Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wraca Viva il canto

Po pandemicznej przerwie wraca do Cieszyna festiwal muzyki wokalnej Viva il canto. Największe operowe przeboje zabrzmią we wrześniu nad Olzą.

 

Festiwal „Viva il canto” zawsze słynął z pięknych i realizowanych z dużym rozmachem koncertów galowych. Nie inaczej będzie w tym roku. 16 września o godz. 18:00 w cieszyńskim Teatrze zabrzmią znane i uwielbiane przez wszystkich utwory z oper takich jak: „Tosca”, „Aida”, „Traviata”, „Carmen”, „Cyganeria”, „Nabucco”, „Don Carlos” czy „Turandot”. To te fragmenty operowe, które wszyscy znamy, i na które z niecierpliwością czekamy podczas spektakli. One inspirują reżyserów i pojawiają się w najpiękniejszych filmowych scenach, chętnie emitują je stacje radiowe, a soliści mierzą się z ich wykonaniem w konkursach wokalnych!

- My je proponujemy w wielkiej gali jubileuszowej, w wykonaniu ponad stu artystów. Od pierwszej chwili emocje będą rosły, nie pozwalając Państwu zaczerpnąć głębszego oddechu, aż do zjawiskowego finału… – zapewniają organizatorzy.

Wśród arii, miłosnych duetów oraz wielkich scen zbiorowych nie zabraknie tych zjawiskowych: „Nessun dorma”, „Recondita armonia”, kupletów Torreadora, chóru „Va pensiero”, wzruszającego „Te Deum” z „Toski”, „Barkaroli” i innych. Wszystkie, bez wyjątku, porywają i wzbudzają ogromne emocje. Te piękne melodie wykonywały i wykonują największe światowe gwiazdy, m.in.: Carlo Bergonzi, José Carreras, Barbara Hendricks, Marilyn Horne, Leo Nucci, Luciano Pavarotti, Dame Joan Sutherland, Renata Tebaldi i inni.

- Do tego wyjątkowego koncertu zaprosiliśmy Orkiestrę i Chór Opery Śląskiej oraz wyśmienitych solistów, których kariery artystyczne pięknie się rozwijają w Polsce i na świecie. Mają cudowne głosy, potrafią oczarować każdą publiczność, łączy ich nie tylko miłość do muzyki, ale także to COŚ, czego nie da się dookreślić, a jednak JEST – dodają organizatorzy.

16 września w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza wystąpią: Aleksandra Borkiewicz – sopran, Izabela Matuła – sopran, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Mykhailo Malafii – tenor, Mateusz Zajdel – tenor, Stepan Drobit – baryton, Grzegorz Szostak – bas. Orkiestrę i Chór Opery Śląskiej w Bytomiu poprowadzi Igor Dohovič.

Cały festiwal potrwa od 10 do 16 września. - Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. znakomitą inscenizację słynnej operetki króla walca – Johanna Straussa, czyli „Zemstę Nietoperza” w reżyserii Henryka Konwińskiego, z powodzeniem wznowioną w 2020 roku w Operze Śląskiej, ale także wysłuchać polskich i ukraińskich, niezwykle poruszających pieśni, w wykonaniu Haliny i Aleksandra Teligów oraz młodych, debiutujących śpiewaczek – pieśni zarówno ludowych jak i tych stylizowanych, których autorami są XIX i XX-wieczni kompozytorzy. Zaprezentowane zostanie także jedno z najpiękniejszych i najbardziej poruszających dzieł oratoryjnych w historii muzyki, czyli „Mała msza uroczysta” Gioacchino Rossiniego w wersji oryginalnej: na chór, czwórkę solistów, dwa fortepiany i organy. Koncert przygotowuje muzycznie Anna Szostak, jedna z najbardziej uznanych dyrygentek w Polsce, założycielka dyrektorka i dyrygentka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” -dodają organizatorzy.

Z kolei podczas koncertu pt. „Daleko został cały świat…”, uświetniającego przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, zabrzmią utwory nie tylko Szymanowskiego, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowo – „Suita na tematy Karola Szymanowskiego” skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza Tomasza Orlowa.


Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” organizowany jest w Cieszynie od roku 1992. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: