Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Otwarli kapsułę! Cóż tam było!

W 1984 roku mieszkańcy Cieszyna umieścili w tzw. kapsule czasu w bani ratuszowej wieży informacje dla przyszłych pokoleń. Co się tam znalazło? Dziś wiemy! Kapsuła została otwarta.


  Postanowienie prezydium WRN w Bielsku-Białej o nadaniu odznaki za zasługi dla województwa Bielskiego MRN w Cieszynie, Dokument nadania Miastu Cieszyn Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.  Dzieje Cieszyna spisane na czterech kartach oraz stan miasta na rok 1984 z pismem przewodnim (w sumie 7 kart), Egzemplarz Głosu Ziemi Cieszyńskiej z dnia 24 sierpnia 1984 r., Folder „Z dziejów cieszyńskiego ratusza”, Mapa turystyczna „Ziemia cieszyńska” plan miasta Cieszyna, Album Władysława Sosny „Cieszyn”, Album „Cieszyn w starej fotografii” Janiny Ciupek i Tadeusza Kopoczka, Folder „Folklor Cieszyński”, Fotografie Cieszyna autorstwa Janiny Ciupek i Dominika Dubiela (w liczbie 10), Seria pocztówek „Cieszyńskie stroje ludowe” (w liczbie 9), Monety (w liczbie 44), Kartka na żywność z napisem „Teleśnicka Anna”, Odznaka NSZZ Solidarność Cieszyn – to przedmioty, które w 1984roku wsadzono do kapsuły czasu umieszczonej na iglicy cieszyńskiego ratusza.


W skutek silnego wiatru w 2017 roku iglica spadła z wieży ratusza. Teraz trwa jej remont, a przy okazji komisyjnie otwarto w ratuszu tzw. kapsułę czasu, która od 10 sierpnia, kiedy iglica spadła z ratusza była zdeponowana.
Artefakty trafiły do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie niedługo odbędzie się wyjątkowa wystawa i będzie można je tam zobaczyć.
Komisyjnie otwarcia kapsuły czasu dokonali:
    Gabriela Staszkiewicz – Burmistrz Miasta Cieszyna
    Krzysztof Kasztura – I Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna
    Stanisław Kawecki – Sekretarz Miasta Cieszyna
    Irena French – Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego
    Jan Paweł Borowski – Pracownik Działu Historii Muzeum Śląska Cieszyńskiego
    Zofia Jagosz-Zarzycka – Pracownik Działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego
    Wacław Gojniczek – Profesor Instytutu Historii, Uniwersytet Śląski
    Anna Syrokosz – Samodzielne stanowisko ds. architektury miejskiej, zabytków i ochrony krajobrazu Urzędu Miejskiego w Cieszynie
    Anna Żertka-Bednarek – Inspektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Cieszynie

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-05 13:47:51
1234567890: A nic zadnej wzmianki o tym,że Jaroslaw K. zostanie królem Polski????
2022-08-05 15:13:55
Marx.: śmiechu warte, parę drobiazgów co po dziś dzień u ludzi po kątach się walają i komisja jak na obchody kanonizacji wrednych bliźniaków
2022-08-05 16:19:44
tom lem: ... cóżby tam było, albo niebyło w tej kapsule, przydvpasy gosposi zawsze znajdą sposób, by ulubiony temat kreować. Po takim komisyjnym otwarciu, można się spodziewać, że cała komisja zamknie się w nowej puszce i nie spadnie na bruk, przed upływem czterdziestki ;-)
2022-08-06 18:42:43
cieszyniok_od_zawsze: No bez jaj ! Kapsuła czasu ma dokumentować czasy, których nikt z żyjących już nie pamięta. Dlatego też takie kapsuły otwiera się po stu latach (lub więcej). Co chcieli udowodnić, otwierając ledwo co zamkniętą kapsułę ? Większość Cieszyniaków pamięta tamte czasy, a nawet moment jej schowania. Zresztą niejeden Cieszyniok (w tym i ja), wiele z tych "artefaktów" ma w domu. Otworzyli to chyba tylko po to, aby gosposia z Ratusza mogła się z tym sfotografować i udawać zainteresowanie (nieodległą) historią Cieszyna. Co zostawią następnym pokoleniom ? Kostkę brukową z Rynku i zdjęcie gosposi ? Dramat !
2022-08-06 21:00:32
altacet: Kolejne osiągnięcie magistratu.Otwarto kapsułę zakopaną 30 lat temu.Śmiechu warte,a post jakby nie wiadomo jaki skarb archeologiczny znaleziono.Po "Kochany Playu"kolejna głupota.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: