Własne mieszkanie - spore wyzwanie. Cz. 2
Poprzedni tekst można przeczytać tutaj: LINK. Przywoływaliśmy w nim m.in. nasz artykuł z 2016 roku, który także dotyczył mieszkań komunalnych oraz socjalnych w trytonowym grodzie (LINK).
- Aktualnie Gmina w swoim zasobie posiada 425 lokali, z czego 82 lokale to lokale socjalne, a pozostałe 343 to lokale mieszkalne - mówiła nam trzy lata temu Katarzyna Mosur ze Skoczowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Czy sytuacja w 2019 roku wygląda inaczej? - Ogółem ilość mieszkań w zasobie mieszkaniowym Gminy Skoczów to 414 lokali. W tym 74 lokale to lokale socjalne - informuje nas Andrzej Szewczyk z SPK Skoczów.
Jak łatwo wyliczyć, ilość lokali zmniejszyła się o 11 mieszkań w ciągu trzech lat. Z czego to wynika? - Nastąpiła sprzedaż lokali [mieszkalnych - dop. red.] lokatorom zamieszkującym je. Zmniejszenie ilości lokali socjalnych natomiast wynika z faktu, że osoby dotychczas zamieszkujące lokal socjalny straciły prawo do najmu lokalu socjalnego. Wytłumaczenie jest następujące: lokale socjalne wynajmowane mogą być wyłącznie na czas oznaczony. Osoby wynajmujące taki lokal muszą, jeżeli chcą nadal mieszkać w tym lokalu, spełniać kryterium dochodowe tzn. ich dochód nie może przekraczać pułapu przyjętego w uchwale Rady Miejskiej. W sytuacji gdy ten próg został przekroczony a lokator spełni kryteria dochodowe uprawniające go do zamieszkiwania zasobie gminnym następuje zmiana statusu lokalu z socjalnego na mieszkalny i zostaje nawiązana umowa najmu na lokal mieszkalny – umowa na czas nieoznaczony - wyjaśnia Andrzej Szewczyk.
Jak dodaje, obecnie na lokal socjalny oczekuje 26 rodzin, a na mieszkalny (komunalny) - 10. Jak długo trzeba czekać na przydział? - Można z pewnym przybliżeniem przyjąć, że na lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy Skoczów okres oczekiwania wynosi 2-3 lata - kończy nasz rozmówca.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.