Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej ''Mały Jaworowy'' oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

- Przedstawiane wydarzenia nie są jedynymi, które w tym czasie miały miejsce w tych rejonach. Omawiane są te najważniejsze, które miały dla ludzi i dla państwa największe znaczenie. Warto zauważyć, jak zachowywała się Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Byli władzą, jednak nie zamknęli się w swoim gronie. Dbali o kontakt z ludźmi, dbali o spotkania, w czasie których przedstawiali aktualną sytuację – tłumaczył dr inż. Stanisław Gawlik.

Wśród najważniejszych wydarzeń, wskazanych przez prelegenta znalazły się między innymi wrześniowy wielki strajk górników w Trzyńcu, którzy walczyli o ustanowienie 8-godzinnego dnia pracy. Jak wskazywał Gawlik, wcześniej dzień pracy trwał nawet 11 godzin, już wcześniej starano się o skrócenie go do godzin 10. W tym okresie odnotowano również wzrost cen węgla, racjonowano również ropę naftową oraz podniesiono ceny produktów spożywczych.

Problemy z artykułami spożywczymi pojawiły się jednak już wcześniej, w styczniu 1918 roku, wtedy też ze względu na małą ilość żywności dostępnej dla mieszkańców wprowadzono do obrotu handlowego mięso końskie. Wszystkie artykuły żywnościowe racjonowano – na 1 osobę dorosłą w tygodniu sprzedawano ¾ bochenka chleba, 10 dkg mąki i 6 dkg tłuszczu.

Wydarzenia z opisywanych czasów obfitowały w różnego rodzaju problemy społeczne i strajki, których celem było w większości przypadków zapewnienie lepszych warunków pracy dla robotników. Wydarzeń było sporo, każdy miesiąc obfitował w kolejne. To nie był łatwy czas w ktorym tworzyły się zalążki państwowości. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: