Wkład Zaolzia w odrodzenie RP
- Przedstawiane wydarzenia nie są jedynymi, które w tym czasie miały miejsce w tych rejonach. Omawiane są te najważniejsze, które miały dla ludzi i dla państwa największe znaczenie. Warto zauważyć, jak zachowywała się Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Byli władzą, jednak nie zamknęli się w swoim gronie. Dbali o kontakt z ludźmi, dbali o spotkania, w czasie których przedstawiali aktualną sytuację – tłumaczył dr inż. Stanisław Gawlik.
Wśród najważniejszych wydarzeń, wskazanych przez prelegenta znalazły się między innymi wrześniowy wielki strajk górników w Trzyńcu, którzy walczyli o ustanowienie 8-godzinnego dnia pracy. Jak wskazywał Gawlik, wcześniej dzień pracy trwał nawet 11 godzin, już wcześniej starano się o skrócenie go do godzin 10. W tym okresie odnotowano również wzrost cen węgla, racjonowano również ropę naftową oraz podniesiono ceny produktów spożywczych.
Problemy z artykułami spożywczymi pojawiły się jednak już wcześniej, w styczniu 1918 roku, wtedy też ze względu na małą ilość żywności dostępnej dla mieszkańców wprowadzono do obrotu handlowego mięso końskie. Wszystkie artykuły żywnościowe racjonowano – na 1 osobę dorosłą w tygodniu sprzedawano ¾ bochenka chleba, 10 dkg mąki i 6 dkg tłuszczu.
Wydarzenia z opisywanych czasów obfitowały w różnego rodzaju problemy społeczne i strajki, których celem było w większości przypadków zapewnienie lepszych warunków pracy dla robotników. Wydarzeń było sporo, każdy miesiąc obfitował w kolejne. To nie był łatwy czas w ktorym tworzyły się zalążki państwowości.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.