Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła: Radni sypnęli kasą

Wczoraj (15.05.2023) w Wiśle odbyła się nadzwyczajna LVII Sesja Rady Miasta Wisła. Chodziło o przeznaczenie dodatkowych środków na projekty. Jakie?

Sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek burmistrza, Tomasza Bujoka.

- Dziękuję za możliwość dzisiejszego spotkania się w trybie pilnym, nadzwyczajnym – mówił burmistrz, na wniosek którego sesję zwołano: - Jest to związane z chęcią dalszego procedowania, wyłonienia wykonawcy na realizację kilku zadań, które są w planie.

Dodatkowy milion na rozbudowę amfiteatru

Pierwszy temat to chęć zakontraktowania przebudowy zaplecza amfiteatru: - Wiecie państwo doskonale, że już dwukrotnie próbowaliśmy wyłonić wykonawcę. Dwa razy się to nie udało ze względu na wartości. Teraz jesteśmy po otwarciu ofert i okrojonym zakresie prac. Okazało się, że oferta była o 2 miliony większa niż mamy na ten cel, ale udało się tak wynegocjować, że jest konieczność zwiększenia tego budżetu na poziomie miliona złotych. Mam nadzieję, że jest to z naddatkiem, ten milion złotych, ale to jest mniej więcej ten poziom ujęty w dokumentach – zauważył burmistrz Tomasz Bujok.

Dofinansowanie fotowoltaiki i pomp ciepła

Drugie zagadnienie dotyczyło projektu realizowanego wspólnie z Węgierską Górką dotyczącego odnawialnych źródeł energii pod nazwą Czysta energia - czyste środowisko, odnawialne źródła energii dla gospodarstw indywidualnych z terenu Gminy Węgierska Górka i Gminy Wisła. Zgodnie  z projektem wartość dofinansowania ma wynieść do wysokości 85% kosztów netto inwestycji.

– Tam też po otwarciu ofert zabrakło środków na poziomie około 700, 800 tysięcy złotych i jest konieczność pokazania większego udziału naszych mieszkańców, ale jestem po rozmowach z Urzędem Marszałkowskim i mam nadzieję, że po uzyskaniu różnych oszczędności w innych projektach Urząd Marszałkowski zwiększy pulę środków na ten projekt i ta dopłata w takim stopniu przez mieszkańców nie będzie konieczna. Ale to jest następny miesiąc, a teraz już chcemy ruszać z tym projektem, bo czasu jest już niewiele do jesieni, do późnej jesieni musimy mieć to zadanie również zrealizowane – uzasadniał burmistrz Miasta Wisły.

Kolej plus

Sprawa związana jest z programem Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko–Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko–Biała – Wadowice – Kraków), która otrzymała pieniądze na realizację ze środków budżetu państwa. Pisaliśmy: Linia kolejowa ze Skoczowa do Bielska zostanie wyremontowana

- Jest możliwość połączenia kolejowego między Bielskiem a Skoczowem. Myślę, że to ważna linia kolejowa, która wymaga w zasadzie całkowicie budowy na nowo. W porozumieniu z samorządami podzieliliśmy się wstępnymi kosztami całego audytu i projektowania w tym zakresie. Ten udział jest potrzebny, aby ruszyć z tym projektem – mówił Bujok – W solidarności z innymi samorządami powiatu cieszyńskiego taki udział jest zaproponowany na tej sesji po to, aby móc dalej procedować i aby Aglomeracja Beskidzka (stowarzyszenie, które opracowało studium planistyczne projektu – przyp. NG) mogła już realizować kolejne kroki związane z tym przedsięwzięciem.

- Jestem bardzo dużym zwolennikiem linii kolejowej – rozpoczął Janusz Podżorski, przewodniczący Rady Miasta: - ale już rok, dwa temu padło na tej Sali, że jedna z gmin, po drodze której ma być ta kolej zdecydowanie opowiedziała się, że nie będzie współfinansować żadnych projektów powstania tej linii kolejowej, był to św. pamięci wójt Jaworza - mówił i dodał: - Chciałbym pana burmistrza zapytać, czy jest zgoda wszystkich tych gmin, po których będzie ta kolej leciała i jakie było niedawne stanowisko gminy Jaworze, bo jeżeli ta gmina by się miała wycofać z tego, to ja też uważam, że my jako Miasto Wisła nie powinniśmy dokładać pieniędzy.

Podżorski zauważył również, że nie wszystkie gminy równo skorzystają na kolei.

- Zgadzam się, że my jako miasto bodajże będziemy z tego najmniej korzystać, ale trudno też przewidzieć w  jakim kierunku ten transport komunikacji osobowej się będzie rozwijał. Jedyną gminą, która nie podjęła takiej decyzji było rzeczywiście Jaworze i to stanowisko ze strony gminy pozostało, reszta, jak choćby Ustroń i Wisła dopłaci do tego, ale nasza dżentelmeńska umowa jest taka, że żadna z  gmin nie będzie na tym przedsięwzięciu stratna – odpowiadał burmistrz: - Bo to też od nas wszystkich będzie potem zależało, jak będziemy pisali projekty […] Myślę, że dla samego regionu realizacja tego przedsięwzięcia linii kolejowej jest bardzo istotna, tutaj znaczny ciężar wzięło na siebie miasto Bielsko-Biała, tam powstanie kilka przystanków i to będzie miało zupełnie inny wymiar dla samego Bielska [..] Ale chciałbym podkreślić jeszcze raz, że mamy taką dżentelmeńska umowę, że te środki będą w taki czy inny sposób wracały do gmin w postaci środków unijnych.

Po krótkiej dyskusji, podczas której burmistrz wyjaśnił, że te pół miliona nie będzie wydane od razu, tylko przez kilka lat i że udział w „składce” był zależny od wielkości i położenia gminy względem kolei, odbyło się głosowanie nad uchwałą ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Wisła oraz uchwały w sprawie zmian budżetu Miasta Wisła na rok 2023.

Wszyscy obecni (12 osób) byli jednogłośni i przychylili się do wniosków Burmistrza.

 Ze szczegółami wniosków i uchwał oraz dokumentacją z tej sesji można zapoznać się na stronie: https://wisla.esesja.pl

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-05-16 18:42:50
RysiekK22: Pan Podżorskiego uświadamiam iż władza nie ma biernie czekać i co najwyżej przewidywać "w jakim kierunku transport komunikacji osobowej będzie się rozwijał ? " . Władza może i powinna aktywnie WYMUSZAĆ by rozwijał się w jakimś kierunku ( jaki jest Słuszny Kierunek wielokroć sobie wyjaśnialiśmy ). Władze Wisły nie są tu skazane na poczynania innych miast regionu, gdyż nakładając restrykcje na samochodozę złośliwą na swym terenie mogą spowodować że inni nie będą mieli specjalnie innego wyjścia niż m.in. wspieranie kolei
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: