Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła - jaki budżet?

Podwoiliśmy wydatki inwestycyjne - mówi o budżecie na 2017 rok burmistrz Wisły. Jakie zadania przewidziano w najważniejszej uchwale miejskiej?

54,3 miliony po stronie wydatków 46,7 milionów dochodów – 7,6 miliona planowanego deficytu. - Z tego 3,5 miliona planujemy pokryć nadwyżką, którą udało się wypracować w ubiegłym roku - mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Jak zaznacza, tegoroczny budżet to dwukrotnie większe pieniądze na inwestycje. Co w Wiśle w tym roku zaplanowano?

W temacie dróg zaplanowano m.in. 650 tysięcy złotych na budowę mostu na potoku Kopydło. W ubiegłym roku przygotowano dokumentację w tym temacie. - Mamy dwa wnioski złożone do Lokalnej Grupy Działania, chodzi o remonty ulicy Cieńkowskiej i Wodnej. Ponad 500 tys zł. zaplanowano na modernizację dróg. Remontowane będą i te gminne, i powiatowe. W przypadku ulicy Dworcowej, udało nam się podpisać porozumienie z powiatem i to on sfinansuje remont. Jako gmina sfinansujemy również połowe kosztów związanych z remontem ulicy Czarne. Chodzi o odcinek z ul. Zameczek w stronę Fojtuli – dodaje Bujok.

Gruntownym zmianom ma w tym roku ulec deptak w centrum miasta. Na ten cel zaplanowano w budżecie 700 tysięcy złotych. To temat, który powraca od wielu lat. Pomysł wydłużenia o kilkaset metrów chodnika wzdłuż ulicy 1 Maja od sklepu Świerk do tzw. 'bunkrów' ma się nareszcie ziścić. Częścią tej inwestycji będzie również rewitalizacja zieleńca w tej okolicy. Zmienić ma się również kierunek wyjazdu taksówek, które w tej chwili stacjonują w tej okolicy. Mają wjeżdżać ul. Prusa, wyjeżdżać jednak mają 1 Maja bezpośrednio w stronę ulicy Kolejowej. To jednak wiązać się będzie z większym projektem przebudowy wojewódzkiej.

W planach budżetowych gminy Wisła zapisano również wydatki związane z basenami. W budżecie na ten cel zagwarantowano 120 tysięcy złotych. - Miasto powoła spółkę, która będzie zajmowała się realizacją tej inwestycji i później zarządzaniem basenem - mówi burmistrz.

115 tysięcy złotych zapisano na budowę węzła przesiadkowego. Chodzi o tereny obecnego dworca kolejowego. Najwyższy czas ruszyć z tą inwestycją. Mamy złożony wniosek o dofinansowanie, koszt modernizacji i budowy węzła to około 2,3 miliona złotych. Inwestycja będzie też związana z gastronomią i termomodernizacją budynku. Do końca lutego złożymy kolejny wniosek – wyjaśnia Tomasz Bujok.

20 tysięcy złotych zaplanowano w budżecie na zakup systemu rejestracji obrad sesji rady miasta. Czy obrady, podobnie jak w Skoczowie i Ustroniu, będą transmitowane w internecie? - Nie wiem, ale tą kwestię pozostawiam w całości radzie miasta. Aczkolwiek przypominam, że każdy w każdym momencie może uczestniczyć w sesji i posiedzeniach komisji - tłumaczy burmistrz.

Niespełna 2,9 miliona złotych przeznaczono na modernizację instalacji c.o. wraz z wymianą źródeł ciepła i montażem instalacji solarnych w budynkach użyteczności publicznej oraz termomodernizację budynków. Chodzi o budynek urzędu miasta oraz budynek remizy OSP w Jaworniku. - Mamy informację, że projekty zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Część zadania jest realizowany jako wkład własny, część jako finansowanie unijne - mówi burmistrz Bujok.

W gminie zaplanowano również dwie inwestycje wodociągowe – przy ul. Towarowej i Kasztanowej. Przeznaczono na nie 730 tysięcy złotych. Brakuje jednak w części jeszcze dokumentacji projektowej. Jak dodaje burmistrz - Kiedy będzie pozwolenie na budowę, ruszymy z ogłoszeniem przetargu na realizację zadania. Rok 2015 pokazał, że temat jest poważny, był to rok bardzo trudny i w wielu miejscach wody brakowało.

Jak szacuje włodarz, aglomeracja miejska skanalizowana jest w około 90% jednak są w rejonach górskich gminy braki w kanalizacji. Zostały do realizacji m.in. obszary w okolicach Partecznika. To duża inwestycja, której koszt szacuje się na około 2 miliony złotych. Gmina czeka obecnie na decyzję o dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Około 1,9 miliona złotych Wisła chce przeznaczyć na modernizacje ulicznego oświetlenia. - Jak zapowiadałem na początku kadencji, nie realizujemy budowy nowych punktów świetlnych, do czasu zmodernizowania oświetlenia, które jest na terenie gminy. Chodzi o to, by ograniczyć koszty, które ponosimy na energię. Mamy dofinansowanie, jest pozytywna decyzja, przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu. W tym roku ma zostać to zrealizowane. Równolegle opracowywać będziemy dokumentację techniczną nowych miejsc, gdzie będą ustawione latarnie - wyjaśnia Tomasz Bujok. Projekt zakłada wymianę wszystkich opraw oświetleniowych w mieście, zamontowanych zostanie około 1100 sztuk nowych źródeł światłą w technologii led.

Gmina finalizuje również dokumentację projektową odnośnie budowy na Jonidle Centrum Edukacji Ekologicznej. Poświęcona ona będzie poświęconego ochronie głuszca i pstrąga jako gatunków
chronionych występujących na terenie Gminy Wisła.

JB
 

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: