Wilki w okolicach Skoczowa
Informacje o wilkach w regionie wywołały niemałe emocje wśród mieszkańców, jednak wilki widziane w okolicach Skoczowa nie są pierwszymi w regionie – Wilki mają swoje ostoje w lasach beskidzkich. Są to tereny leśne w Wiśle, Ustroniu, czy Goleszowie – wyjaśnił Karol Folwarczny, prezes Koła Łowieckiego „Brzezie”.
Fakt, że wilki pojawiły się w okolicach Skoczowa, może być spowodowany rosnącą populacją tych zwierząt w kraju i warunkami atmosferycznymi – duże opady śniegu mogły spowodować, że wilki zeszły niżej, w okolice Skoczowa. Wataha w ciągu nocy może przemierzyć kilka kilometrów, wilki mają jednak swoje rewiry. W czasie, gdy opady śniegu są duże, wilki przemieszczają się za zwierzyną – wyjaśnia Folwarczny.
Wilki w regionie nie są więc niczym dziwnym i mogą być widziane w kolejnych miejscach na Śląsku Cieszyńskim. Zwykle zwierzę nie dąży do kontaktu z człowiekiem, żeruje nocą w lesie, jednak w razie spotkania wilk stanowi zagrożenie, zwłaszcza jeżeli poczuje, że znalazł się w niebezpieczeństwie - W przypadku kontaktu z wilkiem lub wilkami należy spokojnie się oddalić. W zdecydowanej większości przypadków wilki wyczuwając człowieka, same się oddalają. Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt. Samice broniące młodych mogą być groźne. Wilki mają monochromatyczne widzenie, dlatego napotykając człowieka, dość długo się przyglądają i dopiero wyczuwając zapach, oddalają się. Wyjątkiem mogą być wilki chore lub z różnych przyczyn przyzwyczajone do obecności człowieka. Dlatego ważne jest, aby unikać z nimi kontaktu, nie zostawiać jedzenia – takie zalecenia wydał Instytut Biologii Ssaków PAN.
Wilki to również problem dla hodowców zwierząt i właścicieli psów. Gmina Skoczów apeluje o szczególny nadzór nad zwierzętami. Psy nie powinny być puszczane luźno, ponieważ są traktowane przez wilki jak konkurenci do terytorium, w związku z czym domowe czworonogi mogą znaleźć się w poważnych opałach. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony. W przypadku incydentów z wilkami należy powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach oraz koło łowieckie.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.





Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
