Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wilki w okolicach Skoczowa

Wilki pojawiły się w lasach przylegających do terenów leśnych Gminy Skoczów. Magistrat prosi mieszkańców o ostrożność i o zabezpieczenie swoich psów, które w razie kontaktu z wilkiem mogą poważnie ucierpieć.

Informacje o wilkach w regionie wywołały niemałe emocje wśród mieszkańców, jednak wilki widziane w okolicach Skoczowa nie są pierwszymi w regionie – Wilki mają swoje ostoje w lasach beskidzkich. Są to tereny leśne w Wiśle, Ustroniu, czy Goleszowie – wyjaśnił Karol Folwarczny, prezes Koła Łowieckiego „Brzezie”.

Fakt, że wilki pojawiły się w okolicach Skoczowa, może być spowodowany rosnącą populacją tych zwierząt w kraju i warunkami atmosferycznymi – duże opady śniegu mogły spowodować, że wilki zeszły niżej, w okolice Skoczowa. Wataha w ciągu nocy może przemierzyć kilka kilometrów, wilki mają jednak swoje rewiry. W czasie, gdy opady śniegu są duże, wilki przemieszczają się za zwierzyną – wyjaśnia Folwarczny.

Wilki w regionie nie są więc niczym dziwnym i mogą być widziane w kolejnych miejscach na Śląsku Cieszyńskim. Zwykle zwierzę nie dąży do kontaktu z człowiekiem, żeruje nocą w lesie, jednak w razie spotkania wilk stanowi zagrożenie, zwłaszcza jeżeli poczuje, że znalazł się w niebezpieczeństwie - W przypadku kontaktu z wilkiem lub wilkami należy spokojnie się oddalić. W zdecydowanej większości przypadków wilki wyczuwając człowieka, same się oddalają. Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt. Samice broniące młodych mogą być groźne. Wilki mają monochromatyczne widzenie, dlatego napotykając człowieka, dość długo się przyglądają i dopiero wyczuwając zapach, oddalają się. Wyjątkiem mogą być wilki chore lub z różnych przyczyn przyzwyczajone do obecności człowieka. Dlatego ważne jest, aby unikać z nimi kontaktu, nie zostawiać jedzenia – takie zalecenia wydał Instytut Biologii Ssaków PAN.

Wilki to również problem dla hodowców zwierząt i właścicieli psów. Gmina Skoczów apeluje o szczególny nadzór nad zwierzętami. Psy nie powinny być puszczane luźno, ponieważ są traktowane przez wilki jak konkurenci do terytorium, w związku z czym domowe czworonogi mogą znaleźć się w poważnych opałach. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony. W przypadku incydentów z wilkami należy powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach oraz koło łowieckie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-26 15:44:12
krzysztof mm: co tam wilki, ponoć w okolicach Pogórza znowu pojawili się franciszkanie
2021-01-26 15:59:22
jasper: No to rzeczywiscie trzeba uwazac !
2021-01-26 20:40:36
lusia78: Krzysztof mm i jasper powinni szczególnie uważać żeby was dupy nie bolały , a żeby nie było tarcia wazelina panowie
2021-01-26 20:52:29
Herr Flick: Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza, dla naszego klubu, prezes Ochódzki krzysztof mm, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!
2021-01-27 08:47:31
Antykler Forte: kościół katolicki to największa na świecie, najstarsza i najbogatsza firma, co od wieków biznes opiera na sprzedawaniu dóbr nieistniejących, kłamstwach, oszustwach, manipulacjach i przemocy, a wszystko pod pretekstem szerzenia nauk bogu ducha winnego gościa żyjącego ponad dwa tysiące lat temu - Rydzyk i jego kariera w III RP to historia wyzysku ludzi przez kościół katolicki w pigułce
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: