Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wianki popłynęły


Co roku w Zebrzydowicach można się bawić na imprezie plenerowej – Wianki. Prócz dobrej zabawy tanecznej i spotkań z przyjaciółmi można również pielęgnować tradycję. Można tu wziąć udział w corocznym puszczaniu wianków.


Puszczanie wianków ma wiekową tradycję. Wyplecione z ziół i roślin wianki puszcza się do wody. Tym samym panny mogą wywróżyć co czeka je w przyszłości. Jeśli wianki młodej panny utonęły, wówczas oznaczało to, że póki co nie stanie na ślubnym kobiercu. Jeśli wianki płynęły i utrzymywały się na wodzie, wówczas oznaczało, że panna może niebawem zostać mężatką, jednak trzeba było spełnić jeszcze jeden warunek…


Wianki w Zebrzydowicach to już przedwojenna tradycja. Tuż przed północą, nad pobliski staw Młyńszczok wyruszył barwny korowód Wiankowy. Przy śpiewie zespołu Nadolzianie,  panny, którym panowie zakupili, wianek „puściły” go symbolicznie na wodę. – Tradycja mówi, że dziewczyna woduje wianek, a kawaler, przyszły jej małżonek , musi go złapać. Jeżeli go złapie,  to małżeństwo dojdzie do skutku, jeżeli ta sztuka mu się nie uda, ślubu nie będzie – mówi Małgorzata Guz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.
 Zgromadzeni nad Młyńszczokiem uczestnicy zabawy, mogli podziwiać również piękny pokaz sztucznych ogni. Zabawa trwała do białego rana. Miała być dwudniowa, jednak, ze względu na silne opady deszczu, drugie dnia zabawę taneczną niestety odwołano. Odbył się jednak zaplanowany na ten dzień Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Mikrofon dla Wszystkich” – Ilość uczestników była skromniejsza, niż w ubiegłych latach, jednak poszliście w jakość a nie ilość i to jest ważne – chwaliła poziom występów przewodnicząca jury Jadwiga Sikora – Cieszę się również, że repertuar był dostosowany do wieku i temperamentu uczestników – dodała.
Grand Prix nagroda - specjalna powędrowała do Anety Witosz z Marklowic Górnych.

Wyniki:
grupa starsza
I miejsce – Daria Tomica
I miejsce – Joanna Sprownik
II miejsce – Agata Czyż
III miejsce – Marta Mika
III miejsce –Oliwia Czyż

grupa młodsza:
I miejsce – Natalia Wawrzyczek
II miejsce – Marta Wawrzyczek
III miejsce – Magda Kukuczka
III miejsce – Monika Poloczek
Wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika: Izabela Poloczek


Uczestników oceniało jury w składzie:
- adiunkt Jadwiga Sikora,
- mgr Sztymon Halina
- mgr Lucyna Kondziołka
 

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ - WIANKI W ZEBRZYDOWICACH FOT. PRZEMYSŁAW LOSE

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ - MIKROFON DLA WSZYSKICH FOT.PL

źródło: ox.pl
dodał: CR,DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: