Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 39/16

Jakiś czas temu pisaliśmy o wyjątkowym dokumencie, który w latach 50-tych został umieszczony nadbudowie kopuły pomiędzy hełmem wieży ratusza a pozłacaną gwiazdą ośmioramienną. Dziś przyjrzymy się bliżej dokumentom, które odnaleziono w żelaznej puszce, pozostawionej przez przedstawicieli skoczowian w 1801 roku.

Szara teczka z napisem "Wieża" zawiera dokumenty z żelaznej puszki, którą w 1801 roku umieszczono w bani na wieży ratusza, a wyjęto w czasie remontu w listopadzie 1955 r. W jej wnętrzu odnaleziono:

- "Beschreibung aller gross Burger Hauser" - mocno zniszczony dokument z 1775 roku, opisujący właścicieli budynków w Skoczowie; podaje, że w tym roku ostatni dom miał numer 179, a właścicielem posesji numer 3 był wielkomieszczanin i radny miejski, Wacław Donay, autor rzeźby Jonasza oraz figur Jana Sarkandra i Piotra z Alkantary.

- "Popisanie" z 17 sierpnia 1801 r., w języku czesko-morawskim; wyszczególnienie wszystkich wydatków poczynionych ku chwale miasta, przypomina również urządzenia komunalne wykonane w tym czasie; w dokumencie wymienia się m.in. ogród zakupiony od miejscowego kupca Adama Wrzolika za sumę 500 florenów, w którym następnie wybudowano gospodę miejską pod numerem 206 - koszt budowy wyniósł 4 tysiące florenów. Gospoda stała się późniejszym... hotelem „Pod Białym Koniem".

Jak czytamy - tzw. "Stockhaus", czyli areszt miejski pod numerem 144, kosztował tylko 400 florenów. Dla pastuchów miejskich wybudowano „pastuszyniec" - od którego później wzięła swą nazwę dzielnica miasta - oceniono go na 250 florenów. Warto odnotować również wpis, z którego dowiadujemy się, że dzięki pomocy braci Kaliszów (właścicieli Drogomyśla, Ochab i Grodźca) oraz Gminy Simoradz, która bezpłatnie użyczyła furmanki, wybrukowano rynek i ulice kosztem 1100 florenów.

Więcej informacji nt. historycznej zawartości szarej teczki, odnajdziecie w OX-owej Skarbnicy.

Opisywany przez nas artykuł z serii "Skoczów: kiedyś i dziś" o "100 datach miasta z Kroniki Skoczowa XiX i XX wieku (do roku 1956)".

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: