Cieszyn: mieszkania komunalne i socjalne
Zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów Lokal socjalny to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na jego stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadających na członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 metrów kwadratowych, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
Obniżony standard ustala, definiuje rada miasta stosowną uchwałą. Prąd jest, ale w takim lokalu może nie być np.: instalacji kanalizacyjnych lub wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania.
Zasobami komunalnymi w Cieszynie zarządza Zakład Budynków Miejskich (ZBM) Sp. Z o.o. z siedzibą przy ul. Liburnii 2a. Z informacji jaką uzyskaliśmy w administracji ZBM Cieszyn na dziś w mieszkaniowym zasobie gminy Cieszyn znajduje się 1943 mieszkań, w tym 429 lokali socjalnych. - Obecnie trwa budowa kolejnego budynku z 24 lokalami socjalnymi, dwupokojowymi o pow. ~ 35 m2 każdy, przy ul. Wiślańskiej, przeznaczonego dla rodzin. Przewidywane zakończenie budowy i zasiedlenie budynku - do 30 czerwca 2016 roku. W chwili obecnej na najem lokalu mieszkalnego z zasobu gminy Cieszyn oczekuje 241 wniosków oraz 60 wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego – informuje nas mgr Elżbieta Domagała, Prezes Zarządu ZBM.
Czy długo trzeba czekać na mieszkanie? Jak się dowiadujemy o przydziale lokalu na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego decyduje poziom docho¬dów osiąganych przez wnioskodawców przed realizacją wniosku. Ma to wpływ na okres oczekiwania na przydział lokalu, który uzależniony jest również od struktury rodziny i wynosi od 3 do 7 lat.
- W przypadku lokali socjalnych okres oczekiwania ulegnie znacznemu skróceniu dla rodzin 2, 3 i 4 osobowych, ponieważ końcem II kwartału bieżącego roku będzie zasie¬dlany nowy budynek socjalny przy ul. Wiślańskiej, do najmu którego będą kwalifikowane takie rodziny - odpowiada Elżbieta Domagała.
Czy jest możliwość, że miasto może wystąpić o jakieś dofinansowanie do takich mieszkań m.in. środki unijne czy pomoc rządu? - Gmina Cieszyn korzysta z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego, którego celem jest zwiększenie zasobu lokali oraz pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb osób najuboższych. Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat, a jego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Gmina Cieszyn od 2009 roku występowała do Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie z wnioskami o dopłaty z Funduszu Dopłat BGK w Warszawie na budowę 5 budynków z mieszkaniami socjalnymi: budowa budynku socjalnego przy ul. Bucewicza, ul. Motokrosowej 26 i 28 oraz dwóch budynków przy ul. Wiślańskiej – wymienia Prezes Zarządu.
Czy miasto Zakład planuje budowę nowych budynków? - Aktualnie prowadzone są działa¬nia zmierzające do rozpoznania faktycznych możliwości skorzystania z finansowania zwrotnego inwestycji w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego – zaznacza Domagała.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.