Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (25/8/15)
- „85. dzień urodzin naszego Najmiłościwiej nam panującego cesarza Franciszka Józefa obchodzono w Cieszynie w nader uroczysty sposób.” - czytamy w „Nowym Czasie”. „Na wszystkich domach i ze wszystkich okien powiewały chorągwie w farbach austriackich, węgierskich i sprzymierzonych nam Niemiec. Uroczy widok przedstawiał się przechodniom z okien sklepów, ozdobionych bardzo pięknie i gustownie w portrety obuch cesarzów, udekorowanych ślicznie w przeróżny sposób.”
Dodajmy do tego relację z „Gwiazdki Cieszyńskiej”:
- „W wigilię rocznicy wieczorem odbył się capstrzyk przez miasto, a następnego dnia odprawiono nabożeństwo w świątyniach trzech wyznań. Wszystkie ludy monarchii złączyły się w dniu tym jednem szczerem i gorącem życzeniem: Jego Cesarsko i Królewska Apostolska Mość cesarz Franciszek Józef I niech nam jak najdłużej żyje.”.
A’propos - jak zauważa cieszyńska gazeta: tylko niewielki procent ludzi może poszczycić się tak sędziwym wiekiem, jak nasz czesarz, ale jeszcze mniejszy procent panujących zna historia, którzyby tak długo zasiadali na tronie, jak nasz monarcha. 2 sierpnia minęło 66 lat i osiem miesięcy panowania Franciszka Józefa I.
- Jak potwierdza tekst ze skoczowskiego „Ślązaka”, obchody urodzin cesarza miały miejsce nie tylko w Cieszynie. Oto jak opisano uroczystości w Skoczowie: „Z okazyi urodzin cesarza przybrały już wieczór dnia 17. b. m. wszystkie budynki szatę odświętną. Na każdym budynku powiewała długa chorągiew o barwach patryotycznych. Na dniu następnym odbyły się nabożeństwa uroczystościowe we wszystkich kościołach przy udziale stacjonowanego tu wojska, weteranów i innych towarzystw. Następnie parada weteranów z muzyką."
- Na koniec, powróćmy do „Gwiazdki Cieszyńskiej”, w której przed uroczystościami wspomniano o możliwości zakupu specjalnych kartek jubileuszowych i pocztowych znaczków wojennych. Cały zysk z ich sprzedaży przekazywano na cele dobroczynne.
„Dzień 18. sierpnia 1915 będzie pamiątkowym dniem dla każdego Austryaka! […] Niechże więc nikt, kto zna biedę i nędzę pozostałych, nie zaniedba drobnego podarunku przedewszystkiem 18. sierpnia, owszem niech sobie uważa za obowiązek tak tego dnia, jako też w przyszłości przyczyniać się do pieczy wojennej przez zakupno wojennych znaczków pocztowych. Przy tej sposobności zauważa się, że dotąd z tego źródła wpłynęło na cel powyższy przeszło 600.000 K.”
- Kącik anonsowy: „Prześliczna statua Najśw. Maryi Panny Niepokalanie Poczętej: 1 m 25 cm wysoka, z aureolą oświetloną elektrycznie, a także otoczoną dookół bronzowymi liśćmi winogron, w środku których 34 miniaturowych lampek elektrycznych, niezwykła i prawdziwa ozdoba każdego kościoła lub kaplicy – jest do nabycia w Księgarni katolickiej Dra Władysława Miłkowskiego w Krakowie, ul. Floryańska 1. 1. CENA 1000 KORON.”
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.