Ruszy budowa światłowodu
Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez prądu elektrycznego. We współczesnym świecie bez dostępu do szerokopasmowego internetu również ciężko wyobrazić sobie codzienne życie. W globalnej wiosce wykluczenie cyfrowe oznacza realne straty dla gospodarki, stąd potrzeba rozbudowy istniejącej infrastruktury.
Kupowanie w sieci, czy zamawianie biletów lotniczych, a także zapisy na uczelnię czy do szkół to codzienność – wielu spraw bez internetu nie załatwimy, a jeżeli tak, to stracimy na to nieporównywalnie więcej czasu. O ile łatwiej i szybciej jest np. wykonać przelew elektroniczny, niż zajść na pocztę, czy do banku i wypisać stosowny druczek itd.
17 lipca 2013 r. ogłoszono postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Przedmiotem zamówienia jest „Zaprojektowanie i wybudowanie na terenie województwa śląskiego pasywnej sieci optotelekomunikacyjnej – Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej, węzłów szkieletowych typu A i szkieletowych typu B, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz z wykonaniem wszystkich niezbędnych prac związanych z realizacją zadania inwestycyjnego pn.: Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa”.
W ramach projektu planuje się wybudowanie 495 km sieci szkieletowej w tym wykonanie 58 węzłów sieci szkieletowej m. in. w miastach: Tarnowskie Góry, Lubliniec, Kłobuck, Częstochowa, Myszków, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Pszczyna, Bielsko-Biała, Żywiec, Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Wodzisław Śląski, Racibórz, Rybnik.
Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa ma umożliwić operatorom lokalnych sieci dostępowych świadczenie nowoczesnych usług szerokopasmowych, docelowo w zakresie NGN, stając się tym samym medium umożliwiającym znaczący rozwój usług IT w regionie.
O co chodzi w całym projekcie? Krótko mówiąc, celem jest taki rozwój usług telekomunikacyjnych, które pozwolą na świadczenie użytkownikom końcowym przepustowość łącza minimum 40 Mb/s. Jak twierdzą pomysłodawcy, ma to się przyczynić się do pobudzenia rozwoju gospodarczego regionu i zapewnienia jego spójności gospodarczej i społecznej. Planowane zakończenie realizacji projektu przyjęto na 2015 rok.
Świat pędzi do przodu i - jeżeli chcemy się rozwijać i konkurować z innymi gospodarkami - musimy się rozwijać w kierunki społeczeństwa informatycznego, czy nam się to podoba czy nie.
Zapraszamy do udziału w sondzie: Jak szybkim łączem internetowym dysponujesz?
(red)
Pisaliśmy: Miliony idą w sieć>>>
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.