Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 33): Trasa graniczna na Budzin

W kolejnej weekendowej propozycji rowerowej zachęcam tym razem do odwiedzenia przepięknych malowniczych przygranicznych rejonów leżących pod Czantorią.

Trasa wprawdzie nie jest daleka, ale obfitująca w piękne widoki i terenowe ścieżki. Nazwałem ją graniczna z racji tego, że prowadzi po polskiej i po czeskiej strony granicy. W wielu miejscach można jechać nawet wzdłuż samej granicy państwowej, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się niemożliwe.


Trasę rozpoczynamy na cieszyńskim rynku. Kierujemy się stamtąd w stronę kościoła ewangelickiego, a potem ulicą Górną i Hallera na Mnisztwo. Następnie szlakiem rowerowym do Puńcowa i Dzięgielowa.

We wsi na skrzyżowaniu mijamy dawny zamek, który może wyglądem nie przypomina średniowiecznych warowni, ale miłośników historii i zabytków może zainteresować. Odrestaurowany budynek mieści obecnie elegancki hotel.
Koło zamku skręcamy w lewo, a potem w prawo i spotykamy niebawem czarny szlak, którym jedziemy pod górę do dawnego schroniska pod Tułem (obecnie restauracja)


Dzięgielów

Skałki przy drodze na Tuł

Restauracja pod Tułem

Czarny szlak skręca wcześniej w prawo, my natomiast odnajdujemy kamienistą ścieżkę, którą zjeżdżamy za restauracją na łąkę. W pobliskim lesie będącym częścią rezerwatu Zadni Gaj kryje się kilka skałek wapiennych oraz niewielka jaskinia. Podążając dalej tą ścieżką, dojedziemy do Cisownicy.


Jaskinia pod Tułem

Cisownica Wędoły

 Cisownica

Wąską droga biegnącą doliną jedziemy w do ostatniego przystanku autobusowego, a potem rozpoczynamy ciekawy i dosyć stromy podjazd na Budzin.


Podjazd na Budzin

Podjazd na Budzin


Podjazd na Budzin

Im wyżej tym widoki robią się coraz ładniejsze. Z lewej strony mijamy górę Grodzisko, a po chwili wyłania się Czantoria. Z prawej strony towarzyszy nam Tuł (621 m), który co prawda znajduje się w grzbiecie będącym przedłużeniem Beskidu Śląskiego, ale zaliczany jest już do Pogórza Cieszyńskiego. Naprawdę warto choćby dla pięknej panoramy wybrać się na Budzin. Widać stamtąd część Beskidu Śląsko-Morawskiego oraz sporą część Pogórza Cieszyńskiego. Te pagórki i zielone łąki na których nierzadko pasą się stada owieczek i krówek przywodzą na myśl słowa G. Morcinka, że Ziemia Cieszyńska piękna jest jak uśmiech Pana Boga. "Bo oto, gdy Pan Bóg postanowił ją stworzyć, nie rzekł ani słówka, tylko się uśmiechnął. I z tego boskiego uśmiechu miała powstać”.


Góra Grodzisko

Góra Tuł

Góra Ostry

Widok w kierunku Trzyńca

Niewątpliwie ciekawostką okolicy jest kilka stanowisk archeologicznych zlokalizowanych na tych wzgórzach. Jedną z odkrytych nie tak dawno osad obronnych z epoki żelaza była właśnie osada na Tule. Jeśli weźmiemy mapę i rozejrzymy się dookoła to zobaczymy też kolejne wzniesienia, które pełniły takie funkcje w zamierzchłych czasach. Mam na myśli wzgórze Grodzisko i Machowa w Cisownicy oraz górę Ostry na granicy.

Pozostałością po tych założeniach są do dzisiaj ledwo widoczne, nieraz zlewające się z terenem niskie kamienne wały otaczające szczytowe partie. Dostrzec je można na mapach lotniczych wykonanych w technice LIDAR, dzięki której widoczne są wszystkie nierówności terenowe.


Góra Grodzisko - obraz w systemie LIDAR stworzony za pomocą strony: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/


Góra Tuł - LIDAR


Góra Ostry - LIDAR

Żółtym szlakiem spacerowym jedziemy ku granicy a stamtąd nieco zjeżdżamy do osady Góra w czeskim Nydku.


Turystyczne przejście graniczne pod Czantorią

 Nydek Góra

Trafiamy tam na trasę rowerową 6086, która najpierw wiedzie pod górę, a potem trawersuje od południowej strony zbocza Ostrego i małego Ostrego. Dalszą najciekawszą część trasy pokonujemy czerwonym szlakiem granicznym.


Góra Ostry 709 m


Między Ostrym i Wróżną


Wróżna 571 m

Jedziemy tak na szczyt Wróżnej, a potem nie skręcamy tak jak czerwony szlak w lewo, tylko ścieżką prowadzącą grzbietem zjeżdżamy na siodło z krzyżem i kierujemy się w prawo na polską stronę do Lesznej Górnej.


Krzyż pod Wróżną

 Zjazd do Lesznej Górnej

Jedziemy teraz na dawne przejście graniczne, a stamtąd czeską stroną do Kojkowic.


Widok z Kojkowic naCzantorię, Ostry i Wróżną

  Leszna Górna granica

Z ciekawszych miejsc mijamy po drodze m.in.: pomnik ku czci cesarza Franciszka Józefa, dawną polską stanicę graniczną oraz mały wiatraczek – powieterniok.


Puńców dawna stanica graniczna

 Powieterniok

Co chwilę towarzyszą nam również słupki graniczne i tablice.


Na granicy

 Puńców granica

Za ostatnimi domami w Czeskim Puńcowie wjeżdżamy do lasu i jedziemy ścieżką wzdłuż granicy do polskich Błogocic. Stamtąd już w dół do Cieszyna i na rynek, gdzie kończymy wycieczkę.
 

Trasa liczy ok. 38 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej) - Daniel Pipień
 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę:
Ostrawica Śląska granica

źródło: OX.PL
dodał: DaPi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-09 01:04:25
Herr Flick: Fajna trasa. Tuł w lecie pięknie się eksponuje. Spod Małej Czantorii prawie zawsze można zrobić piękne zdjęcie. <br />Do jaskini jednak nie trafiłem. Można do niej wleźć?
2017-09-09 09:40:28
koszor: Dziękujemy!!!
2017-09-09 14:23:25
daniel3ttt: Jaskinia w Zadnim Gaju 7 m i bardzo ciasna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: