Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Warto oddać krew

Wszyscy, którzy będą mieli ochotę podzielić się bezcennym darem, jakim jest krew  - z innymi - będą mogli to zrobić 10 stycznia na cieszyńskim rynku. Tego dnia bowiem stanie tam ambulans do pobierania krwi, którą można będzie oddać od godziny 10.00 do 17.00.

Życie zależy od krwi – do tego stwierdzenia nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki niej chorzy powracają do zdrowia, nie zastąpimy jej żadnym innym farmaceutycznym specyfikiem. Jedynym dawcą tego drogocennego leku dla potrzebującego jest… drugi człowiek. W Cieszynie nie brakuje ludzi o wielkim sercu, jednak ciągle to kropla w morzu potrzeb. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która nie waży mniej niż 50 kg.

- To wspaniałe uczucie wiedzieć, że moja krew ratuje innym życie. Szczerze do tego zachęcam wszystkich, bo to naprawdę nic nie boli, a daje ogromną satysfakcję mówi pani Beata z Cieszyna, która już od kilku lat w ten sposób pomaga tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej - Oczywiście, że na początku miałam pewne obawy, bałam się, że ktoś mnie zarazi, użyje po raz drugi strzykawki czy igły. Przyznaję takie myśli kołatały mi się po głowie, ale odsunęłam je na bok i zgłosiłam się do lekarza w ambulansie, który orzekł, że mogę być dawcą. Nikt mnie nie zaraził, w środku było czysto i sterylnie, a panie, które się mną zajmowały były bardzo miłe. To mnie zachęciło. Wiem jednak, że nie każdy tak podchodzi do tego, byłam świadkiem, kiedy do autobusu zaglądały osoby, które chciały sprzedać swoją krew, otrzymując w zamian gotówkę. Kiedy dowiadywały się, że nie ma takiej możliwości odchodziły oburzone.

Zanim przyjdziemy do centrum krwiodawstwa powinniśmy zjeść lekkie śniadanie. Musimy też zabrać ze sobą dowód osobisty. Następnie wypełniamy kwestionariusz dla  krwiodawców, gdzie mamy udzielić szczegółowych informacji o stanie zdrowia i innych sytuacjach, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla dawcy, jak i biorcy. Po wszystkim otrzymamy rekompensatę kaloryczną w postaci kilku czekolad.

 

bsk

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: