Warsztaty w wiślańskim Muzeum: Na styku dwóch światów
Tym razem projekt dotyczy przemian jakie dokonały się w dziedzinie koronki koniakowskiej i teneryfowej. - Koronka koniakowska jest dla większości znana, jednak teneryf, czyli koronka na koluszku jest umiejętnością unikatową. Warto więc przyjść do Muzeum i zgłębić tajemnice tej sztuki ludowej. W ramach projektu odbywają się warsztaty, na których można się nauczyć heklowanio - to jest robienia na szydełku oraz na koluszku. Warsztaty są bezpłatne i bez ograniczenia wiekowego. Liczymy na cierpliwych, którym nie braknie zapału do uheklowanio swojej własnej różi (koniakowskiej serwetki) – wyjaśnia Agnieszka Macoszek z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Koordynator projektu.
Działania projektu koncentrują się głownie na transformacji koronki, tego jak zmieniała się ona na przestrzeni czasu. - Wymaga to sporo pracy naukowej, nad którą pieczę roztoczyła Małgorzata Kiereś – kierownik wiślańskiego muzeum. Efekty pracy będzie można zobaczyć na wystawie- Na styku dwóch światów gdzie na przykładzie trzech twórczyń – Marty Legierskiej, Marii Michałek oraz Beaty Legierskiej - zaprezentowany zostanie proces przemian dokonujący się w tej dziedzinie twórczości – informuje pracownica Muzeum i uzupełnia: - Marta Legierska z Koniakowa prezentuje najstarsze przykłady koronki heklowanej (robionej na szydełku). Maria Michałek, nieżyjąca już twórczyni z Istebnej Andziołówki, zasłynęła w lokalnej społeczności, między innymi umiejętnością robienia czepców na koluszku. Beata Legierska łączy obie formy sztuki w iście mistrzowskim wydaniu, nadając nową jakość koronce współczesnej, urastającej do rangi dzieła sztuki.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana od października do grudnia, kolejno w czterech ośrodkach wystawienniczych – w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, w Muzeum Miejskim w Żywcu, Cieszyńskim Ośrodku Kultury oraz Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle.
- Tymczasem, każdego kto chciałby zgłębić tajniki koronczarstwa, zapraszamy do Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle. Tu, w zaciszu muzealnej enklawy, w starej szkole „U Niedźwiedzia”, można uheklować koniakowskom różiym oraz zrobić serwetkę na Koluszkach. Wystarczy odrobina cierpliwości, by z nici powstała pajęczyna szydełkowych kwiatów – idealna pamiątka z wakacji - zachęca Agnieszka Macoszek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Artykuł sponsorowany