Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wakacyjne kadry. Cieszyn. Film. Festiwal

W dniach 7-15 lipca po raz drugi miasto Cieszyn zaprasza miłośników kina do udziału w festiwalu filmowym "Ciesz się Cieszynem - Wakacyjne Kadry". To przedsięwzięcie skierowane jest do dzieci, młodzieży a także ich rodziców i dziadków. Festiwal filmowy, którego Organizatorem jest Miasto Cieszyn pretenduje z powodzeniem do rangi największego wydarzenia kulturalnego w regionie. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia o charakterze rozwojowym jest możliwa dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

„Wakacyjne Kadry” to konkursowy przegląd polskiej twórczości kinowej i telewizyjnej. W konkursie wezmą udział polskie filmy fabularne i dokumentalne a w tym roku w szranki staną również polskie seriale. Ogromną rolę w festiwalu odgrywa publiczność festiwalowa, która sama poprzez zalogowanie się na stronie internetowej i głosując w konkursie staje się jurorem. Po projekcjach uczestnicy festiwalu mają okazję spotkać się z aktorami i twórcami filmów, którzy odpowiedzą na pytania i pomogą w ten sposób wybrać faworyta w rywalizacji o główną Nagrodę - Złotą Podkowę zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa.


FABUŁA STAJE W SZRANKI:
20 polskich filmów fabularnych zostanie wyświetlonych od 7 do 15 lipca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.
Wyświetlone zostaną następujące obrazy:
Pod powierzchnią ; reż. Marek Gajczak
Statyści   (Statyści) reż.  Michał Kwieciński;
Job, czyli ostatnia szara komórka ; i reż. Konrad Niewolski

Z odzysku ; reż.  Sławomir Fabicki

Co słonko widziało  reż. Michał Rosa

Dlaczego nie!  Reż. Ryszard Zatorski

Południe - Północ  reż. Łukasz Karwowski

Świadek koronny  reż. Jarosław Sypniewski,  Jacek Filipiak

Ryś   reż.  Stanisław Tym

Strajk reż.  Volker Schlondorff

Testosteron reż.  Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz

Bezmiar sprawiedliwości  reż.  Wiesław Saniewski

Szklane usta   (Szklane usta)reż.  Lech Majewski

Parę osób, mały czas  reż.  Andrzej Barański

Szaleńcy reż.  Paweł Wendorff

Tryptyk Rzymski reż. Marek Luzar
Aleja gówniarzy reż. Piotr Szczepański
Jasne błękitne okna reż. Bogusław Linda
Sztuka Masażu reż Mariusz Gawryś
Fundacja reż. Filip Bajon


Po każdej projekcji organizatorzy festiwalu przewidują w cieszyńskiej Książnicy spotkanie z twórcami i aktorami filmów zgłoszonych do konkursu, którzy przed widzami i dziennikarzami będą „bronić” swoich ekranizacji. Oprócz spotkania poprojekcyjnego przewidziane są wieczorne rozmowy z twórcami w wyznaczonych godzinach w Cafe Zamek i Kawiarni Restauracji Starówka. Biuro Festiwalowe zapowiada również pokaz konkursowy filmów „Sztuka Masażu” w reż. Mariusza Gawryś (Prod. Polska, 80 min.) premiera październik 2007 i „Fundacja” w reż. Filipa Bajona (Prod. Polska) premiera połowa września 2007. W Cieszynie wyświetlony zostanie także film, którego produkcji ukończona została w tym roku: „Aleja gówniarzy” w reż. Piotra Szczepańskiego.

DOKUMENT DO KOŃCA NIEZNANY:
Dodatkową nagrodą dla filmów dokumentalnych, które zostaną laureatami pokazów filmowych w Krakowie (start 30 maja br.) jest ze strony organizatorów w Cieszynie bezwarunkowy udział w konkursie dokumentu, dlatego te ostatnie tytuły filmowe będą niespodzianką dla widzów - jurorów w Cieszynie. Pokazy polskich filmów dokumentalnych odbędą się w Kinie Piast; wyświetlonych będzie blisko 25 filmów dziennie. Organizatorzy przewidują , że do konkursu stanie ponad 100 filmów, w tym produkcje, które zdobędą laury w najbardziej znanym festiwalu międzynarodowym filmów dokumentalnych.

SERIALE KONKURUJĄ
Po raz pierwszy w Polsce podczas Festiwalu Wakacyjne Kadry w konkursowe szranki staną polskie telewizyjne produkcje serialowe. Stacje telewizyjne publiczne i niepubliczne wystawiają do konkursu swoje filmy w 3 kategoriach: seriale obyczajowe, seriale sensacyjne i seriale komediowe. Ta dotychczas niedoceniana przez organizatorów festiwali filmowych branża filmowa, dociera i przemawia do wielomilionowej publiczności w Polsce. Stąd Cieszyn chce gościć najlepszych przedstawicieli tego gatunku. Do połowy czerwca zostanie zamknięta lista konkursowa dla seriali. W poszczególnych gatunkach jurorzy, czyli festiwalowa publiczność, wybiorą najlepszego aktora, najlepszą aktorkę, a także najlepszy serial.

SCHOOLFILM – SZKOŁA FILMU
Cieszyn stwarza warunki do zaistnienia na ekranie młodym ludziom, debiutującym filmowcom. Na tegoroczną edycję Festiwalu „Wakacyjne Kadry. Cieszyn. Film. Festiwal „ nadesłano ponad 120 etiud filmowych. W szranki staną twórcy filmowi z 15 krajów. Swoje filmy zgłosili m.in.: Polacy, Słowacy, Izraelczycy, Niemcy, Peruwiańczycy, Czesi.
Organizatorzy zapowiadają po kilka godzin projekcji dziennie w dniach 11-13 lipca. Etiudy filmowe poruszają tematy, które są bliskie ludziom młodym, na nowo czasami przez nich odkrywane. Dzieła te są silną prezentacją twórczych poglądów młodego środowiska filmowców z całego świata.


KONKURS DLA LOKALNYCH
W Europejskim Festiwalu Telewizji Lokalnych wezmą udział programy z 12 krajów, w tym laureaci konkursu „To nas dotyczy”, którego organizatorami są Polska Izba Komunikacji Elektronicznej i Fundacja Akademia Mediów. W tegorocznej IV edycji tego konkursu spośród 12 nominowanych programów Lokalnych Telewizji Kablowych, jury wybrało 4 Laureatów w czterech kategoriach: program informacyjny, krótka forma, wywiad, magazyn i w podobnych konkurencjach będą startowały programy z głoszone z Europy.

NIE SAMYM FILMEM
Organizatorzy oprócz filmów przygotowują 11 koncertów muzycznych w tym: 5 dla młodzieży i 2 koncerty muzyki filmowej oraz 4 muzyki undergroundowej. Zaproszenie na festiwal przyjęła znana czeska piosenkarka, kompozytorka, malarka Vladivojna La Chia, która w czerwcu będzie koncertować z zespołem the Scorpions oraz z Marlin Masonem.
W Cieszynie można będzie oglądnąć rzeźby Andrzeja Renesa, które powstały jako statuetki – nagrody w różnych znanych w kraju konkursach (Teatr im. Adama Mickiewicza) i uczestniczyć w instalacjach i warsztatach z rzeźbiarzem.
W Galerii Szarej przy Rynku będzie można oglądać i oceniać wystawę pokonkursową na plakat festiwalowy. Konkurs już rozstrzygnięto, a nagrody zostaną wręczone podczas inauguracji festiwalu.
Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie będzie gościć plakaty filmowe ze zbiorów Muzeum w Wilanowie.
Dom Narodowy Galeria zapowiada wystawę i sprzedaż biżuterii cieszyńskiej
z Ustronia i kwiatów z bibuły z Węgierskiej Górki.
W Książnicy Cieszyńskiej widzowie będą mogli oglądnąć zbiory exlibrisu zamawianego przez Tadeusza Ortyla z Sanoka.
Dzieci z polskiego Cieszyna i Czeskiego Cieszyna mają swoje pokazy filmów animowanych polskich i czeskich (wymiennie), warsztaty ekologii praktycznej,
a studenci szkól artystycznych wykonają instalacje dedykowane młodym widzom
w Sali Domu Narodowego.
Największą atrakcją jest pokaz mody jeansowej przygotowywany przez znanych twórców Beatę, Żesława i Paulinę Blachurów – Studio B3. Pokaz mody zainspirowały filmy o Joannie d’Arc – stąd tytuł pokazu Joanna d’Arc: „W ogniu krocz za mną”. Pokaz mody przewidziany jest w Cafe Muzeum w Cieszynie
i w Czeskim Cieszynie.
Przewidziano również koncerty kameralne Paryskich twórców w Szkole Muzycznej
w Cieszynie, restauracji Starówka, gdzie również zadebiutuje zespół Bluestracja
z Katowic.
W restauracji Starówka zostanie zainaugurowana działalność stałej galerii fotograficznej pod hasłem „Widziane zza Olzy”, przez współdziałające ze sobą stowarzyszenie fotografików Zaolziańskich i Cieszyńskich.
W kawiarni Zamkowej i Starówka będzie się można spotkać z gwiazdami, które przyjadą do Cieszyna. Zapraszamy po dwie osoby z każdej produkcji filmowej. Aktorzy, którzy przyjadą będą czytali bajki dzieciom na oddziale dziecięcym szpitala w Cieszynie.
Organizatorzy przygotowują jeszcze wykwintne niespodzianki, które musicie Państwo w Cieszynie odnaleźć koniecznie sami.


GŁOSOWANIE
Jurorem festiwalu jest publiczność. Poprzez zalogowanie się na stronie internetowej festiwalu, uczestnik otrzymuje kartę upoważniającą do bezpłatnego wejścia na projekcje filmowe i do głosowania. Głosowanie odbywa się w systemie sms lub e-mailowo.

NA KONIEC ALEJA GWIAZD
Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 14 lub 15 lipca w zależności od realizacji transmisji Gali przez telewizję Polsat. Wezmą w niej udział twórcy nagrodzonych filmów.
Laureaci we wszystkich kategoriach wszystkich działów konkursu będą nagrodzeni „Złotymi podkowami” autorstwa Andrzeja Renesa.
Festiwal zakończy happening, w którym wybrany młody twórca-laureat szczególnie wyróżniający się w trakcie festiwalu zostanie „podkuty” na szczęście złotą podkową.


Dodatkowe informacje o festiwalu Wakacyjne Kadry na stronie: www.wakacyjnekadry.pl

 

Biuroprasowe Festiwalu
Agnieszka Libura +48 500 22 89 89
Sylwia Lach +48 503 02 22 80
Beata Pietrasiewicz +48 501 21 24 05
prasa@wakacyjnekadry.pl
biuro@ablink.pl

źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: