Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W urzędach wielkie oszczędności!

Przepisy weszły w życie. Od 1 grudnia w jednostkach sektora finansów publicznych należy o 10 % zmniejszyć zużycie prądu. Dotyczy to m.in. urzędów gmin i miast. Tym, którym się to nie uda, grożą kary – nawet 20 tys. zł.

Zużycie prądu będzie liczone względem lat 2018-2019. Instytucje mają wysyłać raporty do „31 marca roku następującego po tym, którego dotyczy ten obowiązek”. Jeżeli nie osiągną wymaganych oszczędności – wówczas prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałoży karę.

Rezygnują, redukują, wymieniają

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna kilkanaście dni temu wydała zarządzenie,  którym wprowadziła program redukcji zużycia energii w budynkach Urzędu Miejskiego w Cieszynie, a także na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przy ul. Sportowej 1, i na kąpielisku miejskim przy Alei Jana Łyska.

Wśród działań jakie podjęto są m.in. zmniejszenie temperatury utrzymywanej przez bojlery ogrzewające wodę użytkową do 40 stopni, z zastrzeżeniem okresowego zwiększania temperatury, celem utrzymania właściwych warunków sanitarnych wody. - Rezygnacja z iluminacji obiektów oraz iluminacji świątecznych i innych iluminacji okolicznościowych, redukcja ilości źródeł światła jarzeniowych (tzw. świetlówek) w oprawach oświetleniowych,  a także stopniowa wymiana źródeł światła na energooszczędne oświetlenie. - czytamy w dokumencie.

Naczelnik wydziału organizacyjnego ma również co miesiąc monitorować zużycie energii i informować burmistrza o efektach.

Pracownicy urzędu zobowiązani zostali do racjonalnego korzystania z czajników elektrycznych, dostępnych w pomieszczeniach biurowych - gotowania adekwatnej ilości wody potrzebnej do użycia, podłączania urządzeń biurowych poprzez listwę przepięciową (odłączenia urządzeń biurowych bezpośrednio podłączonych do gniazdek elektrycznych) oraz codziennego wyłączania listew przeciwprzepięciowych, po zakończonym dniu pracy. Powinni również racjonalnie korzystać z oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach urzędu - ograniczając go do niezbędnego minimum, potrzebnego do wykonywania pracy.

Inne zadania w tym zakresie polecono naczelnikowi wydziału sportu. Oszczędności polegają na ograniczeniu oświetlenia pomieszczeń w obiektach sportowych oraz parkingów przylegających do Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przy ul. Sportowej 1.

Wyłączone zostały suszarki do rąk w toaletach. Obniżona została także temperatura wody zasilającej maszynę do czyszczenia lodu w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków. Ograniczone zostały także wyjazdy tej maszyny.

Potrzebna zgoda wójta

Do nowych wymogów prawnych dostosowano się również w Jaworzu. Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza poinformował, że nie mają z tym większych problemów. - Na wszystkich budynkach funkcjonują instalacje fotowoltaiczne, tak więc w miesiącach słonecznych jesteśmy bezpieczni. - podkreślił.

Pracownicy Urzędu Gminy w Jaworzu mieli do 1 grudnia  sporządzić wykaz sprzętu pobierającego energię elektryczną, dostępnego na ich stanowiskach i przedstawić je  swoim bezpośrednim przełożonym. W efekcie w urzędzie gminy wprowadzono zakaz korzystania na stanowiskach pracy z dodatkowych form ogrzewania oraz schładzania pomieszczeń, chyba że jest to konieczne z uwagi na funkcjonujący tam sprzęt albo warunki lokalowe, uzasadniające taką konieczność. - W pomieszczeniach wspólnych - korytarze, toalety- w warunkach naturalnego oświetlenia zaleca się niekorzystanie z oświetlenia sztucznego, a ogrzewanie wyłącza się. Nakazuje się wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków chyba, że jest ono konieczne dla obsługi monitoringu wizyjnego. - wyjaśnił wójt.

Dodał, że prace związane ze sprzątaniem pomieszczeń organizowane są w miarę możliwości przy świetle dziennym i z maksymalnym skróceniem czasu pracy z wykorzystaniem oświetlenia sztucznego.

Dodatkowy sprzęt, który potrzebuje energii elektrycznej,  nabyć można tylko za zgodą Radosława Ostałkiewicza.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-01 18:57:23
edward pilich : Można jebnąć ze śmiechu
2022-12-01 18:58:20
krzysztof  mm: pic na wodę, fotomontaż
2022-12-01 20:44:15
Władek na skuterze: Wielkie mi oszczędzanie a kto dostał podwyżki jak wójtowie czy burmistrzowie O 6000 i 8000 tys
2022-12-02 06:48:01
Hejo: Inne Śląskie miasta są już piękne, oświetlone na Święta Bożego Narodzenia... A u nas, czy zamiast; 'rezygnacji z iluminacji świątecznych' nie można skrócić ich działania do 6 -Stycznia Święta Trzech Króli ? Cieszyn jest dość bury...
2022-12-02 08:44:10
pelagia: Ja znam te oszczędności w cieszyńskim ratuszu, powtarzają się co roku - ogrzewanie na maxa a okna (zamiast oczy) szeroko otwarte!
2022-12-02 08:50:55
AntyklerForte+: za to bardzo oszczędnie gospodarują ciepłem pastuszkowie - doją krocie od owieczek, od państwa i gdzie się tylko da, ale w owczarni mohery nawet w kalesonach zimą marzną
2022-12-02 10:11:09
AntyklerForte+: "Proszę - o ile jest to możliwe - żeby przyjechać po mnie i po ministrantów autem, 10 minut przed kolędą i potem nas odwieźć. Gdyby to był oczywiście jakiś problem albo tu gdzieś blisko, to oczywiście wtedy nie trzeba przyjeżdżać. Jeśli chodzi o posiłki, to z chęcią zjem, ale nie w każdym domu. Nie jestem w stanie w każdym domu coś zjeść ani w co drugim, ale tak mniej więcej w połowie i w końcówce chętnie coś zjem - wyjaśnia. I dodaje: - Natomiast jestem na diecie i niewiele mogę, trzeba też uważać na to. Jeśli chodzi o picie, to piję tylko zwykłą czarną herbatę, bez żadnych dodatków, jeszcze taką słabszą, to jest jedyne co piję. Jeśli chodzi o jakąś kolację, to najlepiej jest zimna płyta, bo wtedy zjem, co tam mogę, wybiorę sobie pojedyncze jakieś rzeczy. Pieczywo białe bez dodatków. Jeśli chodzi o jakieś ciasta, to najlepiej babka lub drożdżowe, jakieś lekkostrawne, nie takie jakieś ciężkostrawne. - Myślę, że tyle co na dzisiaj. Jak przejdę przynajmniej kilka tych tras, to już może też coś więcej będę wiedział na ten temat."
2022-12-02 10:13:05
AntyklerForte+: To z kazania księdza proboszcza z parafii w Przegędzy koło Rybnika. Moim zdaniem stanowi on wzór skromności i zaradności w tych trudnych czasach. Bóg mu zapłać, parafianie wystarczy że podwiozą i nakarmią.
2022-12-02 11:58:31
ktoś: Na karę złożą się urzędnicy?
2022-12-02 19:55:23
pino199: A może sołtysowa zacznie oszczędności od siebie i radnych tak po pół pensji wpłacić co miesiąc do budżetu miasta będzie miała 9000 zamiast 18000 .
2022-12-02 20:00:45
Boska Adela: a może chamciuch "pino199" zamiast innych pouczać sam da przykład i wpłaca co miesiąc do budżetu miasta pół swojej pensji, albo i 3/4?
2022-12-02 20:32:48
Oko: Oszczędności pokazali radni podczas głosowania za podwyżkami.
2022-12-03 04:17:44
św. Patryk.: oczko nie podniecaj się bo ci żyłka w oczku pęknie - radni głosowali zgodnie z ustawą uchwaloną przez PiS - to PiS narzuca standardy oszczędności, na przykład kurwizji daje tylko 2 700 milionów a mógłby 5 000, biskupom też zamiast 3miliardów mógłby ofiarować 6 itd, o podwyżkach na samej górze chyba nie muszę wspominać - a może należałoby?... słyszałeś coś na ten temat, zezowaty oczko?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: