W urzędach wielkie oszczędności!
Zużycie prądu będzie liczone względem lat 2018-2019. Instytucje mają wysyłać raporty do „31 marca roku następującego po tym, którego dotyczy ten obowiązek”. Jeżeli nie osiągną wymaganych oszczędności – wówczas prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałoży karę.
Rezygnują, redukują, wymieniają
Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna kilkanaście dni temu wydała zarządzenie, którym wprowadziła program redukcji zużycia energii w budynkach Urzędu Miejskiego w Cieszynie, a także na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przy ul. Sportowej 1, i na kąpielisku miejskim przy Alei Jana Łyska.
Wśród działań jakie podjęto są m.in. zmniejszenie temperatury utrzymywanej przez bojlery ogrzewające wodę użytkową do 40 stopni, z zastrzeżeniem okresowego zwiększania temperatury, celem utrzymania właściwych warunków sanitarnych wody. - Rezygnacja z iluminacji obiektów oraz iluminacji świątecznych i innych iluminacji okolicznościowych, redukcja ilości źródeł światła jarzeniowych (tzw. świetlówek) w oprawach oświetleniowych, a także stopniowa wymiana źródeł światła na energooszczędne oświetlenie. - czytamy w dokumencie.
Naczelnik wydziału organizacyjnego ma również co miesiąc monitorować zużycie energii i informować burmistrza o efektach.
Pracownicy urzędu zobowiązani zostali do racjonalnego korzystania z czajników elektrycznych, dostępnych w pomieszczeniach biurowych - gotowania adekwatnej ilości wody potrzebnej do użycia, podłączania urządzeń biurowych poprzez listwę przepięciową (odłączenia urządzeń biurowych bezpośrednio podłączonych do gniazdek elektrycznych) oraz codziennego wyłączania listew przeciwprzepięciowych, po zakończonym dniu pracy. Powinni również racjonalnie korzystać z oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach urzędu - ograniczając go do niezbędnego minimum, potrzebnego do wykonywania pracy.
Inne zadania w tym zakresie polecono naczelnikowi wydziału sportu. Oszczędności polegają na ograniczeniu oświetlenia pomieszczeń w obiektach sportowych oraz parkingów przylegających do Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przy ul. Sportowej 1.
Wyłączone zostały suszarki do rąk w toaletach. Obniżona została także temperatura wody zasilającej maszynę do czyszczenia lodu w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków. Ograniczone zostały także wyjazdy tej maszyny.
Potrzebna zgoda wójta
Do nowych wymogów prawnych dostosowano się również w Jaworzu. Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza poinformował, że nie mają z tym większych problemów. - Na wszystkich budynkach funkcjonują instalacje fotowoltaiczne, tak więc w miesiącach słonecznych jesteśmy bezpieczni. - podkreślił.
Pracownicy Urzędu Gminy w Jaworzu mieli do 1 grudnia sporządzić wykaz sprzętu pobierającego energię elektryczną, dostępnego na ich stanowiskach i przedstawić je swoim bezpośrednim przełożonym. W efekcie w urzędzie gminy wprowadzono zakaz korzystania na stanowiskach pracy z dodatkowych form ogrzewania oraz schładzania pomieszczeń, chyba że jest to konieczne z uwagi na funkcjonujący tam sprzęt albo warunki lokalowe, uzasadniające taką konieczność. - W pomieszczeniach wspólnych - korytarze, toalety- w warunkach naturalnego oświetlenia zaleca się niekorzystanie z oświetlenia sztucznego, a ogrzewanie wyłącza się. Nakazuje się wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków chyba, że jest ono konieczne dla obsługi monitoringu wizyjnego. - wyjaśnił wójt.
Dodał, że prace związane ze sprzątaniem pomieszczeń organizowane są w miarę możliwości przy świetle dziennym i z maksymalnym skróceniem czasu pracy z wykorzystaniem oświetlenia sztucznego.
Dodatkowy sprzęt, który potrzebuje energii elektrycznej, nabyć można tylko za zgodą Radosława Ostałkiewicza.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.