Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W teatrze o Widmach (premiera na Scenie Polskiej)

Kolejna premiera Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie za nami. Katarzyna Deszcz wyreżyserowała sztukę Mariny Carr „Porcja Coughlan”.

Tę historię znają chyba wszyscy. Wielu odnajdzie w niej tropy wiodące do antycznej „Antygony”. Tytułowa Porcja Coughlan nie może otrząsnąć się po śmierci bliźniaka. Siostra, z jednej strony czuje niezwykle silną emocjonalną z nim więź, która prowadzi ją do paranoi i przynosi fizyczny ból. Z drugiej strony nie potrafi odnaleźć siebie – mimo że po śmierci brata minęło już 15 lat – w środku społecznych konwenansów i relacji z najbliższymi. Jest złą matką, żoną i kiepską także kochanką.

Katarzyna Deszcz pracowała nad materiałem w Polsce raczej mało znanym. Choć Marina Carr jest jedną z najbardziej uznanych współczesnych dramatopisarek irlandzkich, jej „Porcja Coughlan” była grana w Polsce tylko raz, pod tytułem „Widma”. Irlandzka twórczyni pokazuje świat kobiet, pełen ich manipulacji, tajemnic, mroku i widm. Nie przypadkiem podczas całego przedstawienia na scenie widzimy mężczyzn, którzy noszą torebki swych żon.

Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie przygotowała bardzo gęstą i mroczną sztukę o alienacji, niedopasowaniu do świata, kłamstwie i wiecznej tragedii, która niszczy nawet najlepsze uczucia. Czy sztuka w reżyserii Katarzyny Deszcz spełnia swoje zadanie będą mogli się Państwo przekonać osobiście. Wkrótce konkurs na naszych łamach, w którym nagrodą będzie jedna podwójna wejściówka na ten spektakl.

ŁG

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: