Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga na "fałszywki"! 19-latek zatrzymany

Nawet 8 lat więzienia może grozić 19-latkowi, który chciał zapłacić „pamiątkowym” banknotem, tzw. „souvenirem”.

Do zdarzenia doszło w minionym tygodniu w Cieszynie:

- W minionym tygodniu policjanci z Cieszyna otrzymali zgłoszenie dotyczące młodego mężczyzny, który za zakupy próbował zapłacić za zakupy „podejrzanym” banknotem. Nie czekając długo udali się na miejsce. Tam ustalili okoliczności zdarzenia. Okazało się, że 19-latek chcąc zapłacić za drobne zakupy wręczył kasjerce „coś” co przypominało banknot o nominale 200 złotych. Swoim zachowaniem usiłował wprowadzić w błąd pracownicę sklepu. Czujna kasjerka sprawdziła banknot, a gdy okazało się, że nie jest on prawdziwy, wezwała policjantów – relacjonuje oficer prasowy KPP, podkomisarz Krzysztof Pawlik.

19-latek został zatrzymany i postawiono mu zarzut usiłowania oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.

To niestety, nie jedyny taki przypadek w ostatnim czasie:

- Niestety, kilka dni temu, nieznany sprawca zdołał oszukać w ten sposób mieszkankę Cieszyna na 500 złotych. Za zakupy zapłacił suvenirem, a pokrzywdzona, w pośpiechu, nie zweryfikowała autentyczności banknotu i prócz towaru wydała również resztę – opisuje Pawlik.

Dlaczego mężczyźnie nie przedstawiono zarzutu fałszowania pieniędzy?

- Jego czyn nie ma nic wspólnego z fałszowaniem pieniędzy, ale chęcią osiągniecia korzyści majątkowej. Takie działanie jest niczym innym, jak oszustwem. Przestępstwo to jest poważne i, co bardzo ważne, nie jest tak zwanym czynem przepołowionym, a więc wartość  „oszustwa” nie ma tu znaczenia dla kwalifikacji czynu. W przeciwieństwie do kradzieży, gdzie wartością graniczną oddzielającą wykroczenie od przestępstwa jest 800 złotych – wyjaśnia oficer prasowy.

Policjanci apelują o czujność!

- Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, apelujemy, aby zwracać szczególną uwagę nie tylko na otrzymane banknoty, ale ogólnie na wszystkie płatności i transakcje, których dokonujemy, czy to wykorzystując tradycyjne środki płatnicze, czy też korzystając z płatności kartami i innymi nowoczesnymi metodami płatności – zauważa Pawlik.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-29 09:49:53
Jakkolwiek Żywy : I tak w tym kretyńskim systemie prawnym można żyć jak król kradnąc codziennie towar za kilkaset złotych i jest to zaledwie wykroczenie a jak ktoś zapłaci kolekcjonerską 20 złotówką albo nabije na kasie bułkę kajzerkę zamiast wrocławskiej to idzie do paki na 8 lat. Bo to oszustwo a nie kradzież. Kradzież jest ok, oszustwo nie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: