Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń. Wysokich bloków w centrum jednak nie będzie?

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek stwierdził dziś (31.03) nieważność części planu zagospodarowania przestrzennego dla centrum Ustronia, która dopuszczała na jednej z działek blisko rynku budowę nawet 22-metrowych (7-kondygnacyjnych) budynków.

O takie rozstrzygnięcie apelowała początkiem marca szóstka ustrońskich radnych, przekonując, że podjęty plan jest niezgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Odmiennego zdania w tej sprawie był burmistrz Przemysław Korcz, który nazwał ich działanie "kuriozalnym".

Jarosław Wieczorek w środę (29.03) spotkał się z burmistrzem Korczem, który złożył wyjaśnienia. Wojewoda jednak nie zgodził się z jego argumentacją, o czym czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia:

"Gmina w Studium ustaliła jednoznacznie (...) maksymalną wysokość, jaka może być zastosowana na obszarze centrum miasta, w ramach którego wyznaczono teren 1MW/U (działkę, na której miały powstać budynki - dop. red.). Wysokość ta, zgodnie z ustaleniami Studium, nie może przekraczać 14,5 metra, co nawet po dodaniu 30% tak zwanej tolerancji wskazanych ustaleń daje maksymalnie 18,85 m". 

Co istotne, rozstrzygnięcie wojewody dotyczy tylko i wyłącznie części planu zagospodarowania przestrzennego - tej odnoszącej się do działki, na której miały zostać wybudowane 22-metrowe budynki. Oznacza to, że w przypadku usunięcia przez Radę Miasta Ustroń błędnych zapisów, pozostałe regulacje będą wiążące.

Miasto ma jednak prawo do złożenia skargi na rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-31 22:46:19
Omar: Dziękuję Wszystkim, którzy się do tego przyczynili! Po raz pierwszy, bodaj - od 2018 roku - autokratyczny Don Ustronia, jego Consigliere i Caporegime oraz mający kłopoty z elementarną poprawnością językową były funkcjonariusz Straży Granicznej przekonali się, że na przeforsowanie tego absurdu są zbyt krótcy... Marek Ormańczyk Ustroń
2023-04-01 01:27:30
JanKrzysztofArdanowski: Brawo dla radnych, którzy głosowali przeciw. Gańba mieć takiego burmistrza i resztę radnych, dla ktòrych liczy się bardziej interes dewelopera niż zdanie i komfort mieszkańców. To jest skandal. Mam nadzieję, że zostaną odpowiednio rozliczeni!!
2023-04-01 04:41:24
Omar: Nazwijmy rzeczy po imieniu: Przegrani: Kuriozalny Funkcjonariusz Deweloper (Bez/za)radni: Jolanta Hazuka Bożena Piwowar Aleksander Poniatowski Roman Siwiec Daria Staniek Mirosław Szuba Dariusz Śleziona Dorota Walker Wygrani zaś są mieszkańcy Ustronia, pozostali radni: Sławomir Haratyk Artur Kluza Jadwiga Krężelok Piotr Roman Damian Ryszawy Paweł Sztefek i wspomagający ich inni. Marek Ormańczyk Ustroń
2023-04-01 05:06:06
Artur_z_bažin: jest takie powiedzenie, że Polak przed szkodą i po szkodzie głupi - w sam raz wydaje się pasować do tych paru powyżej ewidentnych złośliwych trolii, co bez wątpienia nie dobro miasta czy jego choćby wygląd w okolicach rynku mają na uwadze, tylko przede wszystkim dokopać z imienia i nazwiska temu i tamtemu - podpisują się "Ormańczyk" i "Ardanowski", nikt nie wie kto to tak naprawdę, ale ja tym dwóm osobnikom zdrowia życzę i żeby ich apopleksja nagła nie poraziła czyli szlag nagły nie trafił gdyby przez nich opluwani nie daj boże jaką sprawę w województwie mieli wygrać
2023-04-01 05:10:19
Artur_z_bažin: a co do meritum sprawy, ja w Ustroniu nie mieszkam i nie inwestuję, ale widzę co się tam dzieje - Manhatan i piramidy mają się tam dobrze od wielu lat i służą miastu, jego mieszkańcom i milionom turystów i kuracjuszy, a jest tak także dlatego, że kiedy je budowano żaden kundel nie szczekał za płotem budowy, a jak nawet szczekał to go kijami odpędzili i robili swoje - zresztą prawdziwego nowojorskiego Manhattanu losy podobnie się ułożyły, pewni i tam jakiś "ormańczyk" z "ardanowskim" rzekę kijem zawracać próbowali i swoje lody kręcić, na szczęście dla miasta wyszło jak wyszło
2023-04-01 10:27:28
czesiohill: No i git. Deweloper zamiast dachu ze spadkami zrobi płaski i na swoje wyjdzie. A tak poważnie - wszystko to są rozgrywki personalne drużyny "kopaczy" kandydata na burmistrza z aktualnym burmistrzem. A w tle "krzywda", jaką miasto wyrządza sekcji piłki kopanej KS Kuźnia.
2023-04-01 11:25:02
koszor: Tego nie wiem, czesio i Arturze, ale każda urbanizacja danego terenu ma swoje granice. Później życie staje się uciążliwe dla mieszkańców. Niech decydują mieszkańcy, przecież to oni odczują najbardziej skutki swoich decyzji.
2023-04-01 12:30:50
czesiohill: Przecież nie będzie referendum. A nas, mieszkańców, reprezentują ci wybrani. I chyba zapomnieli po co tam są (w Radzie). I nie wszyscy są fanami piłki kopanej, a dzieci nie tylko muszą być "Lewandowskimi". Kiedyś stadion był nie tylko piłkarski, ale i lekkoatletyczny. W poprzednich kadencjach klub "kopaczy" był górą i mamy tylko stadion "do nogi" wybudowany za duże pieniądze, bo miały tu przyjeżdżać kluby na zgrupowania. Ech, szkoda gadać. Dzielenie społeczeństwa przeniosłol się już do samorządów i staje się coraz bardziej politycznie. Tusk ma wybudować stadion dla Ruchu Chorzów, bo inaczej nie będą na KO głosowali. No kogoś zdrowo porąbało. Miasto ma być inwestorem stadionu dla klubu? Ja proponuję kibicom założenie spółki/fundacji/stowarzyszenia, zebranie WŁASNYCH środków na fanaberie, a nie obciążanie nimi wszystkich mieszkańców przy coraz bardziej zachłannym na pieniądze samorządowe tzw. Skarbie Państwa.
2023-04-03 14:55:14
Brzidok: Nie wierzyłem, że się uda, dzięki 5 radnym mieszkańcy tę bitwę wygrali, ale wojna z ustrońską mafią się jeszcze nie skończyła. Absolutnym priorytetem jest zabrać aptekarzowi władzę i nie głosować na tych 8 radnych którzy byli za wybudowaniem drugiego Manhattanu. Ważne, żeby na stanowisko Burmistrza w przyszłym roku wystartował ktoś kto może obecnego odstawić na boczny tor. Uważam, że Radny Paweł Stefek powinien się nad tym zastanowić.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: