Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Powiat podejmie współpracę z innymi samorządami

Powiatowi radni na ostatniej sesji przyjęli uchwałę, w myśl której Powiat Cieszyński przystąpi do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Jak czytamy w jej uzasadnieniu, to największa taka regionalna organizacja w Polsce. Działa od ponad trzech dekad, zrzeszając 154 jednostki samorządowu terytorialnego z województwa śląskiego i podejmując działania je integrujące. Kształtuje też ich wspólną politykę oraz lobbuje w ich imieniu. Członkostwo w Ślązkim Związku Gmin i Powiatów umożliwia nie tylko wymianę doświadczeń między samorządowcami, ale też dostęp do profesjonalnych szkoleń i doradztwa.

Warto dodać, że wysokość rocznej składki członkowskiej dla powiatów wynosi 0,14 zł od jednego mieszkańca (na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego na koniec poprzedniego roku). W naszym powiecie mieszka 175 826 osób (to akurat dane z czerwca ubiegłego roku, źródło GUS), a zatem szacunkowa stawka wyniosłaby około 24 tys. zł.

Jak podaje strona internetowa związku, należy do niego dziewięć gmin z naszego powiatu: Chybie, Cieszyn, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń i Zebrzydowice. Co więcej, w jego zarządzie zasiada burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: