Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń: Słoneczne Tarasy i budżet na 2019 rok

Na dzisiejszej (20.12) sesji rady miejskiej w grodzie pod Czantorią rada podejmowała decyzję w sprawie budżetu miasta na 2019 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej. Czy udało się oba te dokumenty uchwalić?

Zanim sesja rozpoczęła się na dobre, to artystyczny występ świąteczny dali młodzi uczniowie ustrońskiej Szkoły Podstawowej numer 2. Ubrani w stroje ludowe zaśpiewali kolędy oraz złożyli życzenia burmistrzowi oraz radzie. Mówili między innymi:

Przezocny burmistrzu, pieknie Was witomy,
Nie musicie się przedstawiać, bo Was dobrze znomy,
Z każdego baneru, na ścianie, na płocie,
A dzisiaj się tu do nas szumnie uśmiechocie!

Jednym z pierwszych punktów obrad była prezentacja Słonecznych Tarasów na Czantorii. Założenia techniczne inwestycji realizuje firma "Techmaster" z Żywca, której prezes Włodzimierz Stasica zaprezentował wizualizację projektu oraz przedstawił jego kosztorys. W swoim wystąpieniu podkreślał, że wstępnie zakłada się użycie takich materiałów, które wpisywałyby się w stylistykę góralską. Jak mogliśmy się dowiedzieć, łączny szacunkowy koszt inwestycji wyniesie aż 25 mln złotych z terminem realizacji do końca 2023 roku. Słowem: jeszcze wiele decyzji musi zostać podjętych i nie jest pewne, że projekt zostanie finalnie zrealizowany.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

Najistotniejszym jednak punktem porządku obrad były uchwały w sprawie budżetu miasta na 2019 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej. Niedawno pisaliśmy o potencjalnych problemach związanych z tymi głosowaniami. W wystąpieniu poprzedzającym głosowania burmistrz Przemysław Korcz mówił- mam świadomość tego, że budżet ten nie zadowala Państwa oczekiwań, jak również moich oczekiwań do końca, jako nowego burmistrza. Natomiast prosiłbym, aby nie odbierać tego budżetu negatywnie. Jest to budżet ostrożny, ale nie pesymistyczny. Z uwagi na obowiązujące zobowiązania prawne i ekonomiczne, konieczne stało się ograniczenie niektórych wydatków, zwłaszcza wydatków bieżących. W ostatnich latach, delikatnie rzecz ujmując, rozeszły się dochody bieżące z wydatkami bieżącymi. Tu musicie Państwo wspólnie ze mną, z panią skarbnik, razem popracować nad tym, aby tę sytuację doprowadzić do pewnego stanu normalności.

Burmistrz przypomniał sytuację miasta z lat 2010-2011, kiedy to również Ustroń musiał "zacisnąć pasa"- w tamtym okresie miasto utraciło płynność finansową. Teraz tak nie jest, więc o tyle ten budżet jest "lepszy", mówiąc kolokwialnie. Więc prosiłbym Państwa, jak będziecie nad obydwoma tymi uchwałami głosować, aby mieć na uwadze te uwarunkowania, które nas skłoniły do tego, aby ten budżet ograniczyć i to w każdym jego zakresie.

Jak przebiegło głosowanie? Na podstawie wcześniejszych obaw co do uchwalenia tych niezwykle ważnych projektów, można powiedzieć, że skończyło się na strachu. Żaden z radnych nie chciał brać udziału w dyskusji. Za wieloletnią prognozą finansową głosowało 13 radnych (przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się). Budżet także poparło 13 samorządowców (dwa głosy wstrzymujące się).

Burmistrz Przemysław Korcz wynik głosowania skomentował następująco- mam nadzieję, że te dwa dokumenty stanowiące kręgosłup działania miasta będą rzetelnie realizowane, a także mam nadzieję, że będziemy mogli do tego budżetu wprowadzać nowe środki i dzięki temu realizować nowe zadania.

Rogers

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: