Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń. Samorządowcy apelują o zmiany na groźnym skrzyżowaniu

Burmistrz Przemysław Korcz, ustrońskie stowarzyszenie "Bezpieczna obwodnica Ustronia" oraz radny Andrzej Molin apelują do władz wojewódzkich o zwiększenie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Akacjowej.

Doszło na nim w ostatnim czasie do wielu groźnych wypadków, a jeden z nich, z października ubiegłego roku, był tragiczny w skutkach - śmiertelnie potrącony został 15-letni mieszkaniec Ustronia. Z kolei 31 stycznia doszło do potrącenia 15-letniej dziewczynki, która trafiła do szpitala.

Jak poinformował burmistrz Przemysław Korcz, miasto jeszcze w tym roku zamierza doświetlić tamtejsze przejście dla pieszych. Ze względu na to, że ul. Katowicka jest drogą wojewódzką, działania inwestycyjne mogą zrealizować jedynie katowickie władze. - Na bieżąco monitujemy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich o kompleksowe rozwiązanie organizacji ruchu w tym miejscu (ul. Akacjowa) jak i na całej ul. Katowickiej przebiegającej w granicach administracyjnych Ustronia. Zakłada ono bezkolizyjne rozwiązanie włączenia się do ruchu z ul. Akacjowej jak i bezpośrednie włączenie z ul. Katowickiej na ul. Skalica i finalnie na ul. Sanatoryjną. Te dwie drogi będą kompleksowo remontowane jeszcze w tym roku. Ta organizacja ruchu ma udrożnić dzielnicę Poniwiec, poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu oraz stworzyć alternatywną komunikację do dzielnicy uzdrowiskowej Zawodzie - pisze Korcz w mediach społecznościowych dodając, że w niedawno wysłanym kolejnym piśmie miasto wnosi o wykonanie odpowiedniej sygnalizacji świetlnej.

Podobne rozwiązanie proponuje Damian Ryszawy, ustroński radny oraz wiceprezes stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia. W liście do marszałka Chełstowskiego oraz ZDW pisze o konieczności zainstalowania w tym miejscu tak zwanej wzbudzanej sygnalizacji świetlnej. - Sygnalizacja tego typu uspokaja ruch, wymusza na kierowcach ograniczenie prędkości, nie powodując jednocześnie utraty płynności ruchu. Ewidentnie poprawia bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu - pieszych - podkreśla dodając, że takie rozwiązanie skutecznie działa na wcześniejszym skrzyżowaniu ul. Katowickiej, z ul. Drozdów. Koszt wykonania takiej sygnalizacji ma oscylować wokół kwoty 150 tys. zł.

Z apelem do marszałka Chełstowskiego o zwiększenie bezpieczeństwa na tej drodze zwrócił się też radny Andrzej Molin. - Dobrze, że zmieniono oznakowanie poziome na skrzyżowaniu z Osiedlem Manhatan, przebudowywane jest skrzyżowanie w Ustroniu Hermanicach, ale koniecznością są natychmiastowe interwencje w celu poprawy bezpieczeństwa na pozostałych skrzyżowaniach - podkreśla.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: