Urzędował na stole bilardowym
Przez pierwsze miesiące nowe władze miasta urzędowały w barze restauracji „U Bobka” (dziś restauracja Slavoj), gdzie zamiast urzędowego biurka stał stół bilardowy. W latach 1920-1921 urząd miejski przeniesiono do kamienicy nr 32 przy ul. Saska Kępa, późniejszej siedzibie banku (dzisiejsza Československá obchodní banka), w której był również gospoda, przychodnia i galanteria. Decyzja o budowie odpowiedniejszego lokum zapadła już w 1923 roku. Teren pod ratusz zakupiono od rodziny Tetlů i przedsiębiorcy Andrzeja Tomanka (cz. Ondřeje Tomanka) i w 1924 ogłoszono konkurs na projekt architektoniczny ratusza. Z hasłem „Boń się” zwyciężył architekt Vilém Richter z Ostravy-Přívozu.
Po zamieszaniu w 1927 roku związanym z wyborem wykonawcy robót, firmie Eugena Fuldy, prace ruszyły. Koszt budowy urzędu miejskiego zamknął się kwotą 2 633 800 koron. Uroczyste otwarcie ratusza nastąpiło 14 kwietnia 1929 roku. W każda środę i sobotę na placu przed ratuszem odbywał się targ.
W okresie drugiej wojny światowej obie części Cieszyna znów połączono a w ratuszu w Czeskim Cieszynie (zwanym Cieszynem Zachodnim) mieściła się siedziba władz, większość stanowisk zajęta była przez przybyszów z Rzeszy Niemieckiej. Po zakończeniu II wojny podział na polski i czeski Cieszyn powrócił, do ratusza powróciły też władze.
vdka/ Oprac. na postawie TĚŠÍNSKÉ LISTY, nr 4/2015
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.