Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

U Kossaków z książką

Fundacja im. Zofii Kossak oraz ABC XXI ''Cała Polska Czyta Dzieciom'' zapraszają do udziału w projekcie ''Książka na żywo''.


W kwietniu ruszył projekt „Książka na żywo”, który Fundacja im. Zofii Kossak realizuje z ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jest to cykl spotkań promujących czytelnictwo. Spotkania będą miały różny wymiar. Znajdzie się coś dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, młodzieży i rodzin – mówi Regina Młynarska, animator w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków.

Najmłodsi na pewno nie będą się nudzić. To jedyna okazja, aby na własne oczy zobaczyć Kacperka, którego stworzyła Zofia Kossak. – Będzie wiele niespodzianek. Pojawi się Kacperek, który opowie o swoich losach, a dzieci będą mogły plastycznie pokazać swoje wrażenia. Przygotowaliśmy też coś dla nauczycieli, kiedy dzieci będą słuchały opowieści Kacperka nauczyciele od przedstawicieli Fundacji ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, dowiedza się jak prowadzić kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Chcemy wspólnie tę ideę czytania promować – dodaje Regina Młynarska.


Są również przygotowane propozycje dla nieco starszych.  Druga część projektu to spotkania z twórcami literatury współczesnej przewidziana dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Będą też pikniki z pomysłem, czyli zabawa z książką dla całej rodziny i ogólnopolski konkurs ilustratorski.

Spotkania obywać się będą w Centrum Kultury i Sztuki Dworze Kossaków w Górkach Wielkich. Zofia Kossak spędziła tutaj wiele lat swego życia – zarówno przed, jak i po wojnie. W okresie międzywojennym salon dworu był miejscem spotkań elity literackiej. Bywali tu min. Melchior Wańkowicz, Witkacy, Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec.Spotkania będą się odbywać od kwietnia do listopada 2012 roku.


Pierwsze zaplanowane terminy dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:
(Przewidziano 10 trzygodzinnych spotkań dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w spotkaniu może brać udział jednorazowo ok. 40 osób)
w programie:
• spotkanie z zaproszonym twórcą lub znawcą współczesnej literatury
• warsztat myślenia kreatywnego
• wykład o biografii i twórczości Zofii Kossak

08.05 – godzina 11.00
Spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem – poeta, współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, pracownik Instytutu Mikołowskiego, recenzent literacki oraz okazjonalnie aktor. Współpracuje z TVP Kultura jako recenzent. Debiutował w 1995 (jako 18-latek) roku tomem Dzikie dzieci. Laureat wielu nagród poetyckich (m.in. nagrody Czasu Kultury za najlepszy debiut poetycki w 1995 roku, nagrody im. Jacka Bierezina, nagrody Fundacji Kultury). W 1999 zagrał tytułową rolę (Rafał Wojaczek) w filmie Lecha Majewskiego pt. „Wojaczek”.


29.05 – godzina 11.00
Spotkanie z Arturem Pałygą – dramaturg i autor reportaży. Wygrał konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, którą w 2006 r. zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008, „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego zwyciężył w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r.). Jego teksty reżyserowali też: Piotr Ratajczak, Joanna Lewicka, Paweł Łysak, Jan Klata. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Pisuje felietony do pisma „Przyjaciel Pies”. Wydał książkę z reportażami z Białorusi pt. „Kołchoz imienia Adama Mickiewicza”, a reportaż o sex-czatach z „Dużego Formatu” Mariusz Szczygieł umieścił w antologii reportażu polskiego. W bielskim Teatrze Polskim prowadzi szkółkę dramatopisarską oraz Teatr Tekstu.


06.06 – godzina 11.00

Spotkanie z Łukaszem Podgórnim – autor tekstów, aplikacji, obiektów i grafik poetyckich. Performer. Jako członek Perfokarty, podpisywał się pod manifestami poezji cybernetycznej od 2007 r. Autor tomiku „noce i pętle” (2010), współautor biuletynu poetyckiego „Kryzys” (2009).


Przewidziano również 15 dwugodzinnych spotkań dla przedszkoli i szkół podstawowych, w spotkaniu może brać udział jednorazowo ok. 30 dzieci.
w programie:
• dla dzieci: warsztaty teatralne i plastyczne inspirowane baśnią Zofii Kossak
„Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”
• dla nauczycieli: spotkanie na temat kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”
Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: