Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tymczasowy Profil Zaufany: poznaj szczegóły

Profil zaufany to narzędzie identyfikacji elektronicznej, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych online. Jest on ważny przez 3 lata. Zawiera zestaw danych, które pozwalają potwierdzić tożsamość obywatela w internetowych systemach administracji publicznej. Można go założyć na dwa sposoby.

Profil można potwierdzić przez e-konto w jednym z dziesięciu banków w Polsce. Ich lista jest dostępna na pz.gov.pl. Na tej stronie internetowej można też wypełnić wniosek, by następnie złożyć wizytę w punkcie potwierdzającym, np. w urzędzie gminy, starostwie powiatowym, na poczcie, w oddziale ZUS czy NFZ.

Co jednak zrobić jeżeli nie mamy konta w jednym z tych 10 banków lub nie możemy udać się do punktu potwierdzającego Profil zaufany? Zamiast tego będzie można spotkać się z urzędnikiem online i z jego pomocą założyć tymczasowy profil zaufany. Zachowa ważność przez 3 miesiące. Jak to zrobić?

W tym celu należy odwiedzić stronę gov.pl, wybrać e-usługę Załóż profil zaufany, a dalej zakładkę Tymczasowy profil zaufany: Później powinniśmy ustalić dane do logowania, czyli podać nazwę użytkownika, której chcemy używać, i hasło, którym będziemy się później logować do systemów e-administracji. W kolejnym kroku trzeba podać swoje dane: imię, nazwisko, nr PESEL oraz dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu) i wybrać termin wideorozmowy.

W kolejnym kroku – na podsumowaniu wniosku – należy sprawdzić wszystkie swoje dane i upewnić się, że są prawidłowe. Jeśli tak, możemy już wysłać wniosek. Na numer telefonu, który w nim podaliśmy, dostaniemy kod autoryzacyjny. Trzeba wpisać go w odpowiednie pole i kliknąć przycisk „Dalej”. Następnie powinniśmy zajrzeć do swojej skrzynki e-mail. Na podany we wniosku adres poczty elektronicznej dostaniemy dwie wiadomości: pierwsza – potwierdzenie założenia konta w serwisie Profil Zaufany; druga – potwierdzenie wysłania wniosku. Druga wiadomość zawierać będzie numer wniosku, który będzie potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem. Nie należy nikomu podawać tego numeru! Później czekamy już tylko na telefon od urzędnika.

Przebieg wideorozmowy punkt po punkcie:
• Urzędnik zadzwoni i poda numer twojego wniosku. Sprawdź, czy numer zgadza się z tym, który otrzymałeś w potwierdzeniu. Jeśli tak, możesz kontynuować rozmowę.
• Na adres e-mail dostaniesz link do rozmowy wideo, która odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku. Otwórz przesłany link (w aplikacji Skype kliknij dodatkowo zielony przycisk Zadzwoń).
• Urzędnik poprosi o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu zaufanego i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.
• Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, urzędnik potwierdzi profil zaufany. Potwierdzenie założenia profilu zaufanego dostaniesz na swój adres e-mail.

AK, Min. Cyfryzacji

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-09 17:39:16
koszor: Matrix, czyli chów klatkowy dla ludzi. Widzę, że moje pokolenie dożyje czipa, o którym czytałem w Apokalipsie jako nastolatek.
2020-05-09 18:31:48
św. Patryk: a propos czipa, ostatnio ktoś taki niby kawał opowiadał i nie bardzo wiedziałem o co chodzi: "Pani Agato, czy goli pani czipę? - nie, mąż goli się sam" - ktoś mi może wytłumaczyć? koszor? (a z tym matrixem, to chyba nie do końca zrozumiałeś film ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: