Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tryśnie zdrowie

Najprawdopodobniej już po długim majowym weekendzie w parku w Jaworzu zostanie uruchomiona fontanna solankowa. To dobra wiadomość nie tylko dla alergików i astmatyków, ale wszystkich osób, które chcą wypocząć w zabytkowym parku. Na napełnienie fontanny gmina wyda ponad 10 tysięcy złotych. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat taki wydatek będzie zbędny.

 

Fontanna zostałaby być może uruchomiona już na majówkę, kiedy Jaworze, oprócz Jaworzańskiego Września, odwiedza najwięcej gości, ale na przeszkodzie stanęli... złodzieje. W zimie nieznani sprawcy uszkodzili wszystkich osiem lamp, które podświetlają fontannę. Sezon letni zaczęto więc od ich naprawy, co pochłonęło kilka tysięcy złotych.

Fontanna już została uruchomiona, ale na razie wypełniliśmy ją czystą wodą – wyjaśnia Radosław Ostałkiewicz, wicewójt Jaworza. – To normalna procedura po zimie. Przez dwa tygodnie będą czyszczone wszystkie przewody oraz pompy i dopiero wtedy nalejemy solankę z Zabłocia.

Do fontanny zmieści się 10 tysięcy litrów solanki, ale z uwagi na to, że częściowo paruje oraz jest „pożyczana” przez miejscowych i turystów, gmina musi kupić nawet 12-13 tys. litrów. Mimo promocyjnej stawki – 10 złotych za litr, po przemnożeniu przez 12-13 tysięcy, wychodzi pokaźna suma. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce taki wydatek będzie można wykreślić z gminnego budżetu. Po tym, jak Jaworze przejęło od marszałka województwa śląskiego działkę, na której znajduje się odwiert do złóż solanki, jest coraz bliższe posiadania własnego ujęcia surowca naturalnego. 2012 upłynął pod Błatnią jako rok 150-lecia nadania Jaworzu praw uzdrowiskowych, teraz władze chcą, żeby za kilka lat miejscowość na powrót nazywała się Jaworze-Zdrój. Jednym z warunków jest pozytywne przejście tzw. audytu uzdrowiskowego. Własna solanka byłaby dodatkowym atutem.

Przygotowujemy się do zdobycia koncesji na badanie złóż, co jest dość skomplikowane. Wiąże się to między innymi z koniecznością powołania do życia specjalnej spółki gminnej, bo gmina nie może samodzielnie występować o koncesję na badanie czy eksploatację złóż. Rok 2015, jako perspektywa posiadania własnej solanki, jest bardzo realny – dodaje Ostałkiewicz.

Do tego czasu miejscowi i turyści będą korzystać z solanki zabłockiej, która wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych, niedoczynności tarczycy oraz łuszczycy, a także reguluje przemiany energetycnze w organizmie.

wot

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: