Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trwa tydzień świadomości na temat krótkowzroczności

Najczęściej występującą wadą wzroku, polegającą na słabym widzeniu obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko jest krótkowzroczność. Ta dysfunkcja narządu wzroku ma charakter światowej epidemii, ponieważ występuje u ponad miliarda ludzi na całym świecie i ciągle ma tendencję wzrostową. Krótkowzroczność pojawia się często u dzieci już w wieku kilku lat i stanowi duży problem dla młodych ludzi uczących się w szkołach. Aby uświadamiać szczególnie młode osoby i ich rodziców trwa „tydzień świadomości na temat krótkowzroczności” (23-28.05.).

Jeszcze niedawno prognozy epidemiologiczne mówiły o tym, że w 2050 roku połowa populacji ziemi będzie nosiła z powodu krótkowzroczności okulary. Pandemia koronawirusa, system pracy i nauki zdalnej sprawiły jednak, że ten czas jeszcze się skróci, może o 10, albo nawet o 20 lat. To oznacza, że w efekcie znacznie większa część społeczeństwa będzie narażona na choroby oczu wymagające leczenia, na branie leków, zabiegi operacyjne itp.

Po powrocie dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej przeprowadzono badania okulistyczne i wyniki są porażające. Połowa przebadanych dzieci ma problemy z krótkowzrocznością. Szacowano, że będzie to 20-30 proc. Uczniów.

Główny wpływ na taką sytuację ma wysiłek akomodacyjny oka tzn. proces polegający na dostosowaniu oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Spowodowany jest on nauką zdalną, której efekt jest jeszcze bardziej wzmocniony używaniem smartfonów, pisaniem sms-ów czy wiadomości na różnych komunikatorach.

Druga przyczyna kłopotów ze wzrokiem według okulistów przeprowadzających badania to okres pandemii, w którym dzieci bardzo długo przebywały w domu i nie miały kontaktu z naturalnym światłem. Pandemia i obawy przed zakażeniem często doprowadziły do pominięcia badań kontrolnych dzieci w poradniach okulistycznych.

Krótkowzroczność i inne wady refrakcji pociągają za sobą proces, w którym u dzieci nie rozwija się właściwie funkcja „drogi wzrokowej” w mózgu, co może prowadzić do niedowidzenia. Dlatego najlepiej aby reagować na początkowe objawy z pogarszaniem wzroku u 10-12 latków żeby nie spowodowało to trwałego upośledzenia widzenia w wieku dorosłym. Krótkowzroczność zwiększa w dorosłości częstość występowania zaćmy, jaskry czy odwarstwienia siatkówki.

Wiek wczesnoszkolny jest tym okresem, w którym możemy wpłynąć na to w jakiej formie i natężeniu wystąpi u młodego pokolenia krótkowzroczność. Wiadomo bowiem, że w prawie 60% zależy to od stylu w jakim żyjemy, a zwłaszcza od pracy wzrokowej jaką wykonujemy co dnia.

Już dzisiaj możemy Zacząć wspierać swoje dobre nawyki wzrokowe, poprzez:

  • przerwy w czasie pracy wzrokowej z bliska zgodnie z zasadą 20:20:20 - co 20 minut na co najmniej 20 sekund przenosimy wzrok na odległy przedmiot (20 stóp)
  • aktywności ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu
  • spanie w warunkach ciemności, bez dodatkowego oświetlenia
  • właściwa, zdrowa, zbilansowana dieta

 

AK, facebook

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: