Trwa tydzień świadomości na temat krótkowzroczności
Jeszcze niedawno prognozy epidemiologiczne mówiły o tym, że w 2050 roku połowa populacji ziemi będzie nosiła z powodu krótkowzroczności okulary. Pandemia koronawirusa, system pracy i nauki zdalnej sprawiły jednak, że ten czas jeszcze się skróci, może o 10, albo nawet o 20 lat. To oznacza, że w efekcie znacznie większa część społeczeństwa będzie narażona na choroby oczu wymagające leczenia, na branie leków, zabiegi operacyjne itp.
Po powrocie dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej przeprowadzono badania okulistyczne i wyniki są porażające. Połowa przebadanych dzieci ma problemy z krótkowzrocznością. Szacowano, że będzie to 20-30 proc. Uczniów.
Główny wpływ na taką sytuację ma wysiłek akomodacyjny oka tzn. proces polegający na dostosowaniu oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Spowodowany jest on nauką zdalną, której efekt jest jeszcze bardziej wzmocniony używaniem smartfonów, pisaniem sms-ów czy wiadomości na różnych komunikatorach.
Druga przyczyna kłopotów ze wzrokiem według okulistów przeprowadzających badania to okres pandemii, w którym dzieci bardzo długo przebywały w domu i nie miały kontaktu z naturalnym światłem. Pandemia i obawy przed zakażeniem często doprowadziły do pominięcia badań kontrolnych dzieci w poradniach okulistycznych.
Krótkowzroczność i inne wady refrakcji pociągają za sobą proces, w którym u dzieci nie rozwija się właściwie funkcja „drogi wzrokowej” w mózgu, co może prowadzić do niedowidzenia. Dlatego najlepiej aby reagować na początkowe objawy z pogarszaniem wzroku u 10-12 latków żeby nie spowodowało to trwałego upośledzenia widzenia w wieku dorosłym. Krótkowzroczność zwiększa w dorosłości częstość występowania zaćmy, jaskry czy odwarstwienia siatkówki.
Wiek wczesnoszkolny jest tym okresem, w którym możemy wpłynąć na to w jakiej formie i natężeniu wystąpi u młodego pokolenia krótkowzroczność. Wiadomo bowiem, że w prawie 60% zależy to od stylu w jakim żyjemy, a zwłaszcza od pracy wzrokowej jaką wykonujemy co dnia.
Już dzisiaj możemy Zacząć wspierać swoje dobre nawyki wzrokowe, poprzez:
- przerwy w czasie pracy wzrokowej z bliska zgodnie z zasadą 20:20:20 - co 20 minut na co najmniej 20 sekund przenosimy wzrok na odległy przedmiot (20 stóp)
- aktywności ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu
- spanie w warunkach ciemności, bez dodatkowego oświetlenia
- właściwa, zdrowa, zbilansowana dieta
AK, facebook
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.