Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Traumatyczna konferencja w Cieszynie

Trauma, psychiczny stan pourazowy, który wiele osób zna niestety z autopsji była ''bohaterką'' konferencji zorganizowanej w Cieszynie 19 października przez Beskidzki Instytut Psychoterapii i Kuratorską Służbę Sądową RP. Problemu tego nie można bagatelizować, co podkreśliła na wstępie Anna Kopiec. Trauma wpływa nie tylko na życie danej jednostki, która ją odczuwa, ale również na najbliższe otoczenie i ogólnie relacje międzyludzkie. - Sprzyja bowiem rozpadom więzi rodzinnych i społecznych.

Anna Kopiec zwróciła uwagę słuchaczy na to, że trauma wiąże się albo z krótkotrwałym wydarzeniem (np. gwałt, wypadek), albo też z długotrwałą powtarzającą się sytuacją (np. alkoholizm). - Ale ważne jest również, aby zrozumieć, że wydarzenia pozornie niegroźne mogą, być równie traumatyzujące jak wielkie wypadki – dodała. Objawy pojawiają się zazwyczaj bezpośrednio po urazie i w późniejszym czasie stopniowo ustępują. Zdarza się jednak niestety – i stąd zainteresowanie naukowców, ale także czynnych lekarzy i psychologów tą tematyką – że objawy nie znikając, trwają przez kilka czy wręcz kilkadziesiąt lat i doprowadzają do zmian osobowości.

I ciągnąc ten wątek psycholog Rafał Pietrzyk przedstawił wyniki ciekawego badania laboratoryjnego na... myszach, które poddawano rażeniu prądem a w tym samym momencie rozpylano miętę w aerozolu. Jak łatwo się domyślić po niedługim czasie gryzonie reagowały stresem już na sam zapach mięty. Natomiast zaskoczeniem dla naukowców było to, że młode od poddanych doświadczeniu myszy, które natychmiast po urodzeniu zostały odebrane matkom, przeniesione do innego terrarium, gdzie wychowały się bez traumatycznych doświadczeń z rażeniem prądem i zapachem mięty również reagowały stresem na ten zapach, choć w ogóle go wcześniej nie znały. Okazało się więc, że przeżywanie stresu wcale nie łączy się tylko z własnym doświadczeniem czy wychowaniem.

Konferencja pokazała, że traumy nie należy bagatelizować i że stanowi poważne zagrożenie dla życia społecznego.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: