Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Teraz Śląsk(a) Rzecz. Rusza kolejna edycja konkursu

Zamek Cieszyn już po raz siódmy organizuje konkurs ''Śląska Rzecz''. To jedyny regionalny konkurs designu w Polsce. Służy on promocji regionu, gdyż nagradzane i wyróżniane są najlepsze śląskie produkty i projekty graficzne. Pozwala także promować w kraju i za granicą innowacyjne śląskie firmy i organizacje.
Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedia, oraz we wprowadzonej w tej edycji kategorii usługa. O tegorocznej edycji Śląskiej rzeczy z Agnieszką Woszczyńską specjalistką w projekcie Design Silesia - rozmawia Jan Bacza
 
Po sześciu latach w konkursie pojawiła się mała zmiana.
 
Tak. W tym roku zbieramy zgłoszenia na najlepsze produkty, projekty oraz - co ważne, nowa kategoria - usługi. Wszystko to musiało zostać wdrożone w minionym roku. Ta nowa kategoria która będzie oceniana dotyczyć może usług na rzecz firm a także w nowym podejściu do klienta i jego obsłudze.
 
 
Aby wystartować w konkursie, firmy czy też osoby musza być związane ze Śląskiem?
 
Śląska Rzecz jak sama nazwa wskazuje promuje wdrożenia na Śląsku. Aczkolwiek projektanci nie musza być ze Śląska. Stanem idealnym jest jednak kiedy śląska firma zgłasza produkt, usługę, projekt przygotowaną przez śląskiego projektanta.
 
Przez minione sześć edycji konkursu jakie produkty zyskały najwyższe wyróżnienie?
 
Wachlarz jest tak różnorodny, że można wymienić chociażby ubiegłorocznych zwycięzców. Firma Reko z Cieszyna zgłosiła na konkurs swój kocioł grzewczy. Ale pokazywaliśmy również identyfikację województwa śląskiego, czy krój pisma naszego województwa...dztwa śląskiego, czy kr
 
Swego czasu był również sprzęt medyczny...
 
... Tak było łóżko medyczne żywieckiego Famedu. Były wózki dla dzieci. To wszystko o czym mówię będzie można u nas oglądać już 15 czerwca. Ponieważ postanowiliśmy otworzyć stałą kolekcję Śląskiej Rzeczy. Wszystkie nagrodzone produkty i projekty będą do oglądnięcia na stałej wystawie tego konkursu. Również 15 czerwca odbędzie się uroczysta gala finałowa konkursu.
 
Jak wygląda sama procedura zgłaszania się do konkursu?
 
Zgłoszenia przyjmujemy do 16 kwietnia. Zapraszam na stronę www.slaskarzecz.pl - tutaj znajdziecie państwo wszystkie wskazówki w jaki sposób się zgłosić oraz formularze do pobrania. Do zgłoszonych dokumentów należy dołączyć również oryginalny produkt, tak aby jury mogło go ocenić.
 
Co daje Śląska Rzecz firmom, które zdobyły pierwsze miejsca w konkursie. Co to daje oprócz możliwości używania tego loga?
 
Przede wszystkim mogą się chwalić tym, że wygrały w jedynym regionalnym konkursie designu. Po drugie mogą pokazywać swój produkt na wystawie - i nie jest to tylko wystawa w Cieszynie. Bo zwycięskie projekty będą prezentowane m.in w Muzeum Śląskim w Katowicach i w październiku na festiwalu Łódź Design. Oraz oczywiście od tego roku znajdą swoje miejsce w stałej kolekcji Śląskiego Designu.
 
Śląska Rzecz to taka mniejsza forma, czy też mniejszy odpowiednik nagrody Teraz Polska?
 
A to ciekawe - mogło by się to nazywać Teraz Ślask!
 
Dziękuję za rozmowę.
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: