Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Taser" został użyty zgodnie z przepisami

Cofnięto zakaz używania taserów przez Straż Miejską w Cieszynie. To efekt kontroli Wojewody.

 Przypomnijmy - 14.06.2019 podczas trwania jednego z koncertów, uświetniających obchody "Święta Trzech Braci" strażnicy miejscy patrolujący rejon płyty Rynku stwierdzili mężczyznę, który wspiął się na szczyt figury św. Floriana cieszyńskiej fontanny a następnie odpalił racę świetlną – informowała na swoich stronach cieszyńska Straż Miejska. Na widok zbliżającego się patrolu mężczyzna zaczął uciekać z miejsca zdarzenia. - W związku z tym, że nie reagował na wezwania do zaniechania ucieczki i nie chciał się podporządkować wydawanym przez funkcjonariuszy poleceniom, w stosunku do sprawcy zostały użyte zgodnie z posiadanymi uprawnieniami środki przymusu bezpośredniego – pisali strażnicy.

- W związku z wątpliwościami związanymi z interwencją Straży Miejskiej podczas Święta Trzech Braci wydałam zakaz używania paralizatorów przez strażników miejskich do czasu wyjaśnienia tej sytuacji. Jednocześnie zażądałam raportu dotyczącego wydarzeń w Parku Pokoju oraz aktów wandalizmu w parku Pod Wałką – pisała w oświadczeniu burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Wojewoda Śląski został poproszony przez Burmistrz Miasta Cieszyna o przeprowadzenie kontroli problemowej w zakresie prawidłowości wykonania przez strażników czynności służbowych w ramach uprawnień. Teraz znany jest już wynik kontroli.

- Kontrolą zostało objęte użycie środka przymusu bezpośredniego – przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób przy pomocy energii elektrycznej (tasera) – podczas interwencji podjętej w dniu 14 czerwca 2019 r. przez Straż Miejską w Cieszynie.” - czytamy w wystąpieniu pokontrolnym. Zdaniem Wojewody Śląskiego, Janusza Wieczorka, „w trakcie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. W związku z tym faktem nie zostały sformułowane zalecenia pokontrolne.

W związku z pozytywnym wynikiem kontroli Gabriela Staszkiewicz cofnęła czasowy zakaz używania taserów przez strażników miejskich.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-30 16:00:29
doler: No cholera Gabryska nie ma passy... W piątek Play ja zgasil i pokazał jej brak profesjonalizmu, zrobila pokazowke wyrzucajac swoje mądrości a to sie okazuje ze Playowi nie przedstawila żadnych konkretów... No i kolejny cios...to logiczne że strazak i mial prawo i obowiązek użyć paralizatora..po to go ma. Moze niedługo zabronimi używać lekarza skalpeli a sprzataczka miotel.. Ktos chcial wyrzucic komendanta to i powod sie znalazł....zreszta marnegi ale to inna sprawa. Wiec czekamy na kolejne kompromitację G.S. ;) no i dymisję rzecz jasna.
2019-09-30 16:20:52
zagrad: Osoba raniona taserem to szeroko znany w Cieszynie diler narkotyków, ciekawe czy straż miejska czy komenda policji zajęła się tym wątkiem?
2019-09-30 16:52:40
krzysztof.nn: dobry Bóg da, posmakują dolery itepe na własnym grzbiecie taserów w rękach bezkarnych funkcjonariuszy
2019-09-30 18:02:30
doler: Obawiam się że nie da... Ani chleba w Afryce ani wolności w Korei...ani sprawiedliwości. Cos co nie istnieje nie ma mocy sprawczej... Co oznacza bezkarny ? Rola policji, straży miejskiej jest pilnowanie porządku i prawa dostępnymi im środkami : broń, paralizatory, gazy łzawiace. Jeśli ktos wchodzi jak małpa na zabytkową fontannę i zostaje ściągnięty normalnie z szacunkiem i zabrany w celu spisania raportu i zaczyna uciekac to co funkcjonariusz w czasie poscigu ma robić? Kleknac i prosić by sie zatrzymał? Strażnik ma środki przymusy by je używać, w stanachy by dostal kule w łeb...wiec moze byc wdzięczny ze to tylko paralizator.
2019-09-30 19:09:39
b.w.: Doler: zgadza się. Tylko, że to nie zła passa ... Po prostu tak po ludzku; mamy najgłupszą opozycję wszechczasów - a Cieszyn ma najgłupszego gospodarza wszechczasów !
2019-09-30 20:22:14
krzysztof.nn: koleś, obudź się - jest wrzesień 2019, rok temu cieszyński k o s z m a r się skończył
2019-09-30 20:49:26
tom lem: koleś, obudź się - jest wrzesień 2019, rok temu śniłeś k o s z m a r y , dziś roi ci się sielanka
2019-09-30 21:07:23
b.w.: Nowośmiesznej gosposi pozostaje napisać otwarty list: " Najdroższa Straż ....."
2019-10-09 23:25:40
traveler85: Widać, że pani burmistrz, zastosowała metody dobrze znane w jej poprzednim miejscu pracy czyli PPG Cieszyn, najpierw czegoś zakazać, a później myśleć czy ma to w ogóle jakikolwiek sens.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: