Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Użyto paralizatora. Zgodnie z prawem?

Nie milkną echa tego, co wydarzyło się podczas Święta Trzech Braci w Cieszynie. Wtedy to podczas jednego z koncertów Strażnicy Miejscy z Cieszyna użyli środków przymusu bezpośredniego. Oświadczenie w tej sprawie wydała burmistrzyni Cieszyna.

- W dniu 14.06.2019 podczas trwania jednego z koncertów, uświetniających obchody tegorocznego "Święta Trzech Braci", który zgromadził sporą ilość widzów. Strażnicy miejscy patrolujący rejon płyty Rynku stwierdzili mężczyznę, który wspiął się na szczyt figury św. Floriana cieszyńskiej fontanny a następnie odpalił racę świetlną – informuje na swoich stronach cieszyńska Straż Miejska. Na widok zbliżającego się patrolu mężczyzna zaczął uciekać z miejsca zdarzenia. - W związku z tym, że nie reagował na wezwania do zaniechania ucieczki i nie chciał się podporządkować wydawanym przez funkcjonariuszy poleceniom, w stosunku do sprawcy zostały użyte zgodnie z posiadanymi uprawnieniami środki przymusu bezpośredniego – dodają mundurowi

Po pościgu sprawca został przekazany przybyłemu na miejsce patrolowi policji, który prowadził dalsze czynności w tej sprawie. W tej sprawie w piątek (21.06.2019), burmistrzyni Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz przekazała naszej redakcji specjalne oświadczenie - W związku z wątpliwościami związanymi z interwencją Straży Miejskiej podczas Święta Trzech Braci wydałam zakaz używania paralizatorów przez strażników miejskich do czasu wyjaśnienia tej sytuacji. Jednocześnie zażądałam raportu dotyczącego wydarzeń w Parku Pokoju oraz aktów wandalizmu w parku Pod Wałką. Kwestie bezpieczeństwa podczas Święta Trzech Braci podsumowane zostały przez wszystkie instytucje i służby zaangażowane w organizację tego wydarzenia. Trwają analizy i wyciąganie wniosków. Jednocześnie chcę podkreślić, że tegoroczna edycja Święta przebiegała bez większych zakłóceń, a wspomniane zdarzenia traktuję jako incydenty. Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest priorytetem, dlatego oczekują na konstruktywne wnioski z zaistniałych zdarzeń i podjęcie przez komendanta odpowiednich czynności prewencyjnych.

(red.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

37
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-22 21:20:05
bronek91: Może ktoś jeszcze RPO A. Bodnara poinformuje? Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Dlaczego nie podporządkował się poleceniom funkcjonariuszy? Dlaczego uciekał? Moim zdaniem Strażnicy zachowali się, jak należy, adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Tak trzymać. Gdyby podporządkował się poleceniom i został w konkretny sposób potraktowany, to już inna sytuacja.
2019-06-22 21:25:00
bronek91: Uważam, że wydany przez Burmistrz zakaz jest bezpodstawny i przedwczesny. Paralizator nie jest od parady i akurat może się zdarzyć kolejna sytuacja, iż będzie przydatny. A tak nawiasem, co wpłynęło na nagłośnienie sprawy? Lokalne media niechętnie podejmują się konkretnego rodzaju tematów.
2019-06-22 21:33:52
bronek91: A tak nawiasem- Kto i na jakiej podstawę zainicjował postępowanie w tej sprawie? Pojmany złożył skargę lub jakieś zażalenie? Co znaczy ten zwrot "W związku z wątpliwościami związanymi z interwencją"??? Mamy rozumieć, że to Burmistrz zainicjowała postępowanie? Na jakiej podstawie?
2019-06-22 21:36:49
b.w.: @ bronek91: bo takie jest lewaków myślenie bronić przestępców a nie ofiary !
2019-06-22 21:43:57
Artur1000: No to teraz wypadałoby pałą poprawić skoro paralizator niebezpieczny... Wystarczy nie zachowywać się jak tamten pajac wtedy nie trzeba będzie używać paralizatorów. Czy straż miejska ma kapiszonami strzelać? Proce mają nosić?
2019-06-22 21:46:22
bronek91: Właśnie! Dobrze, że jeszcze nie napisali, że w pobliżu było dziecko, staruszka czy inwalida lub hipotetycznie mogło być dziecko, staruszka czy inwalida.
2019-06-22 22:01:16
tom lem: Pani Pierwsza Burmistrzyni powinna zabrać SM paralizatory, jeszcze chwila a chłopcy zrobią sobie krzywdę zabawkami na prąd, zabrać im także paski do spodni i sznurówki z butów;-)
2019-06-22 22:08:11
tom lem: Co za stanowczość " Jednocześnie zażądałam raportu dotyczącego wydarzeń w Parku Pokoju oraz aktów wandalizmu w parku Pod Wałką" - gdyby nie taki ostry ton, burmistrz musiałby czekać na sprawdzian w SM z umiejętności pisania raportów, których bez żądania nie praktykuje się sporządzać i dostarczać burmistrzowi;-)
2019-06-22 22:24:40
bronek91: Przy okazji, jaką sprawca za swój czyn poniósł karę????????? Mam rozumieć, że ukarany został przez Policję, a może sąd się zajmie jego uczynkiem? W ogóle nie został przedstawiony wizerunek sprawcy. Do tego taka nagła i gwałtowna reakcja Burmistrz. Ta sprawa jest jakaś podejrzana. Ciekawe kim jest sprawca, jakie ma konotacje itd.
2019-06-22 22:28:26
tom lem: ... po jakim "pościgu" - tchu zabrakło i użyto długiego "ramienia sprawiedliwości" - Paralizatora ;-)
2019-06-22 22:54:55
tom lem: ... to się paralityk z SM doigrał, naruszając nieistniejące procedury. Zapomniał o ostrzeżeniu "stój bo będę paraliżował" i o pierwszym "paraliżu powietrza";-)
2019-06-23 06:57:36
krokusik: Ludzie odwaliło wam? Strzelać do faceta, który racę odpalił na wiwat? Przecież on nie atakował sm, tylko uciekał. W tej sytuacji strzelanie powinno być zastąpione skutecznym pościgiem. A że kondycji nie ma sm to już inna sprawa. Najlepiej wyposażcie jeszcze tych agentów z sm w granaty hukowe. Oni byli powołani do pilnowania czy psy chodników nie zaśmiecają, czy pilnowania przejść przed szkołami. Dorwali się do fotoradarów, teraz do paralizatorów. Aż strach pomyśleć co jeszcze dostaną.
2019-06-23 07:00:12
krokusik: Proponuję przeprowadzić test sprawnościowy w sm. Ale WSZYSTKIM funkcjonariuszom bez wyjątku. Dopiero potem zastanawiać się nad zasadnością użycia paralizatora.
2019-06-23 07:26:53
krzysztof.mm: piszą, że to Macura wyposażył SM w paralizatory - no nie, mało prawdopodobne, to był gościu miękką... łapką głaskany, wygląda raczej na odgórne postanowienie centrali, implementowane przez jakiegoś partyjnego czy-ścibuta --- ta partia wiele robi, by umocnić się w tradycyjnym bolszewickim stylu na stanowiskach przy korycie, zbrojne formacje jej podległe są jak tu najbardziej na miejscu -
2019-06-23 07:30:12
krzysztof.mm: a przy okazji pisiacki glon się nam zaprezentował, nb w stylu jak po wielokrotnym użyciu paralizatora, prosto w czółka
2019-06-23 08:05:11
utopiec: krokusik: Czytaj ze zrozumieniem. Nikt nie strzelał. A dlaczego uciekał? Widocznie miał coś na sumieniu. No i jeszcze jedno. Po pościgu został przekazany patrolowi policji. Więc z tą kondycją Ci się pomyliło. Tk sobie myślę że SM jest nie tylko od "obsrywanych chodników", ale i od współpracy z policją.
2019-06-23 08:31:37
donekT: krzysztof-Q, dziwnym sposobem to akurat w wybiórczej zwrócili uwagę, kto wyposażył SM w paralizatory i tak się zastanawiam, jaki to ma związek z sytuacją?
2019-06-23 08:51:44
donekT: Odnoszę wrażenie, że niektórzy z komentujących wydają się sugerować, jakoby funkcjonariusze jeszcze może mieliby PRZEPROSIĆ SPRAWCĘ za słuszną interwencję. A winny to może jest, z sugestii niektórych, burmistrz poprzedniej kadencji plus inne TEORIE SPISKOWE. Ludzie odwaliło wam? Faktycznie typowa lewacka mentalność.
2019-06-23 09:24:29
tom lem: @utopiec i donekT; "w stosunku do sprawcy zostały użyte zgodnie z posiadanymi uprawnieniami środki przymusu bezpośredniego" - słowem, uprawnienia związane są tylko z posiadaniem paralizatora, czy SM wyposażono w procedury jego użycia(?), jeżeli na służbie funkcjonariusze z myślenia są zwolnieni. Ucieczka z pod opieki Floriana ( bawiącego się zapałkami ), faktycznie musiała być zagrożeniem dla podziwiających występy mundurowych SM, by zdecydować się na paraliż, biegnącego w tłumie, widzów. Ktoś się naoglądał amerykańskich filmów i zagrał szeryfa. Tacy z nich strażnicy jak rybak łowiący prądem (dobrze że w fontannie od dawna nie ma złotych rybek). Proponuję wydać tym gorliwcom srebrne pistolety by pilnowali porządku, eliminując wszystkich którzy uciekają przed " pościgiem " powodującym zadyszkę.
2019-06-23 13:24:17
koszor: Goście wykonywali swoje obowiązki i tyle. Staszkiewicz zajmij się czymś konstruktywnym albo do garów. Jest tyle rzeczy do zrobienia w tym mieście, a ta baba będzie dalej analizować i wyciągać wnioski. Koniec kłapania na gębie, do roboty!
2019-06-23 13:53:58
mateokr: Byłem 5m od floriana, gość wszedł, odpalił race i stał. Dopiero jak podeszło dwóch panów z SM to pomogli mu zejść i szedł grzecznie w dość dziwnej asyście. Szedł pierwszy, nikt go nie trzymał, a za nim w odstępach panowie z SM... Takie są procedury? Sami sobie winni, podobnie jak policja, która pozostawiła radiowóz...i zdziwiona, że ludzie sobie w środku fotki pstrykali...
2019-06-23 14:14:57
tom lem: ... procedury widocznie są takie, że podczas służby łączy się przyjemne z pożytecznym, można zabawić się w czasie pracy w "policjanta i złodzieja";-), jeszcze trochę a po rynku będą biegać Indianie z SM.
2019-06-23 15:00:07
jasper: O jakich procedurach mowimy w panstwie PiS , kiedy o osobie jeszcze nie skazanej wyrokiem mowi sie morderca. Oglosic program Samosad + i pokazywac jako rozrywke dla gawiedzi w telewizji - kciuk w dol i paralizatorem po delikwencie. Smierc Stachowiaka, niesluszne skazany Komenda na 18 lat niczego nie nauczylo. Straszne to a wyglada, ze bedzie jeszcze gorzej.
2019-06-23 15:23:55
donekT: Oczywiście jasper-Q jak poinformowała wybiórcza, to pisowski burmistrz zakupił paralizatory. Nie wiem, czy mamy rozumieć, iż ktoś wskazuje, kto po_winien ponosić odpowiedzialność, bo wyposażył?
2019-06-23 16:18:07
jasper: Tak dla przypomnienia - „ Przedstawiciele PiS przekonują, że Jakuba A. można już nazywać mordercą, bo jako osoba podejrzana przyznał się do winy. To albo populizm, albo brak wiedzy. - Przyznałbym się nawet do zamachu na papieża - wspominał po latach Tomasz Komenda, człowiek, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 17 lat, choć nie powinien spędzić tam ani chwili. Potwierdził swoją winę na przesłuchaniu, bo przez wiele godzin był bity. „ Wtedy tez bylo po brutalnym morderstwie i byly niezbite dowody a ministrem sprawiedliwosci byl Lech Kaczyn ski. Czekamy na kare smierci , kata i egzekucje uliczne - moze stosy ? KK na pewno cos odpowiedniego podpowie, w koncu ma wiekowe doswiadczenie. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/newsletter-onetu-janusz-schwertner-to-niemodne-domniemanie-niewinnosci/ly7zhc7
2019-06-23 16:35:20
tom lem: ... oczywiście jasperek został też "porażony" nieomylnością własnych sądów nad odpowiedzialnością kowboja w mundurze SM. Sama Pierwsza Burmistrzyni jest z zasady niewinna i nie odpowiada za funkcjonowanie podległej Straży, może tylko oczekiwać i żądać wyjaśnień, analiz, wniosków oraz podjęcia czynności przez podległych urzędników, sama zwalniając się z tych czynności w sezonie ogórkowym;-)
2019-06-23 16:45:07
donekT: Co do zachowania niektórych organów ścigania, warto przypomnieć // https://www.youtube.com/watch?v=7G3cN6Bdn_8// Gdzie wówczas były te wszystkie kolorowe pozarządowe organizacje? Organizowały arsenał w Nowym Wspaniałym Świecie? Gdzie wówczas był RPO, Amnesty International i podobni. Zdaje się, iż pomaganie faktycznie zależy od doboru odpowiednich kolorów, a powinno być bezbarwne. Natomiast co do ministrowania Lecha Kaczyńskiego, do dziś czekamy na ekshumację w Jedwabnem. Tego wybiórcza wytykać już nie będzie jasper-Q
2019-06-23 17:17:55
tom lem: ... racja donekT, ten cywil w brązowej kurtce //https://youtu.be/7G3cN6Bdn_8?t=16//awansował z gazu pieprzowego na paralizator w cieszyńskiej SM ;-)
2019-06-23 17:19:42
jasper: A moze tom limeczek chcialby tak zostac „porazony „ przez jakiegos kowboja ? Moze to lubisz ? ale nie wnikam w szczegoly :) Czy Minister spraw wewnetrznych i administracji- Blaszczak podal sie do dymisji w sprawie Stachowiaka ? Jak uwazasz tom limku, powinien byl?
2019-06-23 17:28:45
tom lem: ... aha to burmistrzyni jest z PIS'u, albo Macura powinien podać się do dymisji w Istebnej, za odpaloną racę w Cieszynie;-) , porażenie jasperka pewne, ale przez leśnego kleszcza nie cieszyńskiego strażnika porządku.
2019-06-23 17:31:08
donekT: W latach 2012-2015 na komisariatach policji zginęło 42 ludzi- ilu z rządzących poniosło za to odpowiedzialność jasper-Q?
2019-06-23 17:54:24
jasper: Tom limeczku, co ma wspolnego kleszcz lesny z panem Blaszczakiem ? bo bzdury piszesz jako odpowiedz :)
2019-06-23 18:11:13
tom lem: ... nie z panem Blaszczakiem, jasper-Q - tylko z tobą, ma wiele wspólnego porażenie przez kleszcza leśnego ;-)
2019-06-23 18:22:44
doler: Dostal strzała i tyle wielka tragedia. Wchodzi na zabytkowa fontannę która mógł zniszczyć odpala race...mogl sobie ja w d... wsadzić i odpalić byla by wieksza atrakcja. Zaraz bedziemy robic szum że lekarze leczą, smieciarze sprzątają a kurierzy rozważa paczki. Wszystko mozna zrobic inaczej i zawsze cos komus bedzie nie pasowało. A Pani Burmistrz... no cóż jak zwykle bicie piany jak mozna zauważyć od początku. Specjalistka od pr.
2019-06-23 18:30:51
tom lem: ... świetnie, już domniemanie " mógł zniszczyć" jest powodem do użycia paralizatora, odpalenie racy podobnie, co do atrakcji, Trzech Braci musiało wypaść mizernie, gdy doler poszukuje fajerwerków nie we własnej doopie.
2019-06-23 21:44:43
jasper: tom lem, znasz to z autopsji ? Czyzby policja stosowala nowe okreslenie paralizatora jako pora-zenie kleszczem ?
2019-06-23 22:44:55
krzysztof.mm: dolerowi racę w d^pę i poprawić paralizatorem, w czółko - tak edukacyjnie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: