Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tajniki pracy rzemieślników

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

Projekt otrzymał nazwę "Weekend Otwartych Pracowni" i miał na celu popularyzację rzemiosła oraz zapoznanie społeczeństwa z pracą osób, których dzieła zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wałga i jego aktualne wyroby, czyli tradycyjne cieszynki zajmują aktualnie pierwsze miejsce na krajowej liście i pretendują do wpisania na listę światową UNESCO. W weekend każdy, kto chciał, mógł podziwiać prace aktualnego mistrza.

- W sobotę pojawiło się dosyć dużo osób. Byli ludzie z Bielska, byli również przedstawiciele zawodu rusznikarskiego z Tarnowa, ponieważ również w tym mieście strzelby cieszynki są znane i w jakiś sposób wiążą się z jego historią. Z Cieszyna, niestety, nie pojawił się nikt, jednak najprawdopodobniej jest to wina faktu, że wydarzenie zostało dosyć słabo rozpromowane, wśród lokalnej społeczności - mówi Jerzy Wałga, oprowadzając nas po swojej pracowni.

Na miejscy można było dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywane są strzelby, zwane cieszynkami oraz jaka historia się z nimi wiąże. Można również było dowiedzieć się o historii lokalnych mistrzów rzemieślniczych, których, jak się okazuje, w Cieszynie było sporo. Izba Cieszyńskich Mistrzów jest inicjatywą pana Wałgi. On jest jej twórcą i on ją aktualnie utrzymuje, gdyż znajduje się w wydzielonym pomieszczeniu przy pracowni mistrza. Jednak, aby to miejsce zwiedzić, nie trzeba czekać na następne Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wystarczy umówić się z mistrzem, gdyż Izba jest czynna praktycznie każdego dnia, w godzinach roboczych.

 

Joanna Świba

źródło: OX.PL
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: