Tajniki pracy rzemieślników
Projekt otrzymał nazwę "Weekend Otwartych Pracowni" i miał na celu popularyzację rzemiosła oraz zapoznanie społeczeństwa z pracą osób, których dzieła zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wałga i jego aktualne wyroby, czyli tradycyjne cieszynki zajmują aktualnie pierwsze miejsce na krajowej liście i pretendują do wpisania na listę światową UNESCO. W weekend każdy, kto chciał, mógł podziwiać prace aktualnego mistrza.
- W sobotę pojawiło się dosyć dużo osób. Byli ludzie z Bielska, byli również przedstawiciele zawodu rusznikarskiego z Tarnowa, ponieważ również w tym mieście strzelby cieszynki są znane i w jakiś sposób wiążą się z jego historią. Z Cieszyna, niestety, nie pojawił się nikt, jednak najprawdopodobniej jest to wina faktu, że wydarzenie zostało dosyć słabo rozpromowane, wśród lokalnej społeczności - mówi Jerzy Wałga, oprowadzając nas po swojej pracowni.
Na miejscy można było dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywane są strzelby, zwane cieszynkami oraz jaka historia się z nimi wiąże. Można również było dowiedzieć się o historii lokalnych mistrzów rzemieślniczych, których, jak się okazuje, w Cieszynie było sporo. Izba Cieszyńskich Mistrzów jest inicjatywą pana Wałgi. On jest jej twórcą i on ją aktualnie utrzymuje, gdyż znajduje się w wydzielonym pomieszczeniu przy pracowni mistrza. Jednak, aby to miejsce zwiedzić, nie trzeba czekać na następne Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wystarczy umówić się z mistrzem, gdyż Izba jest czynna praktycznie każdego dnia, w godzinach roboczych.
Joanna Świba
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.