Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szumi jaworek, szumi

150 młodych jaworów posadzono wzdłuż drogi gminnej w Jaworzynce. Nieprzypadkowo wybrano jawor. Czemu? Czytajcie.

18 maja br. w przysiółku Jaworzynka Czadeczka odbyła się akcja wspólnego sadzenia jaworów z udziałem Wójta Gminy Istebna Łucji Michałek, Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła Andrzeja Kudełki, pracowników Urzędu Gminy w Istebnej oraz jednostek organizacyjnych, a także pracowników nadleśnictwa.

- W ramach akcji wzdłuż drogi gminnej prowadzącej do granicy ze Słowacją zasadzono 150 młodych jaworów. Gatunek ten nie został wybrany przypadkowo, bowiem to właśnie jawor umieszczony jest w herbie wsi Jaworzynka – wyjaśnia Oliwia Szotkowska z Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej.

Aleja Jaworowa w Dolinie Czadeczki poświęcona została Janowi Pawłowi II ze względu na przypadającą w tym dniu 102. rocznicę urodzin Papieża Polaka. - Niebawem wprowadzone zostanie tutaj stosowne oznakowanie przypominające o wyjątkowym patronie tego miejsca – dodaje pracownica istebniańskiego GOKPIT.

Po zakończonym sadzeniu pracownicy Nadleśnictwa Wisła zaprosili wszystkich uczestników wydarzenia  do zwiedzenia Karpackiego Banku Genów, Muzeum Świerka i Woliery Pokazowej Głuszców w  Wyrchczadeczce, będących jednymi z ważniejszych przyrodniczych atrakcji turystycznych gminy Istebna.

 

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-20 21:12:50
tanker: Nie chcę być złym prorokiem, ale nie wróżę tym jaworom świetlistej przyszłości. Po pierwszej zimie 20% z nich będzie połamana i poniszczona przez pługi i zwały śniegu a jeśli cokolwiek urośnie tam to zostanie ścięte, bo za blisko drogi i zagraża bezpieczeństwu lub będzie rozbudowa drogi o chodnik. Kilkanaście lat temu w lesie niedaleko mojego domu cały las świerkowy obsadzono młodymi sadzonkami buka, łącznie z leśnymi drogami i polanami. Za miesiąc zaczęto wycinkę świerków. Z młodych buków nie zostało zupełnie nic. Sądzę, że wkrótce te jawory czeka taki sam los jak wspomniane wcześniej młode buczki. Daremna praca, szkoda drzew... już lepiej usiąść przed telewizorem z piwem w ręku i brzuchem na wierzchu niż robić coś daremnego, bo taka prawda. Możecie się teraz ze mną nie zgodzić, ale czas zweryfikuje moje słowa i myślę, że nie będziemy długo czekali.
2022-05-20 21:25:02
Vito: Tanker, ale tu nie chodzi o drzewa. Tu idzie o pokazanie się, zrobienie paru fotek. Tak teraz wygląda rządzenie. Tacy niby celebryci z wyboru ludu. Ba, jak takim zostaniesz to możesz sobie nawet nowy asfalt pod dom rzucić i to nie za swoje.
2022-05-21 08:21:36
bolo 5064: Cześć.Vito ma rację.Tu chodzi o lans.Coś pokazać,że coś się dzieje. Tak bym się chciał dowiedzieć,jak tam postępują prace w kierunku budowy zbiornika wody na Wawrzaczowym Groniu /miał pełnić rolę wieży ciśnień/.A co tam z gazyfikacją wsi.Nasz były farorz,prawa ręka wójtki obiecywał,że 2022 będą już kopać. No cóż,na razie sadzi się drzewka. Może później.Ale to już chyba za kadencji innego "gazdy" bądź "gaździny" gminy.
2022-05-21 08:23:48
stofflet: Rodzina mydleńcowatych obejmuje około 144 rodzaje drzew, wśród których odnajdujemy rodzinę klonowatych. W Polsce naturalnie występują trzy gatunki klonów: klon pospolity (Acer platanoides), klon jawor (Acer pseudoplatanus), klon polny (Acer campestre). Poza wymienionymi na terenie kraju spotykamy przeszło sto gatunków klonów, które zostały tu introdukowane i z powodzeniem zadomowiły się lub poprzestały na ozdabianiu parków, ogrodów botanicznych czy arboretów. Klony z reguły wyrastają na pokaźne drzewa, aczkolwiek nie są to olbrzymy. Najwyższe z nich osiągają około trzydziestu metrów. Wszystkie wyróżniają się klapowatymi, pięknie żółknącymi jesienią liśćmi, a także owocami w kształcie dwóch uskrzydlonych orzeszków. Kwiaty są obupłciowe, zebrane w grona, składające się z wielu słupków pokrytych żółto-zieloną okrywą. Poszczególne gatunki klonów wyróżniamy za pomocą charakterystycznych cech owoców i liści. U jaworów kąt wzajemnego ustawienia skrzydeł owoców, nazywanych noskami, oceniany na mniejszy niż 90 stopni. W zakresie liści, drzewa tego gatunku mają głęboko wycięte klapy, nieregularnie piłkowane, ogonek długi, bez soku mlecznego. Łacińska nazwa „pseudoplatanus” odnosi się do charakterystycznej tafelkowato spękanej kory jaworu, która przypomina korę platana.
2022-05-21 08:24:35
stofflet: Klony naturalnie nie tworzą monokultur, występują w kompleksach mieszanych bądź samotnie. Języki słowiańskie charakteryzują się występowaniem sporej ilości terminów szczegółowo desygnujących poszczególne rodzaje, czy formy lasów. Znane są takie określania jak np. dąbrowa, brzezina, grabina, buczyna, czy świerczyna. Trudno znaleźć stosowne pojęcie opisujące monokulturę złożoną z klonów. Świadczy to, iż w dawnych czasach takowe nie występowały. Niemniej istnieją miejscowości, które w swych nazwach wskazują lub przynajmniej sprawiają wrażenie, iż niegdyś na danym obszarze określonego rodzaju drzewa rosły w większym nasyceniu. Ów gatunek jest trzecim po jodle i buku najczęściej spotykanym składnikiem lasów liściastych i mieszanych dolnego regla. W Polsce przebiega północna granica występowania jaworów, które porastają głównie Europę Środkową i częściowo pojawiają się na południu kontynentu.
2022-05-21 08:26:02
stofflet: Spośród wymienionych rodzimych gatunków klon polny i pospolity zwykle porastają niziny, z kolei obszary górskie i podgórskie preferuje klon jawor. Są to długowieczne drzewa, poszczególne okazy mogą osiągnąć przeszło trzystuletni wiek. Jawor woli chłodniejszy klimat, a także gleby żyzne, zasobne i nieco mniej wilgotne. Dość szybko rośnie, jest światłolubny, jednak we wcześniejszych etapach rozwoju toleruje zacienienie. Dobrze znosi zanieczyszczenia. Korona drzew z tego gatunku przybiera odwrotnie jajowate lub kuliste kopulasto sklepione kształty, które są wsparte masywnych konarach. Pień jest prosty i obszerny.
2022-05-21 08:27:45
stofflet: Twarde i ciężkie drewno klonowe charakteryzuje się jasną żółtawobiałą barwą. Ze względu na elastyczność, łatwość w obróbce i delikatnie zarysowane słoje jest wykorzystywane do budowy instrumentów muzycznych. Sprawdza się w szczególności w przypadku fortepianów i pianin. W przemyśle surowiec nadaje się na klepki podłogowe, meble, okleiny, czy drobne artykuły domowego użytku. Dawniej uważano, iż wyroby z klonu wyznaczają punkty zwrotne ludzkiego życia, które rozpoczynało się jaworowej kołysce, a kończyło na klonowej trumiennej desce. Przesąd pukania w niemalowane drewno w intencji odpędzenia nieszczęścia ma swój początek w obrządku pogrzebowym, w którym niegdyś w celu odgonienia złego praktykowano uderzanie w trumnę, zwykle zbitej z klonowego drewna. Surowiec jest uważany za nietrwały.
2022-05-22 21:14:26
oxjas1: Donus, zmiluj sie przynajmniej sam nad soba !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: