Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szukali „fantów” w jaskini

W minioną niedzielę (9.06.2024) w jaskini w Trzech Kopcach ratownicy z beskidzkiej grupy GOPR szukali „fantów”. Nie chodziło o skradzione przedmioty, ale o szkolenie kandydatów na ratowników.

Niedawno testowali Jaskinię Salmopolską [Pisaliśmy: Testowali w  jaskini], teraz przenieśli się do jaskini w Trzech Kopcach - beskidzcy GOPRowcy intensywnie szkolą się pod ziemią:

- W niedzielę 9 czerwca podobnie jak jesienią zeszłego roku, w jaskini W Trzech Kopcach przeprowadziliśmy trening jaskiniowy dla ratowników kandydatów Grupy Beskidzkiej GOPR. Jaskinia W Trzech Kopcach jest najczęściej odwiedzaną przez grotołazów o różnym doświadczeniu jaskinią w rejonie działania Grupy Beskidzkiej GOPR, w której odnotowujemy rocznie kilka zagubień w dość skomplikowanym systemie jej korytarzy – relacjonuje Ryszard Głowacki - kierownik szkolenia z beskidzkiego GOPRu.

- Aby móc bez przeszkód orientować się w jej topografii (co jest konieczne przy prowadzeniu akcji ratunkowych), co roku przeprowadzamy różne szkolenia, począwszy od akcji sportowych, a skończywszy na pozorowanych akcjach ratunkowych – wyjaśnia Głowacki.

Kandydaci na ratowników pod okiem kilku instruktorów i ratowników górskich będących grotołazami, poznali nie tylko z główny ciąg jaskini, ale i mniej uczęszczane jej partie ze skomplikowanymi przełazami i bardzo wąskimi korytarzykami, a nawet zaciskami.

- Następnie kandydaci, już samodzielnie, poruszali się po korytarzach jaskini mając za zadanie odnaleźć pozostawione w różnych miejscach “fanty”.  W jaskini przebywaliśmy ponad cztery godziny, a po wyjściu udaliśmy się do naszej Stacji Ratunkowej na Klimczoku, aby podsumować zajęcia, w których wzięło udział 21 osób – informuje ratownik GOPR.

 

NG/Mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: