Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Testowali w jaskini

To jedna z największych w Beskidzie Śląskim jaskiń – Jaskinia Salmopolska, zlokalizowana przy drodze między Wisłą a Szczyrkiem była miejscem ćwiczeń goprowców i ratowników z Polski, Czech i Słowacji.

Ćwiczenia miały miejsce, w sobotę 11 maja i miały na celu test systemu łączności podziemnej SpellCom.

- Przeprowadzony został w ramach poszukiwawczej akcji jaskiniowej w Jaskini Salmopolskiej, która od kilku lat (po udanej eksploracji) jest jedną z większych w Beskidzie Śląskim.  W manewrach na nasze zaproszenie wzięły udział ekipy ze Słowacji (Horská záchranná služba) i Czech (Horská služba ČR - oficiální stránka), grotołazi z lokalnych klubów oraz 13 ratowników Grupy Beskidzkiej i jeden z Grupa Sudecka GOPR – relacjonuje Ryszard Głowacki, kierownik szkolenia z beskidzkiego GOPRu.

Testowano możliwość dokładnej lokalizacji poruszających się w jaskini ratowników z radiami oraz usytuowania retransmiterów, wykorzystując oprogramowanie systemowe.

- Do jaskini, gdzie znajdowały się trzy poszukiwane osoby, zostały wysłane w odstępach czasowych cztery ekipy ratowników - każda posiadała zestaw retransmiterów oraz radio (u szefa ekipy).  Dane odczytywane z ekranu laptopa w połączeniu z informacją przekazaną przez radio od szefa ekipy, były podstawą do graficznego tworzenia sytuacji prowadzonej akcji na mapie w bazie na powierzchni ziemi.  W rezultacie otrzymaliśmy obraz akcji pod ziemią przedstawiony na mapie w sposób graficzny, gdzie na bieżąco można było dokładnie określić pozycję wysłanych ekip w jaskini, a co najważniejsze - lokalizację poszukiwanej osoby w momencie jej odnalezienia – opisuje Głowacki.

 Do stworzenia pełnej komunikacji z wysłanymi zespołami wykorzystano 22 retransmitery i 5 radiotelefonów (w tym jeden na powierzchni).

 

NG/mat.pras. [GOPR]

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: