Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Zaolzie. „Pętelka” z Koszarzysk na Kamienity

Tym razem propozycja, która zadowoli zarówno zwolenników transportu publicznego, jak i preferujących dojazd własnym samochodem. Na 10-kilometrową górską wycieczkę wyruszamy i wracamy z tego samego miejsca – Koszarzysk.

Trasa zaczyna się przy pętli autobusowej Koszarzyska, Milyrz. Dojechać tutaj można autobusem z Bystrzycy. W tym celu jedziemy pociągiem z Czeskiego Cieszyna do Bystrzycy, tam przesiadamy się na autobus. Połączenia sprawdzić możemy tutaj. Na Milyrzu znajduje się także spory parking, na którym możemy pozostawić samochód, jeśli wolimy dojechać własnym transportem. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce to jest popularnym punktem wyjścia na wycieczki okolicznymi szlakami, przyjeżdżając w dzień wolny niezbyt wcześnie rano można nie znaleźć już wolnego miejsca na parkingu.

Niezależnie od tego, czy przyjechaliśmy autobusem, czy własnym samochodem, wyruszamy z parkingu i pętli autobusowej Koszarzyska, Milyrz w dół, w stronę, z której przyjechaliśmy. Poprowadzą nas znaki niebieskiego szlaku turystycznego. Po 350 metrach skręcamy za znakami szlaku w prawo, w górę.

Kierując się znakami niebieskiego szlaku turystycznego pójdziemy 4,5 km – do chaty turystycznej Kamienity. Na Kamienitym możemy zrobić sobie prezerwę, posilić się w schronisku. Otwarte jest od czwartku do niedzieli od 9:00 do 16:00 w czwartki i niedziele, do 18:00 w piątki i soboty. Jeśli natomiast preferujemy własny prowiant idealnym miejscem na postój jest ustawiony nieco powyżej chaty, w niezwykle widokowym miesjcu, stół z ławkami.

Z Kamienitego w trasę powrotną do punktu wyjścia na Milyrzu w Koszarzyskach ruszamy już bez szlaku. Schodzić będziemy nieznakowaną leśną drogą. Warto więc przed wyruszeniem na tę wycieczkę pobrać sobie na smartfon czy tablet aplikację mapy.cz, które po pobraniu mapy danego obszaru nie potrzebują już podłączenia do internetu, by korzystać z nich w terenie. Trasę wycieczki naniesioną na mapy.cz znajdziemy tutaj

Od chaty Kamienity podchodzimy 100 metrów w górę, wracając do szlaku turystycznego. Nie skręcamy jednak za jego znakami w lewo, ani w prawo, skąd przyszliśmy, a idziemy na wprost, ledwo widoczną polną drogą.

 

Po kolejnych 100 metrach droga wchodzi w las stając się już normalnie widoczną leśną utwardzoną drogą. Po kilometrze wędrówki w dół dojdziemy do leśnej drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo, w dół. Ostatnie 2,9 km idziemy asfaltową leśną drogą biegnącą wzdłuż potoku Kopytna. Wychodzimy w miejscu, z którego wychodziliśmy – na parkingu i pętli autobusowej Koszarzyska, Milyrz.

Cała trasa to 11 km górskiej wędrówki. Trasa prowadzi w dużej części lasem, spory odcinek także wiedzie wzdłuż górskiego strumienia. Jest to więc idealna propozycja na niezbyt forsowną i niedługą wycieczkę górską w upalne dni.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: