Ile rozbiją jaj? Smażenie wajeśnicy w regionie!
Jutro, 19 maja 2024 roku, przypadają Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego. W regionie święto to tradycyjnie wiąże się ze smażeniem jajecznicy. Zielone Świątki mają korzenie w przedchrześcijańskich obrzędach wiosennych związanych z płodnością i kultem przodków. Święto to jest ruchome i przypada 49 dni po Wielkanocy, stąd inna jego nazwa – Pięćdziesiątnica.
Ludowe obyczaje Zielonych Świątek obejmują oczyszczanie ziemi z demonów wodnych, co miało zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy ozdabiano zielonymi gałązkami, a bydło okadzano dymem, przystrajano kwiatami, a po grzbietach toczono jajka.
Jajko, jako uniwersalny symbol sił witalnych i odrodzenia pojawia się również w tradycji pasterskiej, szczególnie bliskiej Śląskowi Cieszyńskiemu. Pasterze, na początek sezonu ucztowali przy ogniskach. Tradycja palenia ognisk w Zielone Świątki przetrwała do dziś wśród górali na Podhalu, gdzie odbywają się pochody z pochodniami między watrami, aby odpędzić złe duchy od pól.
Na Śląsku Cieszyńskim tradycja ta przetrwała jako rodzinne smażenie jajecznicy. Tradycyjnie rozpalano ogniska na łąkach, gdzie smażono świąteczną jajecznicę.
Smażenie wajeśnicy w regionie
Na tradycyjne smażenie wajeśnicy można wybrać się jutro (19.05.2024) do Brennej i Wisły.
W Brennej odbędzie się ono w Gospodarstwie Agroturystycznym "U Gazdy", ul. Malinka 5. Początek imprezy od godz. 13:00.
Z kolei w Wiśle Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na godz. 16:00 na Grillowisko przy Nadleśnictwie Wisła, ul. Czarne 6
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.