Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ile rozbiją jaj? Smażenie wajeśnicy w regionie!

Jutro (19.05.2024) wypadają Zielone Świątki, a dzień ten tradycyjnie w regionie łączy się ze smażeniem wajeśnicy. Skąd taki zwyczaj?

Jutro, 19 maja 2024 roku, przypadają Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego. W regionie święto to tradycyjnie wiąże się ze smażeniem jajecznicy. Zielone Świątki mają korzenie w przedchrześcijańskich obrzędach wiosennych związanych z płodnością i kultem przodków. Święto to jest ruchome i przypada 49 dni po Wielkanocy, stąd inna jego nazwa – Pięćdziesiątnica.

Ludowe obyczaje Zielonych Świątek obejmują oczyszczanie ziemi z demonów wodnych, co miało zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy ozdabiano zielonymi gałązkami, a bydło okadzano dymem, przystrajano kwiatami, a po grzbietach toczono jajka.

Jajko, jako uniwersalny symbol sił witalnych i odrodzenia pojawia się również w tradycji pasterskiej, szczególnie bliskiej Śląskowi Cieszyńskiemu. Pasterze, na początek sezonu ucztowali przy ogniskach. Tradycja palenia ognisk w Zielone Świątki przetrwała do dziś wśród górali na Podhalu, gdzie odbywają się pochody z pochodniami między watrami, aby odpędzić złe duchy od pól.

Na Śląsku Cieszyńskim tradycja ta przetrwała jako rodzinne smażenie jajecznicy. Tradycyjnie rozpalano ogniska na łąkach, gdzie smażono świąteczną jajecznicę.

Smażenie wajeśnicy w regionie

Na tradycyjne smażenie wajeśnicy można wybrać się jutro (19.05.2024) do Brennej i Wisły.

W Brennej odbędzie się ono w Gospodarstwie Agroturystycznym "U Gazdy", ul. Malinka 5. Początek imprezy od godz. 13:00.

Z kolei w Wiśle Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na godz. 16:00 na Grillowisko przy Nadleśnictwie Wisła, ul. Czarne 6

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: