Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Święta tuż tuż- z serii Kulinarny Atlas Ryb - wszystko o amurze

A może zamiast karpia amur na święta?

Skąd amur?

Amur biały (Ctenopharyngodon idella Valenciennes) jest gatunkiem pochodzącym z Azji. Ze względu na odżywianie się wodną roślinnością naczyniową wprowadzany do zbiorników wodnych w różnych częściach świata w celu ograniczenia przy jego pomocy zarastania zbiorników. Do Polski sprowadzony w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Występuje w formie dzikiej w większych ciekach oraz naturalnych jeziorach i sztucznych zbiornikach wodnych. Jest rybą stosunkowo trudną do wyłowienia na wędkę. W zbiornikach naturalnych dorasta więc do znacznych rozmiarów. Nie rozmnaża się w naszych wodach naturalnych. Trafiające do konsumpcji amury pochodzą najczęściej ze stawowych gospodarstw rybackich.

Jak się hoduje amura?


Jego chów w stawach prowadzony jest w polikulturze z karpiem oraz innymi gatunkami ryb. Niestety nie sprawdziły się, w warunkach stawowych, jego zalety związane z wyżerowywaniem roślinności naczyniowej. Obecność innego pokarmu, na przykład ziaren zbóż wykorzystywanych do dokarmienia karpi, powoduje, że amur szybko przestawia się na ten, bardziej kaloryczny pokarm, i przestaje wyjadać rośliny. Staje się przez to konkurentem dla karpia. Niemniej, biorąc pod uwagę dobre tempo przyrostów biomasy ryb częściowo uzyskiwane na pokarmie w postaci roślin naczyniowych, jego zalety kulinarne, wartości pokarmowe oraz technologiczne, amur stanowi liczącą się pozycję w krajowej konsumpcji ryb słodkowodnych.

Jakie są walory smakowe i wartościowe amura?


Jego mięso jest dosyć jędrne co zwiększa możliwy zakres jego wykorzystania kulinarnego. W niektórych kuchniach konkuruje z karpiem.

Jak przyrządzić amura? Zobaczcie film

Zobacz też: Kulinarny Atlas Ryb - karp
Zobacz też: Kulinarny Atlas Ryb - sum

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych
Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: