Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Studenci dla niepełnosprawnych

Tak dużego Dnia Osób Niepełnosprawnych na cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego jeszcze nie organizowano. 3 grudnia na uczelnię przyjechali podopieczni z siedmiu domów opieki. Z Cieszyna, Ustronia, Pielgrzymowic, Skoczowa i Rybnika. Obecni byli również przedstawiciele Śląskiej Diakonii z Republiki Czeskiej. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej.
Podopieczni z siedmiu ośrodków wzięli udział w warsztatach "Święta z szyszką w tle", które zorganizowano na cieszyńskim wydziale Uniwersytetu śląskiego. To młodzież i ludzie dorośli z ośrodków, z którymi cieszyński UŚ często współpracuje. Ośrodki, które zajmują się rehabilitacją, wsparciem społecznym, edukacją, wychowaniem osób niepełnosprawnych intelektualnie. W związku z tym, że mamy na wydziale specjalność terapia i asystent osoby niepełnosprawnej, staramy się nawiązywać wiele kontaktów z takimi ośrodkami. - tłumaczy prof. Zenon Gajdzica dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.
To korzyść dla obu stron, studenci nabywają praktycznych kompetencji jak pracować z człowiekiem obarczonym niepełnosprawnością. Dla tych osób z kolei to możliwość uczenia się różnych ciekawych rzeczy na uniwersytecie. Taki Dzień Osób Niepełnosprawnych zorganizowano pierwszy raz, jednak to nie pierwsza impreza tego typu – dodaje prof. Gajdzica. Studenci i kadra profesorska próbuje integrować lokalne środowisko tych ośrodków ale fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
 
 
 
Wśród zaproszonych wielu gości, byli przedstawiciele samorządu ale i parlamentarzyści. Było mi bardzo miło i z radością wzięłam udział w tym wydarzeniu – mówi poseł Aleksandra Trybuś. Jak zaznacza posłanka, cieszy ją fakt, że to studenci wychodzą z taką inicjatywa. Mieliśmy okazję pracować z dziećmi niepełnosprawnymi, wspólnie kleić i przyozdabiać szyszki, które zawisły na choince w holu uniwersytetu. Całe czasy skończyły się czasy, kiedy osoby niepełnosprawne siedziały w domu i nikt nie wiedział o ich istnieniu - dodaje Trybuś.
Jak zauważa Dorota Prysak z Zakładu Pedagogiki Specjalnej, celem imprezy było przede wszystkim zintegrowanie osób niepełnosprawnych z różnych ośrodków. Chcemy wracać do tej tradycji, uniwersytet ma być miejscem spotkań wielu ludzi, różnych osób, wykładowców, studentów, osób niepełnosprawnych. Zdaniem Prysak podczas takich zajęć okazuje się, że te osoby mają takie same zdolności plastyczne, a może nawet są w niektórych rzeczach uzdolnione.
 
 
 
Szykowanie ozdób choinkowych każdemu sprawia radość. Ale dla osób niepełnosprawnych już sam wyjazd do Cieszyna był przeżyciem. Zabawy było co niemiara. A wszystkim przygrywał zespół muzyczny. Jak mówią podopieczni ośrodków, w Cieszynie doskonale spędzili czas.
 
 
 
Był też czas na wspólny śpiew.
 
 
Zobacz też film Akcja integracja
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: