Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Strzał ostrzegawczy – nie zawsze!

Czy wiesz, że policjant sięgając po broń palną nie zawsze musi oddać strzał ostrzegawczy?

Według przepisów, przed użyciem broni palnej wobec osoby policjant jest zobowiązany: Wykonać okrzyk „POLICJA!” Wezwać do zachowania zgodnego z prawem poprzez na przykład użycie zwrotu „ODRZUĆ BROŃ!

Jeżeli osoba nie podporządkuje się wezwaniom, wówczas policjant wykonuje okrzyk „STÓJ, BO STRZELAM!”. Jeżeli wezwanie będzie nieskuteczne, wtedy policjant oddaje strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku (na przykład w górę lub w piaszczyste miejsce). Jeżeli strzał ostrzegawczy nie okaże się skuteczny (osoba nie podporządkuje się wezwaniom), wówczas policjant może oddać starzał w kierunku osoby.
Istnieją jednak sytuacje, kiedy od tej procedury policjant może odstąpić. Dzieje się tak w razie wystąpienia dynamicznych sytuacji, jeżeli czas poświęcony na wykonanie wszystkich kroków z przytoczonej procedury groziłoby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia policjanta lub innej osoby. Przykładem może być sytuacja, w której osoba siedząca w pojeździe podczas kontroli drogowej wyceluje w kierunku policjanta broń, a okoliczności będą wskazywały, że chce jej użyć. Policjant nie ma czasu na odczytywanie intencji osoby. Może użyć broni palnej.

Policjanci przypominają, że za zabójstwo policjanta grozi kara 25 więzienia lub nawet kara dożywotniego więzienia.

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: