Strumień - dłużej objazdem
Remont mostu w Strumieniu rozpoczął się początkiem czerwca. Od tego też czasu mieszkańcy i wszyscy, którzy chcieli skorzystać z przeprawy muszą korzystać z objazdu. Więcej o remoncie pisaliśmy w materiale Rusza remont staruszka.
To pierwszy tak duży remont obiektu od wielu lat. Niestety, jak informuje Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie, w trakcie prac stwierdzono, że konieczne jest znaczne zwiększenie zakresu remontu obiektu. Tym samym, nie zostanie dotrzymany pierwotny termin przywrócenia ruchu kołowego na moście. Planowano go na 1 września, najprawdopodobniej nastąpi to trzy tygodnie później.
Magdalena Suchanek – Kowalska Dyrektor PZDP w Cieszynie, przeprasza za utrudnienia i prosi kierowców o cierpliwość i wyrozumiałość. Tłumaczy jednocześnie, że zakres robót musiał zostać zwiększony dla bezpieczeństwa użytkowania całego obiektu.
W czasie wykonywania robót rozbiórkowych na estakadzie żelbetowej stwierdzono występowanie warstw betonu niekonstrukcyjnego niezbrojonego, ułożonego na izolacji płyty żelbetowej oraz fakt, że grubości płyty żelbetowej różnią się od założonych w dokumentacji projektowej. W związku z powyższym, dla odbudowy ustroju niosącego do rzędnych istniejących, zaistniała konieczność wykonania warstwy zbrojonego nadbetonu zespolonego z istniejącą konstrukcją (na całej długości płyty) – tłumaczy dyrektor zarządu dróg.
Jednocześnie jak wyjaśnia Magdalena Suchanek - Kowalska - po wykonaniu odkrywki przyczółka od strony Zabłocia stwierdzono brak płyty przejściowej oraz ścianki zaplecznej, a także występowanie licznych spękań podpory wymagających naprawy. Brak tych elementów nie zapewnia bezpiecznej eksploatacji obiektu w rejonie najazdu na ten obiekt, jak również uniemożliwia wykonanie dylatacji bitumicznej na podporze. Aby konstrukcja ta mogła prawidłowo pracować zaistniała konieczność wykonania płyty przejściowej oraz ścianki zaplecznej.
W trakcie robót rozbiórkowych stwierdzono, że wsporniki chodnikowe i gzymsy są w o wiele gorszym stanie niż zakładano to w dokumentacji projektowej. Tym samym, konieczne było wykonanie dodatkowego wzmocnienia tych elementów. Jest to niezbędne, do dalszych prac związanych z odtworzeniem galanterii mostowej i innych urządzeń.
Dodatkowy zakres robót zdaniem dyrektor Zarządu Dróg, nie był możliwy do przewidzenia na etapie dokumentacji projektowej a jednocześnie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obiektu. Wydłużenie czasu zamknięcia obiektu dla ruchu kołowego wynika z faktu, iż niezbędny do wykonania zwiększony zakres robót jest czasochłonny, a ponadto wymaga zrealizowania przed kolejnymi zaplanowanymi grupami robót w założonej technologii, zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami realizacji robót mostowych oraz sztuką budowlaną. Zwiększony zakres robót będzie skutkował większymi wydatkami na ten cel. Obecnie trwa szczegółowa weryfikacja ilościowa i wartościowa poszczególnych zakresów robót. - dodaje Magdalena Suchanek – Kowalska.
Dodatkowe, nieplanowane prace, które muszą być wykonane podczas remontu mostu powodują, że ma zostać on oddany do użytku później niż zakładano. Zgodnie z przedłożonym przez Wykonawcę zaktualizowanym i zaakceptowanym harmonogramem robót jego przywrócenie planowane jest od dnia 21 września br. W celu zminimalizowania dodatkowego czasu zamknięcia obiektu dla ruchu kołowego, Wykonawca robót wydłużył czas pracy poszczególnych brygad oraz zwiększył ilość pracowników. - informuje Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych.
Most mający ponad 100 lat remontowany jest z funduszy starostwa. Dokładały się również do niego gminy Strumień i Chybie.
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.