Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stracił dużo pieniędzy, zdalnie… uważajcie!

Zainstalował aplikacje i pozwolił przestępcom przejąć kontrole nad telefonem. Mieszkaniec powiatu cieszyńskiego stracił łącznie ponad 8900 zł…

Pokrzywdzony młody mężczyzna na policję w Cieszynie zgłosił się kilka dni temu.  - Mieszkaniec powiatu cieszyńskiego chcąc pomnożyć swoje oszczędności, skorzystał z oferty inwestycji swoich środków za pośrednictwem firmy reklamującej się w serwisach społecznościowych. Usługi „pseudobrokerów” często są reklamowane w mediach, w serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Pamiętać trzeba, że w reklamach nierzadko korzystają z dostępnych w sieci zdjęć osób cieszących się dużym zaufaniem społecznym czy celebrytów. Ich przedstawicielstwa, biura w Polsce widnieją jednak tylko „na papierze”. Osoby, które w łatwy sposób chcę pomnożyć swoje oszczędności, ulegając wpływowi reklamy, na ogół wypełniają formularz informacyjny i czekają na kontakt z „brokerem” – wyjaśnia st.   asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Nie inaczej było w tym wypadku, kiedy to pokrzywdzony, za namową „konsultanta”, zainstalował na swoim telefonie program AnyDesk służący do zdalnego kierowania pulpitem. Przestępcy przejęli jego dane oraz wypłacili z konta 8900złotych.

Mundurowi przypominają  kilka porad, jak nie dać się oszukać w podobny sposób:

  • Nie instaluj oprogramowania, którego nie znasz, ani też aplikacji, które ktoś poleca ci w trakcie rozmowy telefonicznej
  • Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku.
  • Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego lub pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
  • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-08 19:54:07
Marx.: chcecie wiedzieć, ile każdy Polak stracił przez 7 lat rządów PiS?
2022-09-08 20:35:05
knefel: ja-siokrzysiośw.fortepatrycjuszu marksistowski nie chcemy przecież już raz pisałeś że tego nieogarniemy szkoda twoich wypocin:) słodziaku:))
2022-09-08 21:03:39
Marx.: wy na pewno nie ogarniecie, to się zgadza
2022-09-09 07:17:57
oxjas1: A swistak siedzi i nic nie zawija, bo pisiory sreberka tez ukradli.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: