Stadion w Cieszynie. Jest świadectwo, będzie otwarcie
Przypomnijmy, stadion w Cieszynie powstał jeszcze przed II wojną światową, ostatnią przebudowę nie tak gruntowną przeszedł w latach siedemdziesiątych. Przetarg na jego modernizację miasto ogłosiło w 2021 roku. Potem drugą - w 2022 roku i ostatecznie podpisano umowę w marcu 2022 roku. Pisaliśmy: Modernizacja stadionu miejskiego w Cieszynie ,Nowy stary wykonawca stadionu ,Cieszyn: Umowa na remont stadionu podpisana Koszt przebudowy obiektu to ponad 11 milionów złotych, z czego większość to środki własne miasta, natomiast 2 miliony pozyskano z Ministerstwa Sportu.
Burmistrz Miasta Cieszyn, Gabriela Staszkiewicz pochwaliła się w mediach społecznościowych, że wyremontowany stadion na ul. Łyska otrzymał specjalne świadectwo:
- Mamy to - cieszyński stadion ma świadectwo PZLA. Stadion otrzymał kategorię 5A co uprawnia do rozgrywania mistrzostw Polski w biegach długich i mitingów ogólnopolskich!
Jak czytamy w załączonym świadectwie wystawionym przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, „usytuowanie i parametry urządzeń lekkoatletycznych zainstalowanych na stadionie miejskim w Cieszynie przy ulicy Łyska, tj. 4-ro torowa bieżnia okrężna i 6-cio torowa prosta, rów z wodą, skocznia do skoku wzwyż, dwie dwukierunkowe skocznie do skoku o tyczce, jedna dwukierunkowa skocznie do skoku w dal i trójskoku z oddzielnymi rozbiegami, jedna rzutnia do pchnięcia kulą z sektorem z nawierzchnią trawiastą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem i dwie rzutnie do rzutu oszczepem są zgodne z wymaganiami World Athletics i PZLA”.
Co to oznacza? W efekcie świadectwa stadion uzyskuje klasę VA, czyli będzie można na nim rozgrywać zawody o najwyższej randze (przy spełnieniu innych warunków):
- Na stadionie w Cieszynie mogą być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe, chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem i rzut oszczepem. Wyniki uzyskiwane w tych konkurencjach, będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom określonej klasy sportowej, z mistrzowską międzynarodową włącznie, jedynie po spełnieniu ogólnych wymagań dotyczących rangi zawodów w tym między innym przez zapewnienie odpowiedniej obsady sędziowskiej, właściwych systemów pomiaru czasu i długości oraz stosownego sprzętu zawodniczego, zawartych w regulaminach PZLA oraz po akceptacji tej rangi przez Dział Techniczny PZLA - czytamy w świadectwie.
To ważna informacja dla wielu zawodników i sportowców. Nie mniej ważna informacja to oficjalne otwarcie zmodernizowanego obiektu, które odbędzie się 6 października 2023 roku o godz. 9:30.
- W związku z tą wyjątkową okazją Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie wraz z Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym organizują tego dnia zawody lekkoatletyczne – pierwsze na Stadionie Miejskim po remoncie! O sportowe emocje zadbają dzieci i młodzież z cieszyńskich szkół podstawowych, które zmierzą się w konkurencjach biegowych oraz w skoku w dal. Początek zmagań młodych cieszyńskich sportowców przewidziany jest na godz. 10:00 - informuje Wydział Kultury i Promocji Miasta.
Podczas zawodów zostaną przeprowadzone następujące konkurencje:
Dzieci z klas 7 – 8 (rocznik 2009 – 2010)
- bieg:
- 100 m (dziewczęta/chłopcy),
- 300 m (dziewczęta/chłopcy),
- 600 m (dziewczęta),
- 1000 m (chłopcy),
- skok w dal (dziewczęta/chłopcy).
Dodatkowo w tej kategorii odbędą się konkurencje biegów sztafetowych chłopców i dziewcząt 4 x 100 metrów, które zawsze są bardzo atrakcyjne i widowiskowe.
Dzieci z klas 6 i młodsze (rocznik 2011 i młodsi):
- bieg:
- 60 m (dziewczęta/chłopcy),
- 300 m (dziewczęta/chłopcy),
- 600 m (dziewczęta),
- 1000 m (chłopcy),
- skok w dal (dziewczęta/chłopcy).
Zawody prowadzić będą wykwalifikowani sędziowie z licencją PZLA.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.