Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczowskie liceum w raporcie

Starostwo przygotowało raport o szkolnictwie ponadgimnazjalnym w naszym powiecie. Postanowiliśmy przyjrzeć się informacjom o ZSO w Skoczowie – szkole, która być może zostanie przeniesiona na „Bajerki”.

Raport „Szkolnictwo ponadgimnazjalne w powiecie cieszyńskim w roku szkolnym 2009/2010” został przygotowany przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Ta książka podczas ostatniego posiedzenia rady powiatu trafiła w ręce radnych. 168 stron w większości zawiera statystyczne dane o edukacji ponadgimnazjalnej w naszym powiecie.

Nie tylko liceum ogólnokształcące

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie jest jedną z 13 publicznych szkół ponadgimnazjalnych, którymi zarządza powiat (14. jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Cieszynie). Na ZSO w Skoczowie składają się: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych oraz Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące.

265 uczniów, raczej humaniści

W szkole tej uczy się 265 uczniów. To 10 (na 13) wynik wśród publicznych szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej osób uczy się w ZSEG Cieszyn (991), najmniej w ZSP Wisła (261) i ZSP Ustroń (203). Uczniowie skoczowskiego liceum najchętniej wybierają profil humanistyczny (rozszerzenie): język polski, historia, wos (51) – to blisko 20 procent wszystkich uczniów, a średnia dla takiego rozszerzenia wśród wszystkich liceów ogólnokształcących w powiecie cieszyńskim to 7,9 procent. W ZSO Skoczów najmniejszą popularnością cieszy się profil: biologia, chemia, geografia. Wybrało go tylko 13 uczniów.

68 punktów otwiera drzwi na biologię z geografią

Na rok szkolny 2010/2011 do ZSO w Skoczowie do klas pierwszych przyjęto 91 uczniów. Mniej tylko do ZSP Ustroń (90) i ZSP Istebna (74). Średnia liczba punktów przyjętych do klas pierwszych wyniosła 110 punktów. Dla porównania do I LO w Cieszynie dostały się osoby o średniej punktów 151. To lider w tej kategorii. Popatrzmy na liczbę minimalną liczbę punktów, która otwierała absolwentom gimnazjów drzwi liceów powiatu cieszyńskiego. By dostać się do klasy biologiczno-geograficznej w ZSO Skoczów wystarczyło 68 punktów. Łatwiej było tylko w ZSO Wisła – tam 55 punktów gwarantowało dostanie się do klasy biologiczno-chemicznej.

9. miejsce pod względem popularności

O tym, jaka jest popularność szkoły wśród gimnazjalistów, świadczy ilość kandydatów na miejsce w szkole (liczba chętnych z pierwszej preferencji na jedno miejsce w szkole). Liderem jest tu I LO w Cieszynie – 1,56. ZSO zajmuje 9 miejsce (na 13) wśród wszystkich publicznych szkół ponadgimnazjalnych. Słabiej wypada ZSR Międzyświeć (0,69), ZSZ Skoczów (0,66), ZSGH Wisła (0,65), ZSP Ustroń (0,52).

Maturę zdaje 82,90 procent

Procentowo największa ilość uczniów niepromowanych w liceach ogólnokształcących jest w ZSO Skoczów. Promocji do następnej klasy nie uzyskało 5,28 procent uczniów, przy czym średnia dla liceów powiatu cieszyńskiego to 1,99 procent. Spójrzmy jeszcze na zdawalność egzaminu maturalnego w 2010 roku. Bez poprawki w skoczowskim ZSO wynosi ona 82,90 procenta. Najwyższa jest w cieszyńskim I LO i II LO – 100 procent. Średnia dla liceów powiatu to 95,38 procent.

Lider w sporcie


Na liście laureatów i finalistów olimpiad, którzy uzyskali zwolnienie z egzaminu maturalnego w powiecie cieszyńskim znalazło się 6 nazwisk: 3 z I LO w Cieszynie, 2 z II LO w Cieszynie i 1 z ZSP nr 1 w Cieszynie. Za to ZSO w Skoczowie może się pochwalić II wynikiem w współzawodnictwie sportowym szkół za rok 2009/2010. Szkoła ta uplasowała się za cieszyńskim II LO.

Korzystaliśmy z książki „Szkolnictwo ponadgimnazjalne w powiecie cieszyńskim w roku 2009/2010” (Praca zbiorowa Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Cieszyn 2011).

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: