Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów z budżetem na 2021 rok

Skoczowscy radni przyjęli wczoraj (21.12) uchwałę budżetową na 2021 rok.

W przyszłym roku planowane dochody gminy Skoczów opiewają na kwotę ponad 137 mln zł, a wydatki - ponad 147 mln zł. W myśl projektu uchwały (który dostępny jest tutaj), deficyt zostanie pokryty nadwyżką z lat ubiegłych (5,7 mln zł) oraz wolnymi środkami (5 mln zł). - Jest to budżet skrojony na miarę naszych możliwości. Te kwoty w nim podane są niższe, aniżeli w roku poprzednim. Wynika to z faktu, że planujemy znacznie mniej inwestycji, ponieważ dość dużo ich zrealizowaliśmy w tym roku i będziemy jedynie kontynuować te, które są niezakończone - mówił na sesji burmistrz Mirosław Sitko.

Sitko odniósł się też do wpływu epidemii na sytuację finansową gminy. - Nie wiemy, co z COVIDem, jak długo potrwa, jednak z pewnością ma na ten budżet wpływ, szczególnie jeśli chodzi o podatki dochodowe. Są one po prostu niższe - dodał włodarz trytonowego grodu.

Budżet analizował również skarbnik gminy Skoczów, Jerzy Ciałoń. - W jednej z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach jest zastrzeżenie, że w 2023 roku będziemy bardzo blisko przekroczenia progów ustawowych dotyczących możliwości spłaty naszego zadłużenia i kosztów jego obsługi. Myślę jednak, że sytuacja się poprawi gdy rozliczymy ten budżet i będziemy całościowo widzieć tę sytuację. Nie przejmujemy się tym za bardzo, ale pamiętamy, że organ nadzoru na to zwraca uwagę - zaznaczał.

Jednym z omawianych przez skarbnika i burmistrza tematów było przekazanie 84 tys. zł stowarzyszeniu Aglomeracja Beskidzka. Pieniądze te mają być przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowej remontu linii kolejowej Skoczów - Bielsko-Biała. - Pierwotnie myśleliśmy, że to niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Katowicami, jednak jak się okazało, inwestycja zmierza w kierunku Małopolski i Krakowa. Trudno sobie wyobrazić, żeby w czasach gdy mamy zakorkowane ulice, taka linia nie została odtworzona. Wiemy, jaka jest jej historia, że w 2010 roku została zamknięta. Technicznie jest zdewastowana - podkreślał Mirosław Sitko dodając, że łączny koszt tego przedsięwzięcia może wynieść 200 mln zł.

Dyskusja nad projektem budżetu nie odbyła się - żaden z radnych nie chciał zabrać głosu. Za jego przyjęciem głosowało 18 radnych, jeden był przeciwny, jeden wstrzymał się od głosu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-22 19:05:06
Gigi13: Szkoda że nie idzie się z Panem spotkać Panie Burmistrzu... A całe te zasłanianie się covidem jest co najmniej żałosne.
2020-12-22 20:40:36
politykier: Napisz pismo, z pewnością zostanie rozpatrzone.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: