Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów - noc z kulturą

Skoczów już kilka lat temu dołączył do grona miast, które organizują 'Noc Muzeów'. Jednak nie tylko dwa skoczowskie muzea, ale i inne instytucje i obiekty w najbliższy piątek będą zachęcały do zwiedzenia.

Wieczór w piątek 13 maja będzie czasem, kiedy w Skoczowie powinni pojawić się miłośnicy historii. Ale i ci, którzy chcą poznać tajemnice miasta i jego zakamarki, zapewne nie omieszkają odwiedzić miejscowość. 'Noc Muzeów' rozpoczynamy o godzinie 19.00 w Muzeum Gustawa Morcinka – mówi kierownik placówki Rozalia Wawronowicz. Na początek zapraszamy na inscenizację 'O Złotogłowcu, królu wężów z Goduli' na motywach baśni autorstwa G. Morcinka. Zaprezentują ją młodzi aktorzy z Zespołu Szkół nr 3. Będzie też występ muzyczny. Ta część w muzealnym ogrodzie. Później zapraszamy do budynku na zwiedzenie naszych wystaw. - dodaje. A tam prezentacja twórczości i życia Gustawa Morcinka, historia miasta, wykopaliska archeologiczne i prezentacja skoczowskiego rzemiosła.

Noc w Skoczowie trzeba dobrze zaplanować, bo miejsc do odwiedzenia jest wiele. Kolejny przystanek to muzeum św. Jana Sarkandra. Tam można poznać jego życie, zobaczyć można kaplicę, miejsce narodzenia świętego. Z muzeum sąsiaduje ratusz, również i on zaprasza do swoich wnętrz.

W tym roku podczas Nocy Muzeów odwiedzić będzie można również kościoły katolickie pw. św. ap. Piotra i Pawła oraz pw. Znalezienia Krzyża Świętego – nazywany popularnie 'szpitalikiem. Na zwiedzających czekać będzie również kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy.

Niewątpliwą atrakcję stanowić będzie wystawa w Galerii Pledan, w której zaprezentowane będą skoczowskie zakłady – Polkap, Skotan, oraz nieistniejący już Pledan. Będzie też pokaz grupy rekonstrukcyjnej ASG w schronie Galerii Pledan.

Swoje drzwi otworzy również skoczowska 'Jedynka' czyli Zespół Szkół nr 3 – tam odbędzie się czytanie książki G. Morcinka 'Roztomili Ludkowie”, zwiedzić będzie można również placówkę.

Skoczowska Straż Pożarna przygotuje ekspozycję zabytkowych pomp pożarniczych. Będzie również wystawa kolekcjonerów podręcznego sprzętu pożarniczego, a także będzie można wejść do schronu pod budynkiem OSP.


kliknij w obrazek aby powiększyć


Warto wybrać się również do Ochab. Tam do odwiedzin zaprasza Tradycyjna Zagroda Rolna. Skansen w Ochabach prezentuje stary sprzęt rolniczy. Ale będzie też i inna ciekawostka. Zobaczyć będzie można stare kinematografy z byłego kina "Podhale". Będzie też prezentację starych filmów o Skoczowie, jak m.in. 'Zajechał wóz do Skoczowa'. Ta część skoczowskiej Nocy Muzeów rusza już o godzinie 16.00. Jak mówią organizatorzy, będzie też ciepły bufet i mocna kawa.

W roku 1977 roku ogłoszono Międzynarodowy Dzień Muzeów. W okolicach tego dnia, na całym świecie organizowane są nocne zwiedzanie placówek. Nasze wydarzenie zaplanowaliśmy tydzień wcześniej, wiemy że mieszkańcy i turyści chcą również odwiedzić i inne miasta, jak chociażby Cieszyn, który swoją 'Noc' zaplanował na 20 maja. Dlatego Noc Muzeów w Skoczowie już teraz
– dodaje Wawronowicz. Wydarzenie i wejście do wszystkich miejsc jest bezpłatne. Portal Śląska Cieszyńskiego patronuje tej imprezie.

Jan Bacza

 

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-12 08:41:49
sofifi1: Noce w Muzeum w tym roku odbywają się w dniach 13-15 maja... w Cieszynie jest tydzień później...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: