Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 6/16

Na pierwszej stronie dostrzegamy informację o 104. urodzinach najstarszego mieszkańca Skoczowa, Pawła Kajzara. Nieco niżej poinformowano o początkach prac nad budową ośrodka sportowo-wypoczynkowego na Górnym Borze. Śmierci Leona Pary postanowiono poświęcić całą rubrykę, w środku szóstego wydania ''Głosu Ziemi Cieszyńskiej'' z 1975 roku.

"Leon Para nie żyje"

"W dniu 2 lutego 1975 r. zmarł zasłużony działacz społeczno-polityczny Leon Para.

Urodził się 28 czerwca 1913 roku w Ślemieniu, w powiecie żywieckim. Jako syn górnika i robotnicy fizycznej od dzieciństwa stykał się z niedostatkiem, wyzyskiem społecznym i uciskiem politycznym.

Po zdobyciu podstawowego wykształcenia pracował m.in. jako robotnik-drzewiarz w Jaworzu[...] Między rokiem 1932 a 1939 Leon Para był bezrobotnym. Na ten właśnie czas przypada jego aktywizacja polityczna w Komunistycznej Partii Polski, Komunistycznym Związku Młodzieży Polskiej oraz w Robotniczym Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym "Siła" w Skoczowie, do którego to miasta przeprowadził się na stałe.

W okresie słynnych strajków robotników sezonowych Leon Para należał na najofiarniejszych działaczy ośrodków ruchu strajkowego na terenie Ochab, Górek i Nierodzimia. Nie ominęły go również szykany i więzienie sanacyjne, do którego trafił w roku 1937. Wybuch wojny rzucił Leona Parę najpierw na wschodnie rubieże Polski, a następnie do Związku Radzieckiego.

Był zawsze szczerym Polakiem, nic więc dziwnego, że gdy tylko nadarzyła się sposobność, wstąpił w 1943 roku do Ludowego Wojska Polskiego i w szeregach II Dywizji im. Henryka Dąbrowskiego dotarł aż do Berlina. W 1945 roku rozpoczął się nowy okres w życiu Leona Pary, okres wytężonej pracy w Polsce socjalistycznej, urzeczywistnianiu której poświęcił swoją młodość, cierpiał i walczył.

Przez szereg lat pracował w Miejskiej Radzie Narodowej w Skoczowie jako referent wojskowy, kierownik Biura Ewidencji Ruchu Ludności, a następnie jako kierownik zaopatrzenia w skoczowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. W roku 1972 ze względu na stale pogarszający się stan zdrowia Leon Para musiał przejść na rentę inwalidzką.

Wszczepiona w młodości potrzeba pracy społeczno-politycznej sprawiła, że do ostatnich chwil życia aktywnie działał. Od 1950 do 1957 roku był zastępcą przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Skoczowie. Od roku 1968 do 1971 sprawował funkcję najpierw II, a następnie I sekretarza POP przy miejscowym MPGK. Zasłużył się również skoczowskiej straży pożarnej. Za swoją prawość charakteru, wierność ideałom socjalizmu oraz życzliwość wobec ludzi Leon Para cieszył się powszechnym szacunkiem społecznym.[...]

Odejście Leona Pary jest bolesną stratą dla cieszyńskiej klasy robotniczej, wśród której wzrastał i dojrzewał i której poświęcił wszystkie dni swego pracowitego, skromnego, a przede wszystkim na miarę ideałów socjalizmu kształtowanego żywota."

Fragmenty artykułu z "Głosu Ziemi Cieszyńskiej", nr 6 (976), 11 lutego 1975.

 

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-02-08 06:28:53
ciamajda: \&quot;Nieco niżej poinformowano o początkach prac nad budową ośrodka sportowo-wypoczynkowego na Górnym Borze\&quot;<br />Może ktoś wie o jaki ośrodek chodzi i gdzie się znajduje?
2016-03-12 10:13:28
Hilandr: Może chodziło o teren obecnego boiska przy górce? Za blokiem Górny Bór 5 również był plac zabaw oraz boisko, do siatkówki chyba, które zostalo przerobione na parking.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: