Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 6/16 - Rzymskokatolicka Parafia św. Michała Archanioła w Goleszowie

Wzmianki o parafii goleszowskiej pojawiały się już w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwszy kościół został zbudowany prawdopodobnie w 1293 roku, przez dwóch lokalnych osadników: Jakuba Smoka i Macieja Pinodego. Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim, wieża natomiast była... drewniana.

Nie wiadomo, czy ów kościół był od razu kościołem parafialnym. Pewnym jest, że był nim w roku 1447, a w latach 1550-1611 należał do protestantów. W następnych latach kilka razy przechodził z rąk do rąk: ewangelickich do katolickich i na odwrót. Sytuacja unormowała się około 1640 roku. Niedługo później ustalono, że patronem świątyni zostanie św. Michał Archanioł.

Z parafią goleszowską związane jest wydanie drukiem w 1761 roku pierwszej książki modlitewnej dla katolików w Księstwie Cieszyńskim w dialekcie Polsko-Śląskim. Jej autorami byli: proboszcz goleszowski - ks. Franciszek Mateusz Knöbel, proboszcz z Wędryni - ks. Jan Hackenberger oraz ks. Jerzy Bojtek - proboszcz w Jabłonkowie, były administrator w Goleszowie. Do 1785 roku do parafii należały również dwa kościoły filialne: w Ustroniu i w Wiśle.

W 1866 roku w Goleszowie zjawił się arcyksiąże Józef Habsburg, a kwaterujące tu wojsko wzięło udział w procesji Bożego Ciała. Jedenaście lat później, 30 października 1877 roku, goleszowianie witali przejeżdzającego przez ich miejscowość następcę tronu, arcyksięcia Rudolfa.

2 października 1899 roku w Goleszowie wybuchł wielki pożar, który strawił 21 gospodarstw. Przy udziale ks. proboszcza powstał komitet wspierający pogorzelców. Na początku XX wieku stary kościół nie wystarczał już, aby pomieścić stale rosnącą liczbę wiernych. Budowę nowej świątyni rozpoczęto w 1913 roku. Osiem lat później zdecydowano się na rozebranie poprzedniego kościoła. Podczas prac znaleziono 20 srebrnych monet z czasów króla czeskiego Wacława z XIV wieku.

Parafia goleszowska posiada wiele wspólnot, m.in. Młodzi Kościoła (spotkania młodzieżowe po piątkowej Mszy Świętej), Wspólnotę Zacheusz (spotkania formacyjno-modlitewne), a także chór parafialny "Gloria".

Proboszczem jest ks. Adam Drożdż; wikariuszem - ks. Jarosław Krutak.

Godziny Mszy Świętych dostępne są na stronie: http://archmich.webd.pl/nabozenstwa-w-roku-liturgicznym.

Kancelaria parafialna pracuje: w poniedziałki (od 8:00 - 9:00), wtorki (od 15:30 - 17:00) i w piątki (od 8:00 - 9:00).

Rzymskokatolicka Parafia św. Michała Archanioła w Goleszowie
ul. Wolności 8
43-440 Goleszów
tel: (33) 852 87 48
http://archmich.webd.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: