Skoczów: kiedyś i dziś. Część 20/15
Zapewnie nie każdy wie, że dzisiejsza miejska fontanna początkowo była… czyszczarnią, w której kobiety robiły pranie. Wodę do studni doprowadzano z Kaplicówki za pomocą drewnianych rur. Murowany obiekt stanął na Rynku pod koniec XVIII w. Jego ozdobą stał się kamienny posąg Jonasza (Trytona), wykonany przez Wacława Donaya.
Czyszczarnia zniknęła z Rynku w1895 roku, po założeniu wodociągu miejskiego w Skoczowie. Po tej zmianie, figura Trytona początkowo została ustawiona w ogrodzie za hotelem. Nieco później przeniesiono ją ku studzience na zboczu Kaplicówki. Potwierdza to m.in. zdjęcie Leona Pary wykorzystane w niniejszym artykule.
Pod koniec lat pięćdziesiątych mocno uszkodzony posąg Jonasza przeniesiono do parku za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i poddano wstępnej konserwacji. Jego tułaczka po Skoczowie zakończyła się w 1975 roku. Właśnie wtedy Jonasz powrócił na fontannę.
Dziesięć lat temu fontanna i sama rzeźba zostały poddane renowacji (Zobacz: Jonasz powrócił). Od 2012 roku figura Trytona jest wykorzystywana w różnych akcjach promocyjnych miasta: na Wielkanoc pojawiają się przy nim kolorowe, wielkanocne pisanki, a podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej został przyozdobiony biało-czerwonym szalikiem przez anonimowego kibica (Zobacz: Jonasz też kibicuje).
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.